7
2. novembra 2020

Do kryptomien dávajte len peniaze, o ktoré môžete prísť, hovoria ľudia, ktorí do nich investovali

Text: Matúš Német
Ilustrácie: Andrea Šafaříková

Prečo ľudia vkladajú svoje peniaze práve do kryptomien? Ako sa k nim dostali a čo si od nich sľubujú? Prinášame vám skúsenosti troch Slovákov, ktorí hovoria o svojich pohnútkach staviť na neistú kartu virtuálnych mien. Či sa podobný krok oplatí aj vám, závisí od sumy, ktorej prípadnú stratu ste ochotní a schopní zniesť.

Niekto má rád adrenalín, iný verí, že technológie sú odpoveďou na všetko vrátane financií, a ďalší by len rád zbohatol tam, kde iní stratili. Kryptomeny sú špekulatívnou investíciou a bublinou, ktorá už raz praskla, a predsa sú stále lákavé.

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.

Prečo? Odpoveď môže dať nasledujúca anonymná anketa, v ktorej sa všetci respondenti zhodli v jednom: aj keď pri kryptomenách žiadna istota neexistuje, prísľub rozprávkového výnosu je pri nich obzvlášť silný. Kto však chce dlhodobo a bezpečne zhodnocovať svoje peniaze, mal by dať skôr na čísla a fakty ako na teoretickú možnosť zisku. 

Krypto nie je pre ľudí, ktorí sa boja rizika

Prvým respondentom je 23-ročný študent vysokej školy, ktorý si ako svoj študijný odbor vybral oblasť financií. Popri škole už niekoľko rokov brigáduje a zárobky z brigád sú hlavným zdrojom jeho príjmov. Rád by však časom rozbehol vlastný biznis. „Okrem pravidelnej driny preto vyhľadávam aj iné spôsoby, ako zúročiť svoje úspory. Jedným z nich je práve investícia do kryptomeny bitcoin,“ vysvetľuje.

O bitcoinoch počul prvýkrát zhruba pred ôsmimi rokmi, no viac sa o kryptomenách začal dozvedať až počas svojho štúdia a tam si ho získali. „Vo svete financií ide o inováciu, ktorá má svetlú budúcnosť, a myslím si, že kryptomeny budú rásť. Podľa mňa postupne plnohodnotne nahradia FIAT meny, ako napr. oficiálny EURO coin,“ vymenoval svoje argumenty. Prečo to nemusí byť také jednoduché, sa dočítate v tomto článku. 

Mladý Bratislavčan spočiatku investoval 200 €. Zastáva totiž názor, že „človek, ktorý chce s kryptomenami začať, by mal investovať len také množstvo peňazí, aké je ochotný alebo schopný stratiť bez toho, aby to výrazne ovplyvnilo jeho finančnú stabilitu.

“ Za necelý rok, čo obchoduje s bitcoinmi, boli situácie, keď sa vývoj na trhu s kryptomenami neuberal v jeho prospech, inokedy prišli aj situácie, z ktorých vyťažil. V čase, keď malo jeho kryptomenové portfólio najvyššiu hodnotu, dosahovalo zisk na úrovni približne 25 %. Boli však aj dni, keď sa ocitol v strate.

Ako začínajúci investor do kryptomien sa domnieva, že veľa závisí od toho, v akej finančnej situácii sa človek nachádza, aký je jeho investičný horizont, a od mnohých ďalších faktorov. „Určite by som investíciou do kryptomien neriešil svoju budúcnosť. Kryptomeny majú aj slabé stránky, ktoré vidím vo veľmi volatilnom trhu, potenciálnom hackerskom útoku alebo ich strate,“ dopĺňa.

„Určite by som investíciou do kryptomien neriešil svoju budúcnosť.“

Rovnako si myslí, že investovanie do kryptomien nie je určené pre každého. „Úspešný kryptoinvestor musí mať určité charakterové vlastnosti. Ak človek prejavuje vysokú averziu voči riziku, krypto určite nie je správnou voľbou,“ podotkol na záver. 

Neistá cesta k vozovému parku

Ďalší, kto sa podelil o svoje skúsenosti, je tridsiatnik z Trnavy, ktorý sa živí ako dispečer a zbožňuje výnimočné autá. A práve tie sú dôvodom, ktorý ho doviedol ku kryptomenám. Napokon, autá patria k finančne obzvlášť náročným koníčkom, takže bočný príjem v podobe investície znel ako rozumná voľba.

„O kryptomenách som počul rôzne fámy, spočiatku som tomu veľmi neveril. Presvedčil ma jeden kamarát, vďaka nemu som sa rozhodol investovať. Skrátka, dal som tomu šancu, lebo som to chcel vyskúšať,“ povedal. A nešlo o úplne zanedbateľnú sumu. Investoval hneď 3 000 €. „Zisk ani ďalšie ciele si zatiaľ neurčujem, pokiaľ neukončím obchod predajom. Nateraz mi stačí to, že sa nachádzam v kladných číslach,“ prezradil. 

Trnavčan je opatrný hráč, ktorý dúfa, že vystihne správny moment. „Aktuálne bitcoiny držím a nepredávam. Stále čakám na lepšiu príležitosť predaja,“ uviedol. V jeho prípade však ide o viac ako len obchod. „Verím, že kryptomeny predstavujú budúcnosť. Je to dobrá investícia, pretože bitcoin sa podľa mňa jedného dňa stane univerzálnym platidlom,“ povedal. 

