28
19. júla 2022

Ako používať kreditnú kartu vo svoj prospech

Text: Dagmar Vinterová
Fotografie: Unsplash
Ilustrácie: Helga Pavelková

Kreditné karty majú svoje nástrahy, ale aj mnoho výhod. Poradíme vám, ako na splácanie, ako si nastaviť úverový limit, ako súvisí kreditka s podmienkami hypotéky a ako vám karta uľahčí reklamácie.

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.

Kreditka či debetka?

S debetnou kartou máte prístup k peniazom, ktoré máte na bežnom účte. S kreditnou kartou dostanete kredit, ktorý môžete priebežne míňať a splácať, a zväčša aj pár šikovných výhod navyše.

Ktorú kartu si vybrať? Ak uprednostňujete platby hotovosťou a často vyberáte peniaze z bankomatu, je pre vás prvou voľbou debetná karta, pretože zväčša ponúka nižšie poplatky za hotovostné výbery.

“Kreditná karta je naopak prvou voľbou pre ľudí, ktorí radi cestujú, preferujú mať všetky výdavky pod kontrolou, často nakupujú na internete a dokážu naplno využiť bezplatné výhody, ktoré karta ponúka. Jej získanie závisí od bonity klienta a podlieha schváleniu zo strany banky,” hovorí Róbert Škařupa, produktový špecialista z tímu kreditných kariet.

Mnoho klientov vlastní obe karty a využívajú pozitíva každej z nich: debetnou kartou vyberajú peniaze z bankomatu, kreditnou zasa robia bezhotovostné nákupy vo výške, čím si môžu zabezpečiť zľavu z poplatku za vedenie kartového účtu.

Nastavte si limit, ktorý využijete

Kreditku môžete dostať, aj ak nemáte v banke vedený bežný účet. Platby odchádzajú aj prichádzajú na osobitný kartový účet. Na tomto účte máte úverový rámec, v rámci ktorého sa môžete pohybovať.

Na aký vysoký úver máte nárok závisí najmä od vášho mesačného príjmu, ale zohľadňujú sa aj mesačné výdavky. “Klientom odporúčame nastaviť si taký úverový limit, ktorý reálne aj využijú. Ak by bol pre klienta jeho limit nepostačujúci, vždy je možnosť požiadať o navýšenie,” radí Róbert Škařupa.

Kreditka = úver

“Kreditná karta ako každý úverový produkt vstupuje do výdajov,” hovorí Róbert Škařupa. Ak sa chystáte vziať si hypotéku, rátajte s tým, že banka bude posudzovať vaše príjmy a výdaje. Určité percento z úverového rámca sa zaráta do výdajov bez ohľadu na to, či kreditku využívate, alebo nie.

Dajte pozor na splácanie

Na účte ku kreditnej karte nemáte vlastné peniaze. Míňate tak peniaze banky. Všetko, čo zaplatíte kreditkou, musíte aj splatiť.

Dobrá správa je, že nie hneď: môžete využiť bezúročné obdobie. Keď stihnete v bezúročnom období splatiť celú dlžnú sumu, neplatíte žiadne úroky.

Ak nesplatíte všetko, musíte zaplatiť aspoň minimálnu sumu. Na peniaze, ktoré ste nesplatili, začnú po uplynutí bezúročného obdobia nabiehať úroky. Treba si dať pozor, pretože úroky na kreditných kartách bývajú nevýhodné, spravidla vyššie ako na spotrebných úveroch. 

Aby sa klienti vyhli riziku, že dlh nestihnú splatiť do uplynutia bezúročného obdobia, mnohí si jeho koniec zvolia po výplate, keď majú na účte najviac prostriedkov. Nastavia si 100 % inkaso, aby si boli istí, že na nič nezabudnú a transakcia sa zrealizuje automaticky.

Od plechovej karty po platbu hodinkami: príbeh kreditných kariet

Prečítajte si

Tomu, kto má so splácaním dlhu na kreditke dlhodobý problém, sa odporúča refinancovať: zobrať si výhodnejšiu pôžičku, napríklad spotrebný úver a dlh na kreditke z týchto prostriedkov splatiť.

Kreditka a cestovanie po svete

V zahraničí je používanie kreditnej karty oveľa rozšírenejšie a bežnejšie ako na Slovensku. Použitie kreditnej karty pri platbe je najviac preferované v požičovniach áut alebo pri rezervácii ubytovania v hoteloch. 

“Pri platbe zvyčajne obchodník zarezervuje väčší obnos peňazí ako zálohu. Po vrátení auta alebo odchode z hotela vidí, že ste nespôsobili žiadnu škodu, a peniaze odblokuje. V týchto prípadoch je teda lepšie platiť kreditkou, nakoľko nie sú blokované finančné prostriedky na vašom bežnom účte,” radí Róbert Škařupa.

Jednoduchšie reklamácie

S kreditnou kartou sa reklamácie vybavujú jednoduchšie. Ak si objednáte tovar z e-shopu a nič vám nepríde, alebo ak si kúpite letenky a aerolinka váš let zruší, je potrebné kontaktovať predajcu. Ak neuspejete, môžeteosloviť banku, ktorá vám vydala kreditku, ktorou ste platili. V mnohých prípadoch vám banka bude schopná vyriešiť reklamáciu.  

Výhodou je aj to, že sporná suma sa vám nestiahne z bežného účtu – iba sa o ňu zníži váš kredit. Môžete si tak medzičasom kúpiť novú letenku alebo napríklad spotrebič, ktorý vám nebol dodaný. Do doby splátky môže byť reklamácia dávno vyriešená.

Benefity ku kreditkám

Kreditky sa často využívajú pri cestovaní. Je preto praktické, že k nim je často pribalené aj cestovné poistenie. Napríklad VÚB banka nedávno rozšírila Balík cestovného poistenia, ktoré ponúka v spolupráci s poisťovňou Generali. Po novom v ňom nájdete aj poistenie pátrania a záchrany na horách, ktoré je platné na Slovensku.

Ku karte Mastercard World dostanete aj cestovné poistenie až pre piatich spolucestujúcich, ktorí nemusia byť vaši príbuzní, či vstup do letiskových salónikov.

Keďže kreditky sú obľúbené pri online nakupovaní, VÚB banka k nim pribaľuje aj poistenie predĺženej záruky a poistenie ochrany zakúpeného tovaru.

Róbert Škařupa

Senior produktový špecialista z oddelenia úverov, tímu kreditných kariet VÚB banky

Premýšľate nad kreditnou kartou? Osobný bankár Magnifica vám poradí, či je pre vás vhodná a pomôže s jej vybavením.