34

5 rád, ako vám zvyky pomôžu dosiahnuť finančné zdravie

Text: Anna Martausová
Fotografie: Shutterstock

Ako hovorí staré dánske príslovie, raz je nikdy, ale dvakrát je zvyk. Spolu s Michalom Plevkom, odborníkom na správanie, vám prinášame 5 užitočných rád, vďaka ktorým si uvedomíte, že sila dobrého zvyku môže byť rozhodujúca pre lepšiu budúcnosť aj vo svete financií.

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.

1. Alfou a omegou je plánovanie

Plán vám pomôže, keď vás opustí motivácia alebo ak nebudete mať na svoj zvyk dostatok času. „Začnite cieľom, ktorý je dosiahnuteľný, merateľný, s jasne stanovenými krokmi, ako sa k nemu dostanete. Ak túžite mať na konci roka na svojom konte o 1000 eur viac, vyčleňte si čas na naplánovanie presného postupu, ako sa k tejto sume môžete dopracovať,“ vysvetľuje Michal Plevka.

Najjednoduchším a zároveň najefektívnejším spôsobom je zadanie trvalého príkazu. Môžete začať sumou 50 eur mesačne, ktoré pôjdu na váš doplnkový sporiaci účet. Takýmto spôsobom máte okamžite reálny plán, ako našetriť 600 eur. Zvyšných 400 eur odkladajte napríklad v menších sumách popri bežných nákupoch formou automatického zaokrúhľovania. Ak nakúpite kozmetiku za 28 eur, 2 eurá automaticky odložte na sporenie. 

Michal dodáva: „Súčasťou jasného plánu by mala byť aj vaša motivácia. Už na začiatku šetrenia si konkrétne stanovte, na čo danú sumu použijete – či už je to vysnívaná dovolenka, alebo investícia do vzdelania.“

2. Neodhryznite si viac, než dokážete požuť

Aj v prípade, že je vaším cieľom postupné vytváranie zdravých finančných návykov, stále môžete začať samotným budovaním schopnosti vytvárať dobré zvyky. Pokojne začnite niečím maličkým, čo vás nebude vyčerpávať a dokážete si to ľahko osvojiť na pravidelnej báze. 

Medzi takéto drobné návyky patrí napríklad každodenné ranné ustielanie postele, vetranie izieb či budík v rovnakom čase (aj cez víkend). „Postupne môžete drobné zvyky spájať a nabaľovať na ne ďalšie. Napríklad to, že si pri rannej káve v mobilnej aplikácii pozriete, na čo ste včera minuli peniaze, a zamyslíte sa nad tým, kde by ste nabudúce mohli ušetriť,“ objasňuje Michal.

3. Zjednodušte si to

Jednoduchšie úlohy vyžadujú menej mentálnej energie. Ak chcete dlhodobo zotrvať pri nejakom zvyku, pokúste sa cestu k nemu čo najviac zjednodušiť. Na to, aby ste začali pravidelne cvičiť, postačí, ak si stanovíte konkrétny čas (každé ráno o siedmej), miesto (v obývačke na karimatke), trvanie činnosti (5 minút) a druh cvičenia (joga).

Vyhraďte si na cvičenie pevné miesto, na ktorom budete mať vždy nachystanú karimatku a fľašu s vodou. Nastavte si budík a oblečenie na cvičenie majte pripravené vedľa postele. Skrátka, zariaďte si veci tak, aby ste k činnosti, ktorú chcete vykonávať pravidelne, mali čo najjednoduchší prístup.

Prostredie nás ovplyvňuje oveľa viac, než si myslíme. Ak sa vystavujete zbytočným prekážkam, vaša rutina môže stroskotať. Zamyslite sa nad tým, čo vám robí najväčší problém v snahe šetriť alebo splatiť dlh. Možno radi impulzívne nakupujete, pretože vám to prináša chvíľu potešenia alebo vás to zbaví nudy. Skúste nájsť všetky spúšťače impulzívneho nakupovania a postupne ich nahradiť inou aktivitou, ktorá vám prinesie rovnaké potešenie ako nakupovanie.

