2
23. apríla 2020

Ako si udržať a zveľadiť peniaze počas krízy? Týchto 10 tipov odporúča expert

Text: Jakub Stank
Ilustrácie: Barbora Tabačková

Každá kríza so sebou prináša množstvo rizík a neistoty vrátane tej, ktorou práve prechádzame v súvislosti s koronavírusom. Zároveň však tieto obdobia prinášajú nové príležitosti a platí to aj o financiách. Ako nepodľahnúť panike, na čo myslieť a ako z toho vyjsť dokonca lepšie ako predtým? Prinášame vám konkrétne rady skúseného odborníka.

Ako sa nepopáliť v čase všeobecnej neistoty nielen na finančných trhoch? Čo robiť s peniazmi, ako sa nezblázniť z poklesov a kam investovať? Vyčkávať alebo konať čo najrýchlejšie? Pri týchto otázkach vstupujú do hry emócie, ktoré často vedú k zbytočným chybám. Žiaľ, na vašich účtoch. V podobných momentoch je dobré staviť na skúsenosti a know-how niekoho, kto je v danej oblasti odborník. Napokon, aj zubný kaz riešite so zubárom a nehľadáte rady inde.

O odpovede na všetky dôležité otázky sme požiadali Petra Margetinyho, ktorý oblasti financií venoval viac ako dekádu svojho života. Bývalý finančný analytik, obchodník a v súčasnosti špecialista na produkty v spoločnosti Eurizon Asset Management Slovakia vysvetľuje, čomu sa koronakríza (ne)podobá, aké mýty sú s krízami spojené, čo je v danej situácii najrozumnejšia stratégia a prečo sa oplatí niekedy „vypnúť“ internet.

1. Nedajte sa pomýliť. Nie sme v roku 2003 ani 2008

Mnoho ľudí má tendenciu prirovnávať súčasnú krízu k rôznym príkladom z minulosti. A väčšinou sa mýlia. „Začnime tým, k čomu aktuálnu situáciu prirovnať nemôžeme. Nie je totiž namieste prirovnávať ju ani k poslednej hospodárskej kríze v roku 2008, ani k epidémii SARS-u v roku 2003,“ hovorí Peter Margetiny.

Nikto pritom nespochybňuje virológov a ich vyjadrenia o podobnosti oboch vírusov. Z pohľadu ekonomických dosahov však hovoríme o rozdiele veľkom ako medzi Lamborghini a Ladou. Aj tieto dve značky vyrábajú autá so štyrmi kolesami a ich názov sa začína na L. Napriek tomu si ich nikdy nepomýlite. V prípade Covid-19 ide podľa špecialistu Margetinyho o podobnú analógiu. 

„SARS vypukol v čase, keď bola ekonomika hlboko v recesii následkom prasknutia technologickej bubliny v USA. Vďaka tomu nebol priestor na prepad taký zásadný a ekonomika sa v zásade zotavila do 6 mesiacov. Toto však v prípade súčasnej pandémie neplatí, pretože prišla v úplne inej fáze ekonomického cyklu – po 11 rokoch hospodárskeho rastu. Je to ako vyskočiť z okna na prvom a na dvanástom poschodí. Rok 2003 bol ako to prvé poschodie. Teraz sme skôr na dvanástom.“

„Niektoré odvetvia sa dočasne spomalia alebo zastavia, ale aj takýmito fázami sme už prešli. Konca sveta sa však obávať netreba.“

Možno sa vám zdá, že situácia na trhoch a v hospodárstve je podobná ako počas hospodárskej krízy z roku 2008. Opäť vedľa. Rozdiel je v tom, že v 2008 nastal šok na strane dopytu, nie však na strane ponuky. Pre nezamestnanosť ľudia menej míňali, na strane ponuky však zásadný problém nebol. 

„Čo je dôležité a v čom sa táto situácia líši od tých predchádzajúcich? Priniesla šok na strane ponuky aj dopytu. Pokiaľ ju máme k niečomu prirovnať, najskôr k obdobiu od 30. rokov 20. storočia do konca 2. svetovej vojny. Podobnosti sú takéto: veľmi nízke úrokové miery, do veľkej miery vyčerpané opatrenia centrálnych bánk, vysoká zadlženosť krajín a veľký wealth gap, teda rozdiel medzi bohatými a chudobnými,“ vysvetľuje Margetiny.

