40
14. septembra 2023

Ako investovať ako žena

Ilustrácie: Barbora Žižková

Ženy investorky globálne dosahujú vyššie výnosy ako muži, a to aj napriek tomu, že riskujú menej. Prečo sú ženy takými dobrými investorkami a ako sa ich prístupom inšpirovať pri vlastnej investičnej stratégii?

Ak porovnáme muža a ženu, ktorí začnú s investovaním v rovnakom veku, ženy bývajú spravidla úspešnejšie. Aj napriek tomu, že investujú konzervatívnejšie, v ich prospech hrá viacero prekvapivo dôležitých faktorov.  

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.

Orientujú sa na dlhodobé ciele, diverzifikáciou si rozložia riziko, nereagujú na každý pohyb na finančných trhoch, radia sa s odborníkmi a nevyberajú peniaze predčasne. Prečítajte si, akými spôsobmi ženy investujú a ako sa nimi môžete inšpirovať aj vy. 

Averzia voči riziku

Investovanie býva spájané s rizikom, ktoré muži vo všeobecnosti zvládajú lepšie ako ženy a ktoré je zároveň jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ženy boja investovať. No práve averzia voči riziku je často tou tajnou zbraňou, ktorá ženám investorkám dláždi cestu k vyšším výnosom.  

Pri investovaní si vyberáme, aké riziko chceme podstúpiť. Muži sa viac držia pravidla „čím väčšie riziko, tým väčší zisk“, oveľa častejšie než ženy držia 100 % svojich aktív v akciách a ich portfóliá prechádzajú väčšími výkyvmi vo svojej hodnote. 

„Až 77 % Sloveniek považuje investovanie za zložitú vedu a myslí si, že na to, aby mohli investovať, musia rozumieť vývojom na trhoch.“

To znamená, že sa viac zameriavajú na investície s vysokým rizikom, ktoré ich však môžu pri neočakávanom a nepriaznivom vývoji trhu stáť všetky investované peniaze. Ženy konajú uvážlivejšie, a kým muži radi súťažia, ženy zostávajú zamerané na cieľ. 

V prístupe k riziku sú ženy opatrnejšie, často rozmýšľajú v dlhodobejšom investičnom horizonte a viac sa orientujú na dlhodobé ciele, ako je dôchodok alebo budovanie majetku do budúcnosti. To vedie k menej častým zásahom do investícií, vďaka čomu dosahujú vyšší výnos.

Ako môžete využiť averziu k riziku vo svoj prospech? Dôležité je nájsť si svoj investičný štýl:

 • Zamerajte sa na investície, ktoré kombinujú garantovanú zložku s investičnou zložkou, ako napríklad KOMBIprodukt od VÚB banky.
 • Sústreďte sa na investície, ktorým rýchlo porozumiete, alebo sa poraďte s odborníkom, ktorý s vami vypracuje investičnú stratégiu na mieru.
 • Existuje veľa kvalitných nástrojov, ktoré vám umožnia začať investovať rýchlo, dlhodobo a s využitím poklesov a rastov finančných trhov. Jedným z nich je aj investičné sporenie od VÚB banky v mobilnej apke.

Zdržanlivosť môže viesť k vyšším výnosom 

Finančné trhy sa nesprávajú vždy podľa očakávaní a bývajú náchylné na rôzne trhové bubliny či špekulácie, ktoré v krátkom čase sľubujú nadpriemernú návratnosť vložených prostriedkov. 

V takýchto prípadoch nás môže pohltiť trhová eufória a často sa unáhlene rozhodneme investovať aj napriek vysokým cenám. Rovnako sa stáva, že z frustrácie neinvestujeme, keď hodnota investície klesne.  

Ženy vo všeobecnosti dokážu lepšie odolávať trhovej eufórii alebo frustrácii. Zostávajú pokojné a nerobia veľké zmeny vo svojej investičnej stratégii. Muži majú väčší sklon svoje peniaze presúvať a nedržať sa primárnej stratégie, hlavne pod náporom emócií. 

Štúdia Boys will be Boys Kalifornskej univerzity ukázala, že muži na burze obchodujú o 45 % častejšie ako ženy, čo znížilo ich ročné výnosy o 2,6 %. 

