7
2. novembra 2020

Kryptomeny: prasknutá bublina alebo príležitosť, ktorá sa nezopakuje?

Text: Dagmar Vinterová
Ilustrácie: Helga Pavelková

Technologickí nadšenci vidia v kryptomenách základ finančného systému budúcnosti, skeptici platidlo čierneho trhu a bankoví analytici špekulatívnu investíciu plnú rizík. Môže vám investícia do virtuálnych mien „krytých“ kódom zarobiť? Pozrite sa s nami na zopár dôležitých čísel a názor si vytvoríte sami.

Možno ste už počuli slová ako blockchain, hash, peer-to-peer, token alebo mining. Fascinovali vás informácie o tajomnom pôvode kryptomien a príbehy o rozprávkovom zbohatnutí, ktoré pár ľuďom priniesli. Málokto však chápe pokročilú kryptografiu, princípy distribuovanej počítačovej siete, ktoré sú s ich fungovaním spojené, a negatíva, ktoré decentralizované platidlá priniesli.

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.

Zistiť viac

Potrebujete však poznať tieto detaily, keď do nich chcete investovať? V zásade nie. Môžete však vychádzať z informácií a dát, ktoré sa za 12 rokov existencie kryptomien podarilo zozbierať. Pri ich hodnotení sa stačí riadiť jednoduchým princípom – čísla nepustia.

Hodnota kryptomien je extrémne nestála

Ak ste nakúpili bitcoiny (resp. ich zlomky)  za 1 euro v decembri 2012, koncom roka 2019 ste ich mohli predať za 475,90 eura. Ak ste nakúpili bitcoiny za 1 euro v decembri 2017, koncom roka 2019 ste ich mohli predať za 43 centov.

Zdroj: www.coinbase.com

Ľudia, ktorí investovali do kryptomien pred 10 rokmi, v čase, keď ešte boli len v zárodku, zhodnotili svoju investíciu o tisíce percent. Ak počkali na správny moment. Bol to však krok do neznáma, ktorého výsledok sa vopred nedal odhadnúť. V roku 2009, keď bol prvýkrát stanovený kurz bitcoinu a dolára sa jeho cena pohybovala ani nie v centoch.

Na opačnom póle stoja nadšení investori z roku 2017, ktorí začali s kryptomenami experimentovať v čase ich najväčšieho rastu. Medzičasom stratili 40 % svojej investície. Aj keď cena napr. bitcoinu zrejme nespadne na nulu vzhľadom na jeho využitie v tieňovej ekonomike, práve volatilita kryptomien z nich robí mimoriadne rizikovú investíciu.

Moje investície majú plán

Vďaka novej službe Investplan je váš bankár schopný namodelovať pre vás vhodné portfólio a poskytovať vám pravidelné investičné odporúčania.

Zistiť viac

Bublina, ktorá spľasla

Pozrite sa dobre na graf vyššie a zamerajte sa na roky 2014 až 2018. Vidíte vznik a prasknutie bubliny, ktoré sa dajú pozorovať na akomkoľvek finančnom aktíve: exponenciálny nárast v priebehu niekoľkých mesiacov vystriedal obrovský prepad. Spôsobili to špekulatívni investori a ľudia, ktorí túžili rýchlo zbohatnúť. Napokon, hodnota kryptomien v tom čase raketovo rástla.

Index ceny Bitcoinu v Amerických dolároch. Zdroj: www.statista.com

Podľa M. Pattersona z agentúry Bloomberg bolo výsledkom následných otrasov na finančných trhoch spľasnutie väčšie ako pri Dotcom bubline, ktorá zažila prepad o 78 % od svojej maximálnej hodnoty. Počas roka 2018 stratili kryptomeny viac ako 80 % svojej hodnoty, ktorú mali na konci roka 2017, a samotný bitcoin klesol pod 6 000 dolárov, čím stratil viac ako 60 % svojej hodnoty. 

Zopakuje sa vznik podobnej bubliny aj v budúcnosti? Je to možné. Stabilizuje sa cena kryptomien v budúcnosti? Je to možné. Odpovede na obe otázky pripomínajú veštenie z krištáľovej gule, čo je pri narábaní s vlastnými peniazmi pomerne nebezpečný prístup. 

Kryptomien sú tisíce

Na svete je približne 2 322 kryptomien a ich počet rastie. Ich spoločná trhová kapitalizácia je približne 339 000 000 000 dolárov, pričom v roku 2009 to bolo 0 dolárov. Okrem bitcoinu, ktorý je považovaný za samostatnú kategóriu, existujú alternatívne kryptomeny (altcoiny) a tokeny, ktoré však úzko súvisia najmä s inteligentnými zmluvami a ich plnením.