2. Nedajte sa strhnúť škodlivými mýtmi

Dobré informácie sú v tomto období kľúčové. Ako však rozlíšiť tie hodnotné od škodlivých v tej informačnej smršti, ktorá sa na nás denne valí? Najdôležitejšie je začať vylúčením mýtov. Peter Margetiny pre vás vybral 4 najdôležitejšie:

Štyri mýty spájané s krízou

1. mýtus: Nič podobné sa ešte nestalo!

„Stalo, ibaže sme to možno v našej generácii nezažili. Nie je to zďaleka prvá kríza, ktorú ľudstvo prekonalo. Dokonca po nich nastalo obdobie ďalšieho hospodárskeho rozmachu – aj tá najdlhšia doteraz zaznamenaná hospodárska kríza v 30. rokoch trvala necelé 3 roky,“ hovorí expert.

2. mýtus: Nastane globálny ekonomický kolaps, doterajší svet zanikne!

Naozaj sa rútime do záhuby a je čas pripraviť sa na globálnu apokalypsu? Peter Margetiny to tak dramaticky nevidí: „Niektoré odvetvia sa dočasne spomalia alebo zastavia, ale aj takýmito fázami sme už prešli. Konca sveta sa však obávať netreba.“

3. mýtus: Príde masívna inflácia!

Mnoho internetových odborníkov má jasno, často si však zamieňajú dojmy s pojmami: „Ľudia sa obávajú ,tlačenia peňazí’ a prudkej inflácie. Čo však tzv. tlačenie peňazí v skutočnosti znamená? V skratke: centrálna banka kupuje dlhopisy od komerčných bánk, ktoré tak získajú viac rezerv, aby napríklad poskytovali peniaze vo forme úverov domácnostiam.

Takto ,vytlačené peniaze’ sa však nedostanú do ekonomiky a inflácia nemá ako vzniknúť, pokiaľ ľudia nechcú míňať. Porovnajte si posledné roky v eurozóne, kde bola inflácia naozaj veľmi nízka napriek tomu, že Európska centrálna banka tlačila do ekonomík každý mesiac niekoľko desiatok miliárd eur.“

Inflácia vzniká vtedy, keď je v obehu veľa peňazí a je aj vysoká rýchlosť ich míňania. Nič z toho sa zatiaľ nedeje a ani takémuto scenáru nenasvedčuje.

4. mýtus: V čase krízy sa treba rýchlo zbaviť investícií, lebo vyjdem na mizinu!

Emočne je veľmi náročné sledovať, ako vaše investície strácajú svoju hodnotu. A veľmi ťažké ubrániť sa predaju v snahe zachrániť sa, obzvlášť, ak to robia všetci.

Skúsenosti odborníka a najmä tvrdé dáta totiž hovoria o niečom úplne inom. „Toto je naozaj mýtus a veľmi škodlivý. Keď sa na to pozrieme historicky, po obdobiach prepadu sa ekonomika otočila a finančné trhy začali opäť rásť. V časoch krízy finančné trhy bežne klesajú o nejakých 40 %, v roku 2008 to bolo dokonca 50 %. Prešli zhruba 2 roky a ten 50 % pokles bol vymazaný,“ vyvracia ďalší mýtus odborník.

3. Nezadlžujte sa a znížte svoje úvery

Sme v situácii, keď musíme robiť veľa strategických rozhodnutí. Za jedno z nich považuje P. Margetiny zbytočne sa nezadlžovať. 

„Ak čo i len trochu môžete, nezadlžujte sa ďalej. Zadlžovanie sa je jedna z najhorších vecí, ktorú teraz môžete urobiť. Jedným z následkov súčasnej neistoty môže byť to, že banky budú postupne zvyšovať svoje úrokové sadzby. Celá vaša finančná situácia by sa tak mohla stať krehkejšou a potenciálne neudržateľnou,“ vysvetľuje.

Ak môžete, snažte sa preto svoje úvery v čo najväčšej miere skresať, či už prostredníctvom mimoriadnych splátok, alebo prostredníctvom finančného poradcu, ktorý vám pomôže optimalizovať vaše úverové portfólio.

4. Investujte, môže sa to oplatiť

Aj táto kríza pominie a čas, keď sa ľudia vo veľkom zbavujú svojich akcií, môže byť vašou príležitosťou.