Tomuto fenoménu, keď následkom nadmerného obchodovania na burze investori zarobia menej peňazí, než bol ich pôvodný vklad, môžete predísť, ak si dopredu rozmyslíte, ako budete reagovať na veľký nárast alebo prepad na trhu. 

Či už bude váš plán zavolať v takej situácii vášmu finančnému poradcovi, alebo si pre takúto situáciu prichystáte sériu pravidiel, ktoré vás privedú späť do reality, mal by byť dostatočne silný, aby vás odradil od nepremyslených investícií. 

Niet nad dobrú radu

Pokiaľ máte príležitosť s niekým sa o svojich možnostiach porozprávať, urobte tak. Či už sa pôjdete poradiť za partnerom, kamarátmi, kolegami, či plateným odborníkom, mať okolo seba podporu, najmä v časoch trhovej eufórie či frustrácie, vám môže pomôcť zachovať si chladnú hlavu. 

Ženy spravidla bývajú oveľa tímovejšími hráčkami než muži a s väčšou pravdepodobnosťou vyhľadajú pomoc okolia či odborníka v prípade, že si nevedia rady. Jedným z dôvodov, prečo sa ženy viac spoliehajú na poradcov, je však aj to, že nemajú pocit, že investovaniu dostatočne rozumejú, alebo ich nezaujíma natoľko, aby sa mu pravidelne venovali.

Práve muži majú skôr väčší záujem o aktívne manažovanie svojich investičných portfólií a často majú pocit, že si počínajú lepšie sami, ako keby sa obrátili na odborníka.

Investícia do sebavedomia

To, že si mnoho žien v otázke financií a investovania neverí, nie je novinka. Až 77 % Sloveniek považuje investovanie za zložitú vedu a myslí si, že na to, aby mohli investovať, musia rozumieť vývojom na trhoch. Pritom ženy, ktoré sa do investovania pustia, nedosahujú o nič horšie výsledky ako muži, práve naopak. 

Mnohé štúdie ukázali, že ženy podceňujú svoje schopnosti. Ak sa ich napríklad spýtate, aké skóre tipujú, že dosiahli v rôznych testoch, ich zvykom je tipovať nižšie skóre, než naozaj dosiahli. Predpovede mužov sa viac zhodujú s realitou alebo sú dokonca príliš sebavedomé,  v dôsledku čoho môžu pri investovaní prísť o vyšší výnos. 

„Práve averzia voči riziku je často tou tajnou zbraňou, ktorá ženám investorkám dláždi cestu k vyšším výnosom.“ 

Niekedy však v investovaní môžeme urobiť chybu. Finančné trhy sú najmä v krátkodobom horizonte nepredvídateľné a k chybám dôjsť môže. Stretávajú sa s nimi aj skúsení investori či investorky. 

Dobrá správa je, že chyby dokážete minimalizovať. Stačí, ak budete investovať ako žena – orientovať sa na dlhodobé ciele, rozkladať riziko, nereagovať na každý pohyb na trhoch, radiť sa s odborníkmi a nevyberať peniaze predčasne. 

Marketingová komunikácia spoločnosti VÚB, a.s. S investovaním do podielových fondov je spojené aj riziko. Hodnota investície môže rásť, stagnovať, alebo aj klesať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti. Na vylúčenie akýchkoľvek pochybností, VÚB, a.s. neposkytuje investičnú službu riadenie portfólia podľa zákona č. 566/2001 Z.z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o cenných papieroch).Viac informácií o produkte, jeho zložení, rizikách spojených s investovaním a aspektoch udržateľnosti, vrátane dokumentov, ktoré by ste mali zvážiť pred prijatím konečného investičného rozhodnutia (najmä Dokument s kľúčovými informáciami, Predajný prospekt, Štatút, Zodpovedné investovanie), nájdete na www.vub.sk a/alebo www.eurizoncapital.com/sk a na všetkých predajných miestach VÚB, a.s. 

  Starostlivosť od VÚB Magnifica

  Váš osobný bankár je pripravený sprevádzať Vás svetom peňazí a odborne Vám poradiť. Využite jeho služby – odporúčame pravidelne raz za rok alebo vždy, keď nastanú vo Vašom živote veľké zmeny.

  Kontaktujte svojho bankára ešte dnes.

  Kontaktovať

  Ešte nemáte osobného bankára? Ak máte záujem o služby Magnifica, nechajte nám kontakt a my sa Vám ozveme.