6
29. septembra 2020

10 praktických rád, vďaka ktorým sa pri investovaní zbytočne nepopálite

Text: Dagmar Vinterová
Ilustrácie: Andrea Šafaříková

Poznáte človeka, ktorý vložil všetky svoje úspory do kryptomien, lebo všade sa hovorilo o ich raste? Alebo niekoho, kto nakúpil na vlastnú päsť akcie ospevovaného startupu a firma do dvoch rokov skrachovala? Prípadne známeho, ktorý sa rozhodol vyberať peniaze, keď boli trhy v kríze? Za väčšinou investičných chýb sú emócie. Prečítajte si, ako im predísť a zhodnotiť svoje peniaze bez zbytočných strát.

Investorom je každý z nás: energiu, peniaze a čas vkladáme do mnohých oblastí nášho života a dúfame, že náš vklad sa zhodnotí. Niekto investuje do vzdelania s cieľom dostať sa k lepšiemu pracovnému miestu, iný vkladá všetky voľné prostriedky do zabezpečenia rodiny v budúcnosti a ďalší do svojich koníčkov či rozvoja komunity. 

Kým vlastný čas a energiu často vnímame tak, že nás „nič nestoja“, pri peniazoch je to presne naopak. Čomu sa pri investovaní vyhnúť, na čo si dať pozor a ako peniaze úspešne spravovať? 

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.

1. Vyberte si cestu, ktorá je pre vás najvhodnejšia   

Možno ste sa o investovanie vlastných peňazí doteraz nezaujímali, mali ste pocit, že sa vás netýka alebo naň nemáte dosť prostriedkov. Väčšina týchto obáv je úplne oprávnených, avšak vo väčšine prípadov to má s realitou spoločného len málo.

Investovať sa totiž dá aj v malom, ide o proces, pri ktorom sa vám budú venovať odborníci a momentálne je to jediná šanca, ako si udržať kúpnu silu svojich peňazí. Prečo je to tak, vysvetlil špecialista stratégie a predaja v spoločnosti Eurizon Asset Management Slovakia, správ. spol.,a.s, Peter Margetiny: „Keď plánujete dosiahnuť zhodnotenie aspoň 2 %, čo je momentálna úroveň inflácie, budete musieť trochu riskovať a vydať sa na finančné trhy“.

Podľa miery rizika si potom vyberáte medzi fondmi krátkodobých investícií, dlhopisovými, zmiešanými alebo akciovými fondmi. Ako to celé s fondmi funguje, ktoré na začiatok zvoliť a ako nastaviť investičnú stratégiu sme písali v jednom z predchádzajúcich vydaní rád od Magnifica.

Ak vám teda nie sú vlastné peniaze a ich budúcnosť ľahostajné, investovanie je rozumný spôsob, ako s nimi naložiť. Stačí sa vyhnúť niekoľkým začiatočníckym chybám.

2. Nechoďte do rizika, keď nemáte čas 

PRÍKLAD: Juraj mal našetrený pekný balík peňazí, za ktoré chcel časom kúpiť byt. Vtedy ho jeden kamarát nahovoril, aby zainvestoval. Bum, všetko dal do akciového fondu a dúfal v rýchle zhodnotenie. Bolo to v roku 2008. V priebehu pár dní celý trh zletel dole a zaznamenal 40 % prepad. Keďže peniaze potreboval a nemohol čakať, kým sa vrátia na pôvodnú hodnotu, vybral ich z fondu s výraznou stratou.

Ak investujete do akciových fondov, vyhraďte si na to aspoň 7 – 15 rokov. Hodnota akcií lieta hore-dolu a nikto nevie, kam sa krivka pohne o pár dní. Z dlhodobého hľadiska je však zrejmé, že akciový index sa po každej kríze postupne vyšplhal na pôvodné hodnoty a naďalej stúpa.

Ak viete, že budete peniaze potrebovať o rok či dva, odporúčame príliš nešpekulovať – peniaze môžete uložiť napríklad do fondov krátkodobých investícií.

PETER MARGETINY

Špecialista Stratégie & Predaja v Eurizon Asset Management Slovakia, správ. spol., a. s.
Aj vďaka nemu a jeho kolegom sú vaše investície v dobrých rukách.

3. Emócie držte od peňazí čo najďalej

Ak finančné trhy klesajú, ľahko vás môže prepadnúť panika. Reakcia je jasná: väčšina ľudí túži okamžite všetko predať, aj keď nevýhodne. Hlavne neprísť o všetko!

Opak sa deje v momente, keď trhy výraznejšie stúpajú. Panika sa prejavuje tak, že sa máte chuť bezhlavo nakupovať, len aby ste neprišli o nejaký výhodný obchod. A to pri cenách, ktoré sú úplne premrštené a majú znaky bubliny.

