3
3. júna 2020

Aký bude svet po korone? Vďaka týmto 6 zručnostiam, ktoré získate online, určite jednoduchší

Text: Dagmar Vinterová
Ilustrácie: Alexandra Just

Koronavírus tu s nami pravdepodobne zostane, no už teraz je jasné, že svet prejde zmenami a mnohé oblasti nášho života dostanú inú formu. Dnes máme ideálnu šancu sa na to pripraviť.

Dali sme dokopy prehľad vedomostí a zručností, ktoré si môžete vylepšiť online a pripraviť sa tak na budúcnosť.

V týchto časoch nemáme veľmi na výber, a ak sa chceme učiť, musíme využiť jeden z online nástrojov. Zároveň máme viac osobného voľného času. Vďaka tomu online vzdelávanie počas koronakrízy zažíva skokový nárast. No toto odvetvie vzdelávania prudko rástlo už pred nástupom pandémie.

Online učenie môže byť pre vás efektívnejšie než chodenie do školy. Výskumy ukazujú, že v triede si študenti si zapamätajú iba 8 – 10 % učiva. Keď sa učia online, môže sa toto číslo zvýšiť o 25 – 60 %. Študenti sa online učia 40 – 60 % rýchlejšie, môžu ísť vlastným tempom, vracať sa, rýchlo prebehnúť, dokonca preskakovať koncepty, ktoré si sami vyberú.

Globálne investície do vzdelávacích technológií v roku 2019 podľa Svetového ekonomického fóra dosiahli 18,66 miliardy dolárov. Predpokladá sa, že celkový trh online vzdelávania vrátane jazykových aplikácií, virtuálneho doučovania, nástrojov na videokonferencie a softvéru na online učenie dosiahne do roku 2025 hodnotu 350 miliárd dolárov.

Zároveň je online vzdelávanie jedno z odvetví, do ktorého prílev investícií nevysychá ani v dnešnej dobe. Práve naopak, vyzerá to tak, že jeho význam ešte porastie. Je možné, že teraz je najlepší čas naskočiť na túto vlnu.

Budúcnosť patrí prispôsobivým a flexibilným

Všetci sme nútení dodržiavať spoločenskú izoláciu. Dostali sme tak do rúk čas, ktorý môžeme využiť na to, že sa pripravíme na budúcnosť. Nikto zatiaľ netuší, aká bude, no každý si zrejme uvedomuje, že sa zíde kreatívne myslenie, odolnosť proti stresu a osvojenie si nových technológií.

Na škodu určite nebudú ani nové pracovné zručnosti či pokroky v cudzom jazyku. Napokon, stále častejšie sa hovorí o tom, že flexibilita a schopnosť adaptovať sa budú pre väčšinu zamestnaní v budúcnosti kľúčové.

Okrem toho, že získate nové zručnosti, vzdelávanie vám môže dať do rúk aj pocit kontroly a tak vám pomôcť lepšie sa popasovať s úzkosťou z momentálnej situácie.

Vytýčte si reálne ciele – za pár mesiacov z vás chirurg nebude

Skôr ako začnete s novým kurzom alebo si priberiete ďalší zdroj informácií, zamyslite sa. V čom sa chcete alebo potrebujete zdokonaliť? Máte v pláne pomôcť svojej kariére, zlepšiť sa vo svojich koníčkoch alebo sa naučiť úplne nové zručnosti? Potrebujete sa sústrediť na výkonnosť alebo na psychickú pohodu?

Korona nám dala možnosť spomaliť a pozrieť sa na veci z novej perspektívy a to vám môže pomôcť pri rozhodovaní. Je totiž fajn, ak ste sa práve rozhodli začať s programovaním, no pokiaľ o tejto téme neviete vôbec nič a ste napríklad v oblasti práva, začínate úplne od nuly. A to môže viesť od frustrácie z pomalého napredovania až k tomu, že sa na celé vzdelávanie po čase úplne vykašlete.

Pripravte sa na tvrdú prácu, no zároveň je dobré uvedomiť si , že aj učenie nových schopností má svoje limity. Ak máte problémy napríklad s jemnou motorikou, naučiť sa hrať na klavíri môže byť napriek akejkoľvek snahe nereálne.

TENTO NEWSLETTER VÁM PRINÁŠA MAGNIFICA

Magnifica je nadštandardné bankovníctvo pre klientov VÚB, v ktorom získate osobného bankára, investičné poradenstvo a ďalšiu prémiovú starostlivosť.

Viac o VÚB Magnifica

Začnite od svojich potrieb

Skôr než sa vrhnete na nové rozptýlenie, postarajte sa o svoje psychické a fyzické zdravie. Keď cítite, že potrebujete viac času a energie na zvládnutie každodennej reality, netlačte sa príliš do sebarozvoja. Radšej si dobre rozložte sily, pretože zmenená situácia tu bude s nami ešte dlho a môže priniesť veľa záťaže, ktorú budeme musieť absorbovať. Keď budete pevne rozhodnutí, že sa idete pustiť do zdokonaľovania svojich vedomostí a zručností, začnite tu:

1. Získajte diplom z prestížnej univerzity

Ak túžite postúpiť v kariére, v online špecializácii od prestížnej University of California nájdete na jednom mieste všetko, čo vás môže posunúť ďalej. Naučíte sa lepšie si organizovať svoj čas, manažovať projekty, vyznať sa vo financiách, komunikovať, vyjednávať, riešiť problémy, rozhodovať sa…

Do tohto kurzu môžete nahliadať zadarmo. Ak chcete absolvovať skúšky a záverečný projekt, budete potrebovať platené členstvo na vzdelávacej platforme Coursera.