„Zisk ani ďalšie ciele si zatiaľ neurčujem, pokiaľ neukončím obchod predajom.“

Na záver spomenul zaujímavú vec, s ktorou sa väčšina malých investorov, ktorí svoje peniaze vkladajú do tradičnejších investičných produktov, nestretáva. „Pri ‘krypte’ treba mať neustály prehľad. Treba sa tomu viac venovať a sledovať ďalší vývoj, aby človek vedel, kam sa uberá trh. S tým súvisí aj jediné negatívum, ktoré podľa mňa kryptomeny majú, a to je množstvo SCAM coinov (podvodných produktov, ktoré zväčša fungujú na princípe pyramídovej hry, pozn. red.), ktorým sa treba vyhnúť,“ hovorí. 

Moje investície majú plán

Vďaka novej službe Investplan je váš bankár schopný namodelovať pre vás vhodné portfólio a poskytovať vám pravidelné investičné odporúčania.

Zistiť viac

Pokiaľ teda patríte k ľuďom, ktorí nemajú čas, energiu a mentálnu kapacitu pravidelne sledovať svoju investíciu, kryptomeny bude lepšie pri rozhodovaní o budúcom investovaní vynechať.    

Viera v budúci rast, ktorá sa môže, no nemusí naplniť

Tretí respondent má po štyridsiatke, pochádza z južného Slovenska, ale už päť rokov žije aj s rodinou v Bratislave. Je majiteľom firmy so vzduchotechnikou, ktorá má väčšinu zákaziek práve v hlavnom meste. 

O kryptomenách a ich histórii sa dozvedel cez známych. „Po dôkladnej analýze som sa rozhodol pre investovanie niekoľko mesiacov po tom, ako bitcoinu výrazne klesla hodnota. Preto som predpokladal, že by jeho cena mohla opäť začať stúpať, na čom som mohol zarobiť. Na dlhodobé držanie som vložil 5 000 € napriek tomu, že som vedel, do akého neistého obchodu idem,“ vysvetlil.

Motiváciou investovania bolo v jeho prípade objavovanie nových možností. Firme sa celkom darí, no ako podnikateľ neustále premýšľa, ako zhodnocovať svoje financie. A to aj za cenu rizika. Na rozdiel od ostatných respondentov má však ku kryptomenám ako platidlu rezervovanejší postoj. „Nemyslím, že sa stanú univerzálnym platidlom, aj keď možností platiť kryptomenami bude stále viac,“ dodal.

„Na dlhodobé držanie som vložil 5 000 € napriek tomu, že som vedel, do akého neistého obchodu idem.“

Podľa šikovného podnikateľa sú kryptomeny vysokovolatilný trh, čo on vysvetľuje ako hru s nulovým súčtom – tam, kde jeden získava, druhý stráca. „Momentálne je moje portfólio v pluse približne 150 % a verím, že to z dlhodobého hľadiska ešte poletí nahor,“ prezradil.

Napriek optimistickej prognóze je opatrný a takéto investovanie považuje za mimoriadne rizikové. Pri otázke, či by podobnú investíciu odporúčal ostatným, odpovedá: „Každý by mal zvážiť svoju investíciu do krypta a vložiť len takú sumu, o ktorú je ochotný prísť.“

Pri otázke, či na kryptomenách našiel aj negatíva, odpovedal bez váhania. „Kryptomien je veľmi veľa a stále vznikajú nové. Je preto náročné udržať si prehľad. Myslím, že z hľadiska potenciálu má ako platidlo v dohľadnej budúcnosti šancu len pár kryptomien.“ A ktoré to budú, je otázka za milión. 

Odborník: „Nemyslím si, že kryptomeny dokážu zachovať hodnotu úspor dlhodobo.“ 

Kryptomeny predstavujú v očiach mnohých ľudí prísľub zbohatnutia, ktoré je rýchlejšie ako pri tradičných spôsoboch investovania. Za cenu obrovského rizika, že prídete o všetko. Napriek tomu, že naši respondenti sú v rôznom veku, nachádzajú sa v rôznych životných situáciách a vložili rôzne množstvo peňazí, zhodli sa na jednej veci: do kryptomien sa oplatí dať len peniaze, ktorých strata vás nebude bolieť. 

Rozhodnutie je na vás, no špecialista stratégie a predaja v spoločnosti Eurizon Asset Management Slovakia, správ. spol., a. s., Peter Margetiny vysvetľuje: „Kolísavosť je taká vysoká, že nie som ochotný preniesť nijakú časť svojich eur do bitcoinu. Takisto si nemyslím, že kryptomeny sú tým správnym nástrojom, ktorý z dlhodobého hľadiska dokáže zachovať hodnotu mojich úspor.“ 

S investovaním je spojené aj riziko. Hodnota investície môže rásť, stagnovať alebo klesať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti.

Tento materiál predstavuje marketingovú komunikáciu, vypracovanú spoločnosťou VÚB, a. s., v spolupráci so spoločnosťou Eurizon Asset Management Slovakia, správ. spol., a. s. Je založený na krátkodobých predpovediach vychádzajúcich z dôveryhodných informačných zdrojov dostupných v čase jeho vytvorenia.

Uvedené analýzy a závery majú všeobecnú povahu a nezohľadňujú individuálne potreby investorov. Materiál neslúži na poskytovanie investičného poradenstva alebo investičného prieskumu a nepredstavuje odporúčanie ani výzvu na nákup, predaj alebo podržanie konkrétneho finančného nástroja.Informácie o investičných službách vrátane upozornení v súvislosti s rizikami spojenými s investíciami vo finančných nástrojoch je možné získať na všetkých predajných miestach VÚB, a. s., a na www.vub.sk v sekcii Misia a hodnoty, Ochrana investora.

FB Buttons

TENTO NEWSLETTER VÁM PRINÁŠA MAGNIFICA

Magnifica je nadštandardné bankovníctvo pre klientov VÚB, v ktorom získate osobného bankára, investičné poradenstvo a ďalšiu prémiovú starostlivosť.

Viac o VÚB Magnifica