Takéto správanie je celkom normálne a ľudské. Žiaľ, zároveň aj absolútne kontraproduktívne. Nezvládnuté emócie totiž budú stáť veľa peňazí.

„Keď plánujete dosiahnuť zhodnotenie aspoň 2 %, čo je momentálna úroveň inflácie, budete musieť trochu riskovať a vydať sa na finančné trhy.“

Čo teda robiť? Všetky rozhodnutia ohľadom investovania prijímajte v bezstresovom stave, po zvážení všetkých racionálnych argumentov a po rozhovore so svojím investičným poradcom alebo iným človekom, ktorému v oblasti investícií dôverujete. Rozmýšľajte napríklad cez víkend, keď sú trhy zatvorené, a hlavne sa za každých okolností držte naplánovanej stratégie.

Ak nepodľahnete panike, v čase poklesu môžete výhodne nakúpiť viac. Naopak, v čase veľkých nárastov výhodne predať. Áno, ide to proti emočnej logike, ale funguje to.

4. Nastavte si jasné limity

Pri investovaní je dobré vopred si stanoviť, s akým ziskom budete spokojní. Keď takúto hodnotu dosiahnete, peniaze treba vybrať. 

Nebuďte chamtiví: keď dosiahnete investičný cieľ, držte sa plánu. A to aj napriek tomu, že hodnota vašej investície stúpa. Ak príliš otáľate, môže sa vám ľahko stať, že nevystihnete správny moment a cena padne nadol.

Moje investície majú plán

Vďaka novej službe Investplan je váš bankár schopný namodelovať pre vás vhodné portfólio a poskytovať vám pravidelné investičné odporúčania.

Zistiť viac

5. Neverte na finančné zázraky, neexistujú

Možno máte vo svojom okolí človeka, ktorý sa dal zlákať a za pomerne veľkú časť svojich úspor nakúpil bitcoiny. Ak to bolo pred vyše dvoma rokmi, pokušenie bolo naozaj veľké. Cena bitcoinu neustále rástla a všade sa o ňom hovorilo. Hodnota tejto kryptomeny však medzitým klesla na polovicu. Dnes nikto nevie, či a kedy sa vráti na svoju pôvodnú hodnotu. 

Kryptomeny sú jednou zo špekulatívnych investícií a sú vysokorizikové. Ak sa radi hráte, nemusíte sa rizikových investícií vzdať. Vyhraďte si však na ne peniaze, ktoré vám nebudú chýbať v prípade, že o ne prídete. Všetky ostatné prostriedky si rozložte do rôznorodého portfólia, v ktorom budete mať akcie, ale aj zmiešané fondy a dlhopisy.

ŠTEFAN HRONEC

Produktový špecialista, VÚB banka
Jeho hlavnou doménou sú sporiace účty. Podieľa sa na ich vytváraní, podporuje ich a udržiava. Kontroluje, ako sa vyvíjajú predaje, zisťuje, čo to spôsobuje, a informuje kolegov.

6. Nechajte peniaze pracovať

S bodom vyššie úzko súvisí aj obsedantné sledovanie vývoja na finančných trhoch. Možno sa to zdá čudné, no v investovaní bývajú úspešnejší ľudia, ktorí výkonnosť svojich investícií nekontrolujú príliš často. Dôvodom tohto paradoxu je, že ak sa denne pozeráte na to, čo robia trhy, nechávate sa strhnúť momentálnymi výkyvmi. A robíte neuvážené kroky. Staré známe Čo oko nevidí, srdce nebolí platí aj pre investovanie.

Správcovská spoločnosť posiela klientom výpisy minimálne raz ročne. Ak investujete dlhodobo, stačí vám takýto interval: vždy si pozrite, ako sa vašim podielom darí v dlhodobom horizonte, a podľa toho prispôsobte svoju stratégiu.

Určite si nechcete nechať ujsť významné udalosti. Dobrá správa je, že viacerí správcovia ponúkajú možnosť nastaviť si notifikácie, ktoré vás budú automaticky informovať o výraznejších výkyvoch.

7. Neplávajte s prúdom, väčšinou sa to nevyplatí 

Médiá zvyknú reportovať najmä o ľuďoch, firmách a investíciách, ktoré zaznamenali v poslednom čase nebývalý rast a úspech. Vytvára to psychologický tlak, ktorý v niektorých prípadoch vedie malých investorov k masovým nákupom.

Výsledkom je horúčka, keď ceny letia ešte vyššie. Práve takto vznikajú veľké investičné bubliny  a je len otázkou času, kedy spľasnú. Samozrejme, vznik bubliny je komplexný proces s množstvom premenných, na ilustráciu však tento príklad stačí. 

Podobné bubliny zväčša zachytia práve neskúsených investorov, ktorí sa potom popália. Platilo to pri zlatej horúčke v roku 2012, pri kryptomenovej bubline pred pár rokmi aj tzv. „dotcom“  bubline koncom 90. rokov minulého storočia.