2. Zvládnite (ďalší) cudzí jazyk

Učenie sa cudzieho jazyka vám môže priniesť nečakané výhody. Nielenže si vylepšíte pozornosť a pracovnú pamäť, schopnosť multitaskingu a riešenia problémov, ale zlepší sa dokonca váš úsudok.

Podľa nedávnej štúdie ľudia, ktorí rozmýšľajú nad morálnou dilemou v cudzom jazyku, robia racionálnejšie rozhodnutia. Prisudzuje sa to faktu, že sa dokážu pozrieť na problém z odlišnej kultúrnej perspektívy a že ho preženú cez rozdielne nervové kanály. Ak teda ovládate cudzí jazyk, môže vám poslúžiť ako kamarát, ktorý vám dokáže rozumne poradiť.

Najvyšší čas prestať bezcieľne skrolovať sociálne siete a radšej si do telefónu stiahnuť Duolingo. Učenie sa cudzieho jazyka sa vďaka princípom používaným v počítačových hrách sa zrazu stane návykovým. Môžete sa učiť 94 rôznych jazykov, od angličtiny cez mandarínsku čínštinu až po klingončinu (naozaj).

3. Posuňte svoje IT schopnosti nad úroveň balíka Office

Naučiť sa základy programovania sa oplatí, aj ak sa práve nechystáte nakopnúť kariéru v IT. Odhoďte predsudky o hrubých okuliaroch a ponožkách v sandáloch: základnú úroveň môže dosiahnuť naozaj každý z nás. Online nástroje sú dnes už na takej úrovni, že samoštúdium programovania môže byť príjemnou interaktívnou zábavou.

Ak si to chcete vyskúšať, na slovenskej platforme Learn2Code nájdete kurzy o tvorení webových stránok a e-shopov, dizajne, o programovaní mobilných aplikácií aj o reportingu. Kurzy vrátane rekvalifikačných tu už absolvovalo 40 000 študentov.

Niečo pre seba tu nájdu aj deti a úplní začiatočníci: môžete si tu urobiť napríklad kurz tvorenia hier v Scratchi – programovacom jazyku z dielne MIT, ktorý pripomína skladanie stavebníc.

Psychologička: Home office vie byť neuveriteľnou úsporou času, ak zvládnete sebareguláciu

Prečítajte si

4. Naučte sa vnímať svet novými očami

Keď vás neustále bombardujú nové informácie, môže byť ťažké urobiť krok vzad a vnímať súvislosti. Tento kurz vás priblíži k tomu, aby ste lepšie pochopili význam inovatívnych myšlienok a efektívne o nich komunikovali, aby ste dokázali pristúpiť k problémom z nového uhla pohľadu a prísť s neopozeranými riešeniami. To je presne to, čo sa zíde vo svete, ktorý sa mení zo dňa na deň.

Kurz pripravila Imperial College of London a nájdete ho na platforme Coursera spolu s množstvom ďalšieho obsahu z najprestížnejších svetových vzdelávacích inštitúcií.

5. Naučte sa lepšie narábať s peniazmi

Dať si do poriadku peniaze je zručnosť, ktorá sa už dostáva aj do školských osnov, ale našu generáciu to nikto v škole nenaučil. Našťastie, dnes existujú online kurzy, kde sa dozviete o tom, ako sa rozumne postaviť k osobným financiám.

V kurze na Khan Academy sa dozviete všetko o sporení, investovaní, dlhoch, daniach či osobných rozpočtoch. Khan Academy sa oplatí preskúmať – nájdete tu množstvo výborných kurzov od matematiky cez dejiny umenia až po makroekonómiu úplne zadarmo. Táto vzdelávacia platforma, ktorú založila a financuje Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov od roku 2010, patrí medzi najkvalitnejšie a najdostupnejšie na svete.

6. Stavte na triky kreatívnych profesionálov

Masterclass je platená platforma, ktorá spojila online vzdelávanie so špičkovou produkciou. Hviezdy rôznych kreatívnych odvetví vás prevedú svojimi obšírne zostavenými kurzami vo výbornej technickej kvalite. Ak vás už omrzeli streamovacie platformy, môžete presedlať sem.

Variť vás naučí legendárny šéfkuchár Gordon Ramsey. Martin Scorcese či David Lynch vás prevedú filmovým umením, Natalie Portman a Samuel L. Jackson herectvom, autor komiksov pre náročných a úspešne sfilmovaného románu Americkí bohovia Neil Gaiman kreatívnym písaním a astrofyzik Neil deGrasse Tyson zase vedeckým myslením a komunikáciou. Nájdete tu aj množstvo ďalších kreatívnych odvetví, stačí si len vybrať to, ktoré je vám najbližšie.

Výskumy ukázali, že ľudia, ktorí nasledujú svoje tvorivé záujmy a snažia sa zvládnuť nové zručnosti, aj keď nemajú nič spoločné s ich prácou, majú v priemere vyššiu osobnú produktivitu. Neváhajte zapojiť svoj mozog a študovať, čo vás zaujíma.

FB Buttons

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardné bankovníctvo pre klientov VÚB, v ktorom získate osobného bankára, a investičné poradenstvo.

Viac o VÚB Magnifica