„Aj keď nemáte k dispozícii veľké objemy na investovanie, jednou z najlepších možností je otvoriť si dlhodobé investičné sporenie do podielového fondu a postupne do toho fondu každý mesiac zo svojho príjmu odkladať pevne stanovenú časť. Pokiaľ budú trhy naďalej klesať, za rovnakú sumu dokážete nakupovať viac podielových jednotiek,“ hovorí Margetiny.

5. Nepanikárte a emócie dajte pri peniazoch bokom

Áno, pre každého je ťažké v priamom prenose sledovať, ako jeho investícia v priebehu roka stratí polovicu svojej hodnoty. Tu potom často nastupuje stádovité konanie, proti ktorému nie sú imúnni ani ľudia na finančných trhoch. A práve vďaka týmto impulzom je väčšina investorov na konci dňa stratová.

Vydržte však. Ako hovorí bývalý obchodník: „Pozrite sa na historický kontext: najväčší prepad na finančných trhoch bol v rokoch 1932 – 33 a trval 2,8 roka. Priemerný prepad v čase najväčších kríz trvá okolo 1,5 roka. Medvedí trh z roku 2008, kedy trhy prepadli o 50 %, trval 1,3 roka.“

„Investovanie je v podstate nudná záležitosť a chce veľa trpezlivosti.“

Pripravte sa na to, že čísla budú istý čas škaredé, aj tak ich nemáte ako ovplyvniť. Aj keď je to náročné, na chvíľu prestaňte kresliť čierne scenáre a vypnite stádovitý pud. Investovanie, obzvlášť v ťažších časoch, vyžaduje hlavne rozvahu.

„Niektorí ľudia si investovaním kompenzujú nedostatok vzrušenia vo svojom živote – myslia si, že akciové trhy im ho poskytnú. Lenže práve takíto ľudia by to nemali robiť. Investovanie je v podstate nudná záležitosť a chce veľa trpezlivosti,“ uzatvára P. Margetiny.

6. Buďte trpezliví. Prináša to kladné zhodnotenie

Ak patríte k trpezlivým ľuďom, získali ste jackpot. Stačí sa držať zvolenej investičnej stratégie a čakať. Slovami odborníka: „Pokiaľ to dokážete a vydržíte rok či dva, dá sa rozumne predpokladať, že o 5 či 10 rokov bude mať vaša investícia výrazne kladné zhodnotenie. Ukazujú to dáta za posledné stovky rokov, a pokiaľ nenastane koniec sveta, je táto stratégia veľmi vhodná. Na druhej strane, ak by koniec sveta skutočne nastal, bude to aj tak jedno (smiech).“

Pozrite si tento graf, ktorý hovorí o dĺžke trvania rastových a klesajúcich cyklov. Pekne ukazuje trvanie rastového trhu, trvanie recesie a aké sú s nimi spojené straty, resp. zisky. 

Vidíte, že tie zisky sú niekoľkonásobne vyššie ako straty:

Zdroj: Americký akciový index S&P 500 (2018)

7. Nesledujte finančné trhy každý deň

Jednoduché odporúčanie, vďaka ktorému si udržíte mentálne zdravie a tiež zvýšite dlhodobé šance na úspech. Mnohí ľudia si totiž mylne myslia, že každodenné sledovanie finančných trhov pomáha.

Bývalý analytik a obchodník však túto domnienku vyvracia: „Väčšinou sa udeje to, že ak nepretržite – denne, dokonca niekoľkokrát denne – sledujete akciové trhy, veľmi ľahko vás dokážu rozkolísať krátkodobé výkyvy. V skutočnosti by vás však denný pokles o 2 či 3 % nemal vôbec vykoľajiť. Takéto denné zmeny sú často iba šumom,“ vysvetľuje.

8. Prestaňte špekulovať a dúfať v šťastie bez rizika

Hoci je lákavé čítať príbehy o tom, ako sa niekomu podarilo v správny čas za lacné peniaze prísť k akciám Apple alebo k bitcoinom a teraz je z neho multimilionár, nie je to veľmi užitočné.