Zaujímavosťou je, že tokeny tvoria až 80 % všetkých kryptomien, pričom z hľadiska celkovej trhovej kapitalizácie tvoria len zlomok hodnoty. Odhadnúť, ktorá (či vôbec niektorá) kryptomena bude mať o pár rokov na trhu pevné miesto, je takmer nemožné. Ide o faktor, ktorý by ste pri uvažovaní o investícii mali rozhodne zvážiť.

Sú kryptomeny meny?

*Fiat mena –  mena s núteným obehom, ktorú vláda deklarovala za oficiálne platidlo danej krajiny.

V tradičnom ponímaní dnes kryptomeny nespĺňajú na 100 % všetky definície meny, ani základné funkcie peňazí, resp. spĺňajú ich len v určitej miere a nie na konkrétnom mieste. Vzhľadom na to, že sú decentralizované, ich využitie na dennej báze má skôr globálny ako lokálny charakter. Prijímajú ich napríklad niektoré kamenné obchody (a množstvo internetových), no v bežných potravinách nimi zatiaľ nezaplatíte.

Na druhej strane všetky tieto funkcie a podmienky kryptomeny časom môžu splniť, v istej podobe tak tomu už momentálne je. Do veľkej miery to bude závisieť od regulácie, napr. zo strany štátov či finančných inštitúcií, množstva ľudí, ktorí ich začnú využívať, a najmä od toho, či sa ich hodnota ustáli. A to môže trvať roky alebo k tomu vôbec nemusí prísť.

Za kryptomeny nikto neručí

V prípade krádeže alebo straty je ručenie za bitcoiny 0 % – všetky riziká znášate vy. Na transparentnosť spojenú obchodovaním s komoditami či cennými papiermi rovno zabudnite.

Zdroj: www.papers.ssrn.com,  www.bbc.com

Problém je aj s veľkou koncentráciou vlastníctva aktuálne najhodnotnejšej kryptomeny –  bitcoinu. Pomerne malá skupina ľudí má potom možnosť túto hodnotu ovplyvňovať. Len ako zaujímavosť, 40 % všetkých bitcoinov vlastní zhruba 1 000  ľudí na svete a hackeri majú vo vreckách v prepočte na dnešné ceny približne miliardu eur.

Investovali by bankoví experti do kryptomeny?

Peter Margetiny

Špecialista Stratégie & Predaja v Eurizon Asset Management Slovakia, správ. spol., a. s.

Ja osobne by som si momentálne kryptomeny nekúpil. Nevidím na to dôvod. Pre určité typy ľudí, ktorí veria tomu, že kryptomeny znamenajú budúcnosť, to môže byť alternatíva peňazí, ktoré tvoria centrálne a komerčné banky, resp. suverénne štáty.

Pre mňa to nie je teraz zaujímavý finančný nástroj. Kolísavosť je taká vysoká, že nie som ochotný preniesť nejakú časť svojich eur do bitcoinu. Takisto si nemyslím, že kryptomeny sú tým správnym nástrojom, ktorý z dlhodobého hľadiska dokáže uchovať hodnotu mojich úspor.

 

Zistiť viac

Barbora Štubňová

Šéfka oddelenia Depozitá a investície z VÚB.

Kryptomeny ja osobne vnímam ako akúkoľvek inú špekulatívnu investíciu. Ak ju mať v portfóliu, tak zo zvedavosti a v minimálnom množstve. Ísť do toho s tým, že si viem predstaviť, že o tieto peniaze prídem.

Kto však rád skúša inovácie alebo si užíva neistotu a napätie, ktoré takéto investovanie sprevádzajú, prečo nie…

 

Zistiť viac

S investovaním je spojené aj riziko. Hodnota investície môže rásť, stagnovať alebo klesať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti.

Tento materiál predstavuje marketingovú komunikáciu, vypracovanú spoločnosťou VÚB, a. s., v spolupráci s Eurizon Asset Management Slovakia, správ. spol., a. s. Je založený na krátkodobých predpovediach vychádzajúcich z dôveryhodných informačných zdrojov dostupných v čase jeho vytvorenia.

Uvedené analýzy a závery majú všeobecnú povahu a nezohľadňujú individuálne potreby investorov. Materiál neslúži na poskytovanie investičného poradenstva alebo investičného prieskumu a nepredstavuje odporúčanie ani výzvu na nákup, predaj alebo podržanie konkrétneho finančného nástroja.

Informácie o investičných službách vrátane upozornení v súvislosti s rizikami spojenými s investíciami vo finančných nástrojoch je možné získať na všetkých predajných miestach VÚB, a. s., a na www.vub.sk v sekcii Misia a hodnoty, Ochrana investora.

FB Buttons

TENTO NEWSLETTER VÁM PRINÁŠA MAGNIFICA

Magnifica je nadštandardné bankovníctvo pre klientov VÚB, v ktorom získate osobného bankára, investičné poradenstvo a ďalšiu prémiovú starostlivosť.

Viac o VÚB Magnifica