8
26. novembra 2020

Ako sa s deťmi začať rozprávať o peniazoch? Pomôže vám týchto 5 rád

Text: Jakub Stank
Ilustrácie: Andrea Šafaříková

Peniaze patria v mnohých rodinách ešte aj dnes k témam, o ktorých sa nerozpráva. Otvoriť tému financií, hodnoty a správneho využívania zdrojov s deťmi, však môže byť tvrdý oriešok aj pre rodičov, ktorí sa v iných oblastiach výchovy cítia sebavedomo. Kedy deťom prvýkrát ukázať svet peňazí a aký dosah majú zákazy? Prečo sa nevyplatí „platiť“ za známky a aká dôležitá je možnosť urobiť chybu? Praktické rady v tejto oblasti prináša Monika Budzák z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS). 

1. Začnite už v útlom veku

Prvá otázka, ktorú rieši pri téme peňazí takmer každý rodič, súvisí s tým, kedy je správny čas vôbec túto tému s deťmi začať otvárať. Samozrejme, do veľkej miery je to individuálne, keďže vývoj každého dieťaťa je rôzny. Pohľad odborníčky na to, v akom veku je ideálna príležitosť na úvodnú lekciu zo sveta financií, vás zrejme prekvapí. 

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.

„Už trojročné deti, ktoré zvyknú chodiť s rodičmi do obchodu, majú tendenciu vydobýjať si nejakú vec a chcú, aby im ju rodič kúpil za každú cenu,“ vysvetľuje Monika Budzák. Možno ste podobný moment zažili aj vy so svojou ratolesťou, pričom nemuselo ísť výhradne o hračku.

Deti zvyknú túžiť po rôznych veciach, stačí, že ich zaujmú. Práve to sú z pohľadu odborníčky momenty, kedy môžete začať s tvorbou základov finančného povedomia.

2. Hodnotu najlepšie vysvetlíte porovnaním

Ako na to? Pri najbližšej návšteve supermarketu dovoľte juniorovi vybrať si niečo s tým, že môže ísť len o jednu položku (do určitej sumy) a musí teda dobre zvážiť, o ktorú pôjde.

„Prvotná rada znie, umožniť dieťaťu rozhodnúť sa v rámci jasných pravidiel. Cieľom je, aby si dieťa uvedomilo, že rodičia nemajú neobmedzené zdroje a aby začali chápať hodnotu peňazí,“ hovorí ekonomická analytička.


V tejto fáze vývoja dieťaťa je pritom dôležité vyhnúť sa nasledujúcim extrémom: dovoliť dieťaťu úplne všetko, vinou čoho mu uniká, že zdroje sú obmedzené, a na druhej strane tvrdý zákaz, bez nároku narábať čo i len s centmi. Takto sa z peňazí môže stať tabu a dieťa nebude schopné posúdiť hodnotu a rozhodovať sa.

Podľa odborníčky dobre funguje vysvetľovanie cez rôzne porovnania. „Keď dieťa túži po legu, treba mu vysvetliť, že stojí toľko, čo viacero iných hračiek. Takto dieťa získa prvú predstavu, ako môže kalkulovať a vyberať si.“ Peniaze a čísla sú pre deti veľmi abstraktný pojem, každá vizualizácia alebo zhmotnenie im pomôžu začať sa v tejto oblasti lepšie orientovať. 

Ako začať s finančným vzdelávaní detí? Inšpirujte sa

Effy – práca s peniazmi pomocou apky

Effy je zaujímavá apka ako pre rodičov, tak pre deti. Deti si v nej vedia vytvoriť prehľad vecí, po ktorých túžia a postupne na ne sporia. Rodičia im zase vedia priamo v aplikácii prideľovať úlohy (domáce práce, školské povinnosti, a pod.), za ktoré dostávajú peniaze. Effy je prehľadný a motivačný nástroj, vďaka ktorému sa deti učia zodpovedne narábať s peniazmi a chápať podstatu ich hodnoty.

Pexeso, rozprávka, komiks – vzdelávanie cez NBS 

Národná banka Slovenska ponúka pre deti niekoľko možností ako sa hravou formou naučiť čo je to inflácia, ako rozlišovať falošnú bankovku od pravej alebo v čom je potrebná Európska centrálna banka. Súčasťou vzdelávania NBS je aj kvíz finančnej gramotnosti.

Zlatka – financie pomocou hier

Zlatka je projektom neziskového združenia Matika.in z.s., ktorý je určený pre rôzne kategórie detí, vo veku od 7 do 19 rokov. Stránka ponúka množstvo úloh, pracovných listov, hier, miniaplikácií a testov, ktorými sa pri finančnom vzdelávaní svojich ratolestí môžete inšpirovať.

Finančná gramotnosť – pracovný zošit

Pred štyrmi rokmi vyšla na našom knižnom trhu kniha s názvom Finančná gramotnosť pre 1. stupeň základných škôl. Ide o pracovný zošit, ktorý podľa vydavateľa motivuje deti k zodpovednosti. Kniha obsahuje rébusy, krížovky ako aj úlohy na prácu s počítačom.