TENTO NEWSLETTER VÁM PRINÁŠA MAGNIFICA

Magnifica je nadštandardné bankovníctvo pre klientov VÚB, v ktorom získate osobného bankára, investičné poradenstvo a ďalšiu prémiovú starostlivosť.

Viac o VÚB Magnifica

8. Investujte pravidelne, nie skratovo

Ak chcete investovať väčšiu sumu peňazí, rozložte si ich aspoň na tri časti. Podiely nakúpte postupne počas niekoľkých týždňov, resp. mesiacov.

PRÍKLAD: Márii skončil termínovaný vklad. Vybrala peniaze, s nikým sa neporadila a naraz za ne nakúpila akciové podiely. Mala smolu, lebo akurát v tom čase dosahovali finančné trhy svoje maximá, nakúpila veľmi draho. Ak by počkala mesiac, nakupovala by o pár percent lacnejšie.

Pravidelné investovanie je jedným zo spôsobov ochrany pred výkyvmi finančných trhov. Ak si investície rozložíte na dlhšie obdobie, ťažšie sa vám stane, že nakúpite práve vtedy, keď je cena najvyššie. Suma sa priemeruje a riziko sa v čase rozkladá. Ak vás baví sledovať vývoj na finančnom trhu, môžete v čase poklesu hodnoty nakupovať viac podielov za nižšiu cenu.

9. Prijmite riziko, ktoré s investovaním súvisí

Ľudia v postkomunistických krajinách často investujú mimoriadne konzervatívne, aj keď si môžu dovoliť podstúpiť väčšie riziko. Následne sú nespokojní s výsledkami, lebo po pár rokoch zistia, že stávka na istotu im veľa peňazí nezarobila. Ako sa z tohto bludného kruhu dostať von?

Investovanie je beh na dlhú trať, ktorý vyžaduje čas a skúsenosti. A tie bez rizika nezískate. Pomôžme si jednoduchým prirovnaním: odbehnúť maratón, ak ledva odkráčate 5 kilometrov je nereálne. Začnite však pravidelne trénovať a po pár rokoch to zvládnete. Prekonáte obdobia diskomfortu, bolesti a možno sa vám pritrafia aj zranenia, no nakoniec svoj cieľ dosiahnete.

„Ak si dokážete stanoviť realistické očakávania, prestanete sa báť chýb a naučíte sa pracovať s vlastnými peniazmi, ktoré začnú prinášať svoje ovocie.“

Stratili sme 40 rokov skúseností s investovaním oproti našim západným susedom. Pre nich je investovanie rovnako prirodzené, ako je pre nás vloženie peňazí na bežný účet.

Ak si dokážete stanoviť realistické očakávania, prestanete sa báť chýb a naučíte sa pracovať s vlastnými peniazmi, ktoré začnú prinášať svoje ovocie.

10. Na investovanie si nepožičiavajte

Zoznam našich rád uzatvára jedna obzvlášť dôležitá: nepožičiavajte si peniaze, aby ste ich mohli investovať na finančných trhoch. Tento krok sa dá prirovnať jedine k stávke v rulete, keď dáte všetky peniaze nielen na farbu, ale ešte aj konkrétne číslo, iba ako zaujímavosť: šanca vyhrať v tomto prípade je nižšia ako 2,7 %.

Napríklad v čase boomu kryptomien sa stalo aj skúseným investorom, že takto gamblovali so svojimi osobnými financiami. Videli zhodnotenie 20 % a úrok na spotrebnom úvere 6 %. Spočítali si dva a dva a verili, že trafili jackpot. Následne kryptomeny sfúkli ako balón, ich hodnota klesla o 70 %, no splátky „spotrebáku“  zostali.

Plynie z toho jednoduché ponaučenie: nikdy si nepožičiavajte, aby ste mohli investovať.

S investovaním je spojené aj riziko. Hodnota investície môže rásť, stagnovať alebo klesať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti.

Tento materiál predstavuje marketingovú komunikáciu, vypracovanú spoločnosťou VÚB, a. s., v spolupráci s Eurizon Asset Management Slovakia, správ. spol., a. s. Je založený na krátkodobých predpovediach vychádzajúcich z dôveryhodných informačných zdrojov dostupných v čase jeho vytvorenia.

Uvedené analýzy a závery majú všeobecnú povahu a nezohľadňujú individuálne potreby investorov. Materiál neslúži na poskytovanie investičného poradenstva alebo investičného prieskumu a nepredstavuje odporúčanie ani výzvu na nákup, predaj alebo podržanie konkrétneho finančného nástroja.

Informácie o investičných službách vrátane upozornení v súvislosti s rizikami spojenými s investíciami vo finančných nástrojoch je možné získať na všetkých predajných miestach VÚB, a. s., a na www.vub.sk v sekcii Misia a hodnoty, Ochrana investora.

FB Buttons