31
18. novembra 2022

Ako vybrať darček, ktorý poteší a zároveň nezaťaží planétu?

Text: Dagmar Vinterová
Ilustrácie: Martina Světlíková

Ak dáte dôraz na zmysluplnosť a kvalitu a vyberiete lokálne vyrobené predmety z vhodných materiálov, potešíte obdarovaného nielen darčekom, ale aj tým, že prispejete k udržateľným Vianociam.

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.

Na Vianoce viac míňame aj zaťažujeme prostredie

Vianoce sú časom, keď sa stretávame s blízkymi. Sú zároveň sezónou zvýšených výdavkov: priemerný Európan minul v roku 2019 na Vianoce približne o 500 eur viac ako v bežný mesiac, z toho do 200 eur putovalo na darčeky. Vo Veľkej Británii sa náklady na darčeky vyšplhali dokonca na vyše 340 eur.  

Zvýšené výdavky sú spojené aj so zvýšenou záťažou pre životné prostredie: tri dni vianočných sviatkov v Spojenom kráľovstve môžu mať za následok až 650 kg emisií CO₂ na osobu. Po Vianociach skončí na skládke 23 miliónov darčekov a domácnosti vyhodia o 30 % viac odpadu.

Darčeky však môžu byť aj šetrné k životnému prostrediu, ak už pri výbere zoberieme do úvahy pár praktických tipov. 

Najbežnejším darčekom je čokoláda

Dospelí Briti najčastejšie dostávajú čokoládu, knihy, kozmetiku a parfumy, jedlo a nápoje. Deti sa môžu tešiť na rozbaľovanie kníh, oblečenia a topánok a tínedžeri dostávajú peniaze, nasledované videohrami a knihami. 

Všetko sú to bežné darčeky a v každej z kategórií si môžeme zvoliť aj udržateľné možnosti. Stačí sa riadiť tipmi od environmentálnej konzultantky Michaely Majerovej z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky:

 • Využiteľnosť/zmysluplnosť 

Sledujte, čo obdarovaný bežne konzumuje a využíva, a voľte taký darček, ktorý mu nebude stáť na poličke bez povšimnutia. Aj Michaelu Majerovú by najviac potešili veci, ktoré využíva v bežnom živote – prezrádza, že by pod stromčekom ocenila napríklad esenciálne oleje či semienka na mikrobylinky.

 • Forma darčeka

Nemusíte darovať iba hmotné darčeky. Michaela Majerová odporúča vyskúšať aj darček formou zážitku, lístku na kultúrne predstavenie alebo relaxačného pobytu. 

Kúpou poukážky či lístka pomôžete drobným lokálnym podnikateľom a kultúrnym inštitúciám, ktoré sa spamätávajú z výpadkov spôsobených pandémiou.

 • Lokalita výroby

Vplyv prepravy výrazne prispieva k tvorbe emisií skleníkových plynov, preto by ste mali vyberať lokálne vyrobené darčeky. 

Možno je jednoduchšie nakúpiť všetko v jednom veľkom e-shope. Spoznať miestnych výrobcov a ich produkty a vybrať spomedzi nich tie, ktoré vašich blízkych potešia, však stojí za námahu. Podporíte drobných podnikateľov a vaše peniaze zostanú v komunite, ktorá sa bude môcť ďalej rozvíjať.

Vedúca pobočky Magnifica: Klienti sa prichádzajú poradiť aj o darovaní peňazí

Prečítajte si

 • Materiál 

Na trhu je množstvo produktov vyrobených z recyklovaných alebo kompostovateľných materiálov. Vďaka ich využitiu sa neuvoľnia emisie, ktoré vznikajú pri výrobe nových materiálov, a zároveň sa znižuje tok odpadu.

Samotný materiál môže niesť symbolickú hodnotu: na trhu nájdete oblečenie z recyklovaných rybárskych sietí vylovených z oceánov či tašky z vinylových reklamných banerov.  

 • Balenie

Iba v Británii sa každé Vianoce použije toľko baliaceho papiera, že by sa ním dal deväťkrát omotať rovník Zeme. Nie každý typ papiera sa dá recyklovať. Ak obsahuje trblietky, je potiahnutý plastom alebo potlačený veľkým množstvom tlačiarenskej farby, skončí na skládke alebo v spaľovni odpadu.

Pekného balenia darčekov sa nemusíte vzdať. Michaela Majerová odporúča vyberať typ balenia, ktorý môžete využiť aj na ďalšie Vianoce – napríklad baliť darčeky do tašiek. Trendom je aj japonská technika furoshiki, keď sa darček zabalí do šatky, ktorú môže obdarovaný využiť ako módny doplnok. 

Michaela Majerová

Environmentálna konzultantka v Inštitúte cirkulárnej ekonomiky

S VÚB bankou a Quatro si môžete kúpiť na splátky úsporný spotrebič. Energie ušetríte už dnes a spotrebič budete splácať postupne. Ak používate internetbanking alebo mobilbanking od VÚB, podpis zmluvy prebehne elektronicky, bez zbytočného papierovania. Chcem vedieť viac

  Starostlivosť od VÚB Magnifica

  Váš osobný bankár je pripravený sprevádzať Vás svetom peňazí a odborne Vám poradiť. Využite jeho služby – odporúčame pravidelne raz za rok alebo vždy, keď nastanú vo Vašom živote veľké zmeny.

  Kontaktujte svojho bankára ešte dnes.

  Kontaktovať

  Ešte nemáte osobného bankára? Ak máte záujem o služby Magnifica, nechajte nám kontakt a my sa Vám ozveme.