EDUPOP – nové finančné vzdelávanie

Súbor 10 videí od VÚB banky, v ktorých sú vysvetlené základné pojmy spojené s financiami ako cena, úroková sadzba, inflácia, riziko alebo výmenný kurz.

Učebnica pre stredoškolákov

Pre stredoškolákov vydal Inštitút finančnej gramotnosti v roku 2015 knihu s názvom Finančná gramotnosť pre stredné školy. Kniha bola vydaná ako učebnica pre žiakov stredných škôl s mnohými obrázkami, schémami a tabuľkami pre lepšie pochopenie jednotlivých pojmov.

3. Stavte radšej na vreckové ako na peniaze za prospech

Keďže na Slovensku ekonomické vzdelávanie (v podobe samostatného predmetu) v osnovách škôl zavedené nie je, poznatky a znalosti, nielen teoretického charakteru, sú na pleciach rodičov.

Aj vy možno zápasíte s tým, ako deti motivovať, napríklad či je vhodné odmeňovať ich za dobré známky, domáce práce alebo určité správanie. 

„Núka sa otázka, či latka pri takomto odmeňovaní nie je nastavená príliš nízko. Napríklad, za každú jednotku, a dieťa ich zrazu prinesie hneď niekoľko. Z tohto hľadiska som fanúšikom pravidelného vreckového, nastavuje totiž určité pravidlá.

Keď rodič chce, aby si dieťa plnilo školské a domáce povinnosti, potrebuje mu dať signál, že ak si ich plniť nebude, vreckové získať nemusí,“ upozorňuje odborníčka.

Vyplateniu vreckového na týždennej alebo mesačnej báze by mala predchádzať reflexia. Teda, či si dieťa vzorne plnilo dohodnuté povinnosti. Jasná dohoda je v tomto prípade kľúčová. Vaše ratolesti potrebujú presne vedieť, za čo sú odmeňované a v akej miere.

Pokiaľ sa s nimi dohodnete, že budú 3-krát do týždňa chodiť so smeťami, dvakrát vyvešajú opratú bielizeň a v sobotu povysávajú, nemali by ste ich následne finančne vydierať, že ak sa im nebude chcieť umývať okná, prídu o časť vreckového.“

TENTO NEWSLETTER VÁM PRINÁŠA MAGNIFICA

Magnifica je nadštandardné bankovníctvo pre klientov VÚB, v ktorom získate osobného bankára, investičné poradenstvo a ďalšiu prémiovú starostlivosť.

Viac o VÚB Magnifica

4. Dovoľte deťom minúť ich vlastné peniaze

Pre mnohých rodičov jedno z odporúčaní, ktoré bude veľmi ťažké splniť. Predsa len, vidieť. ako si váš junior kupuje ďalší „skin“ v online hre, môže byť pre dospelého absolútne nepochopiteľné.

Aby sa však dieťa naučilo vážiť si peniaze, je veľmi dôležité dať mu slobodu.„Deti by mali mať možnosť rozhodovať o míňaní svojho vreckového, a tak mať priestor učiť sa na vlastných chybách.

Nevidím veľký zmysel v striktnom obmedzovaní a zakazovaní. Určite by mala existovať aspoň malá suma, s ktorou si môže dieťa spraviť, čo chce,“ myslí si odborníčka.

Buďte pre deti vo financiách partnerom. Poraďte im, nasmerujte ich a vysvetlite im, že ak si danú sumu ušetria, o dva týždne si môžu kúpiť napríklad vysnívaný kúsok oblečenia alebo vstupné na trampolínu. Konečné rozhodnutie by však malo ostať na dieťati − okrem práce s peniazmi sa naučí urobiť rozhodnutie a niesť zaň následky.   

5. Staršie deti motivujte k zarábaniu peňazí

Čo je najlepšia vec, ktorú môžete pre tínedžera z hľadiska financií urobiť? Jednak ísť mu príkladom, ak si odkladáte určitú sumu z príjmu, otvorene mu to povedzte a vysvetlite. Činy hovoria hlasnejšie ako slová.

Pre deti vo vyššom veku je však ideálne, keď si vyskúšajú zarobiť peniaze vlastnou prácou a schopnosťami. „Rodičia by to mali podporovať, lebo počas danej práce si môžu najviac uvedomiť, aká je hodnota peňazí. A tiež to, že príjem z práce závisí od ich aktivity, keď si to musia odrobiť.

Ak chcú rodičia svojim deťom v tejto oblasti pomôcť, určite ich treba nasmerovať na brigády,“ dodala Monika Budzák.

FB Buttons

Monika Budzák

vyštudovala medzinárodné ekonomické vzťahy na Ekonomickej univerzite, absolvovala dva zahraničné študijné pobyty na Technische Universität Dresden a Wirtschaftsuniversität Wien. Od roku 2014 pôsobí v INESS, kde sa ako analytička venuje pôdohospodárstvu, organizuje Ekonomickú olympiádu pre stredoškolákov a iné vzdelávacie podujatia.