Najlepšie to zhrnul práve Peter Margetiny: „Anekdot by sa dalo nájsť veľa, majú však svoje riziko: tak, ako sú atraktívne, sú aj zavádzajúce. Pointa je, že veľké šťastie nie je replikovateľné. Čo však replikovateľné je, je solídna investičná stratégia so všetkými psychologickými rozmermi.“

9. Zabudnite na “istoty”. Neexistujú

Medzi najväčšie ľudové istoty patria v čase krízy 2 veci: nehnuteľnosti a zlato. Čo si o tom myslí Peter Margetiny, pre ktorého je táto téma denným chlebom? „Nehnuteľnosti relatívne citlivo reagujú na cycklický vývoj ekonomiky a nie sú až taký stabilný uchovávateľ hodnoty, ako si ľudia vo všeobecnosti myslia.“

Určite vám teda prišlo na um zlato, napokon, aj teraz jeho hodnota rastie. Má to však háčik. „Väčšina ľudí obchoduje so zlatom na finančných trhoch bez toho, aby sa k fyzickému zlatu dostali. A takto obchodované zlato potom kopíruje vývoj na finančných trhoch a odráža aj paniku na nich, keď sa investori zbavujú prakticky všetkých aktív, vrátane žltého kovu. V takomto prípade vás teda zlato pred stratou neochráni,“ dodáva Margetiny.

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardné bankovníctvo pre klientov VÚB, v ktorom získate osobného bankára, a investičné poradenstvo.

Viac o VÚB Magnifica

10. Bezpečie nájdete na neočakávaných miestach

Budete prekvapení, no jedným z bezpečných prístavov je dnes hotovosť. Tu platí staré pravidlo „Cash je kráľ.“ Pre klientov Magnifica to vysvetľuje P. Margetiny: „Môže to znieť až neprofesionálne, keďže hotovosť reálne nezarába a inflácia z nej ukrajuje. Lenže práve v prípade paniky na finančných trhoch je hotovosť tým aktívom, ktoré vám ako investorovi často môže priniesť oveľa väčší priestor na narábanie s investíciami, keď sa vyskytnú zaujímavé príležitosti.“

Odkladajte si teda v rámci svojich financií nejakú časť v hotovosti, napr. na sporiaci účet. Nemusí to byť veľká časť z vášho celkového portfólia, pokiaľ však ako investor nemyslíte len na veľké zisky, vie vám hotovosť dať priestor na manévrovanie do tej miery, že následne pomôže znížiť straty.  

Ďalšou možnosťou sú dlhopisy bezpečných krajín a v prípade zahraničných mien je to napríklad americký dolár, resp. japonský jen.

Berte krízu ako šancu na pozitívnu zmenu

Súčasná situácia sa podobne ako krízy pred ňou jedného dňa skončí. Aj keď zatiaľ nie je isté, čo prinesie a v akom rozsahu, dobre ukázala, ako málo ľudí je na podobný šok pripravených. Čo teda môžete dnes reálne urobiť? Stavte na 3 základné princípy, ktoré zo slov Petra Margetinyho vyplynuli: majte stabilnú investičnú stratégiu, držte časť peňazí v hotovosti, resp. na sporiacich účtoch a zbytočne nezvyšujte svoje úverové zaťaženie.

Udržte si rozvahu, nepodliehajte panike a emóciám. Pravidelným investovaním môžete nielen vyjsť zo súčasnej krízy lepšie, ako ste na tom boli pred ňou, no pripravíte sa aj na neočakávané výkyvy v budúcnosti. Zvládnete to.

S investovaním do podielových fondov je spojené aj riziko. Hodnota investície môže rásť, stagnovať, alebo aj klesať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti.

Tento materiál predstavuje marketingovú komunikáciu, vypracovanú spoločnosťou VÚB, a. s., v spolupráci s Eurizon Asset Management Slovakia, správ. spol., a. s. Je založený na krátkodobých predpovediach vychádzajúcich z dôveryhodných informačných zdrojov dostupných v čase jeho vytvorenia.

Uvedené analýzy a závery majú všeobecnú povahu a nezohľadňujú individuálne potreby investorov. Materiál neslúži na poskytovanie investičného poradenstva alebo investičného prieskumu a nepredstavuje odporúčanie ani výzvu na nákup, predaj alebo podržanie konkrétneho finančného nástroja.

Informácie o investičných službách vrátane upozornení v súvislosti s rizikami spojenými s investíciami vo finančných nástrojoch je možné získať na všetkých predajných miestach VÚB, a. s., a na www.vub.sk v sekcii Misia a hodnoty, Ochrana investora.

FB Buttons

PETER MARGETINY

Špecialista Stratégie & Predaja v Eurizon Asset Management Slovakia, správ. spol., a. s.
Aj vďaka nemu a jeho kolegom sú vaše investície v dobrých rukách.