4. Pravidelne si pripomínajte svoje úspechy a odmeňte sa

Budovanie návyku a dodržiavanie rutiny je občas náročné. Tendenciu poľaviť máme najmä vtedy, keď sa nám zdá, že cieľ je v nedohľadne. Povieme si, že z tisícky na dovolenku sme zatiaľ ušetrili len tri stovky, podarí sa nám to vôbec? Rovnaký princíp funguje napríklad aj pri chudnutí – máte cieľ schudnúť 15 kilogramov, no po mesiaci usilovnej snahy vám váha ukáže len o 3 kilogramy menej. Prichádza frustrácia a negatívne myšlienky. 

Michal Plevka ponúka riešenie aj na túto situáciu: „Dôležité je rozdeliť si cieľ na menšie časti a zároveň sa vždy po vykonaní rutiny odmeniť. Často stačí aj mentálna odmena, napríklad pochváliť sa, že som šikovný, lebo dnes sa mi podarilo posunúť sa opäť o krok bližšie k svojmu cieľu. Hlavne k sebe buďte dobrí.“

Ide najmä o to, aby ste nemali pocit, že váš zvyk a s ním súvisiaci cieľ je len nejaký vzdialený ideál, od ktorého ste teraz na kilometre ďaleko. „Cieľom môže byť aj to, že chcete mať doma každý deň čisto, no môžete sa k nemu priblížiť aj jedným jednoduchým krokom: nastavte si na časovači 5 minút a za ten čas poupratujte riad alebo utrite poličku. Týchto 5 minút bol váš upratovací cieľ na dnešný deň, ten ste splnili a môžete sa odmeniť,“ vysvetľuje Michal.

Aj z takýchto malých návykov dokážete získať silnú motiváciu, pretože ste niečo dosiahli. Napokon, presne na tomto princípe fungujú aj „to-do“ zoznamy. Určite poznáte ten príjemný pocit, keď vyškrtáte všetky úlohy, ktoré bolo treba splniť.

5. Myslite na záložný plán

Vždy sa vopred zamyslite nad tým, ako budete pristupovať k neočakávaným situáciám. Pri budovaní návykov si položte otázku: Čo ak nemám čas uskutočniť svoj zvyk v takom rozsahu, ako som chcel? Ráno sa ponáhľam. Nemám čas pozrieť si aplikáciu, prejsť všetky výdavky zo včera. Čo môžem urobiť namiesto toho? Možno si cestou do práce v autobuse môžem aspoň otvoriť aplikáciu a pozrieť si zostatok na účte. 

„Ak výnimočne nemáte čas cvičiť ráno 20 minút podľa plánu, minimálne sa ponaťahujte pri otvorenom okne. Ak nemôžete uskutočniť zvyk tak, ako by ste si želali, urobte aspoň niečo – vynaložte aspoň minimálnu námahu,“ prízvukuje Michal Plevka. 

Je veľmi dôležité, aby ste zo svojich zvykov nepoľavili takým spôsobom, že ich v niektoré dni začnete úplne vynechávať. Práve pravidelnosť a mentálna pripravenosť aj na neštandardné situácie sú pri budovaní zvykov rozhodujúce.

Michal Plevka

Michal je partner a behavioral strategy director v MINDWORX, kde vedie projekty zamerané na zvýšenie konverzií v bankách, poisťovniach a telco spoločnostiach na Slovensku aj v zahraničí. Má dlhoročné skúsenosti s prednášaním a vedením workshopov, ktoré firmám pomáhajú aplikovať behaviorálne princípy do predaja a zmeny správania zákazníkov, zamestnancov či samých seba.

    Starostlivosť od VÚB Magnifica

    Váš osobný bankár je pripravený sprevádzať Vás svetom peňazí a odborne Vám poradiť. Využite jeho služby – odporúčame pravidelne raz za rok alebo vždy, keď nastanú vo Vašom živote veľké zmeny.

    Kontaktujte svojho bankára ešte dnes.

    Kontaktovať

    Ešte nemáte osobného bankára? Ak máte záujem o služby Magnifica, nechajte nám kontakt a my sa Vám ozveme.