32
15. decembra 2022

Inflácia, vyššie ceny energií, stúpajúce úroky. Čo nás ešte čaká?

Text: Dagmar Vinterová
Ilustrácie: Martina Světlíková, Helga Pavelková

Domácnosti dnes zažívajú nápor na svoje rozpočty z viacerých strán. Hlavný ekonóm VÚB banky vysvetľuje, ako sme na tom so stavom úspor a schopnosťou splácať úvery.

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.

Hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides komentuje najdôležitejšie udalosti roku 2022, ktoré ovplyvnili hospodárenie domácností. Delí sa o informácie, čo nás čaká v najbližšom období. 

Inflácia – kým bude pretrvávať neistota, ceny neklesnú

Inflácia, teda rast cien, dosiahla v tomto roku dvojciferné úrovne, aké sme tu nemali od prelomu storočí. Súvisí predovšetkým s mimoriadnymi udalosťami vo svete. 

Pandémia popretŕhala dodávateľské a obchodné vzťahy. Keď sa po nej oživila svetová ekonomika, nastali problémy v globálnej doprave a vznikol previs dopytu nad ponukou. Ľudia chceli nakupovať viac, než firmy stíhali dodávať. To viedlo k prvotnému zvýšeniu cien spotrebiteľského tovaru, ale aj komodít. 

Následne sa k tomu pridala energetická a potravinová kríza vyvolaná vojnou Ruska proti Ukrajine. 

Aktuálne miera inflácie na Slovensku dosahuje 15 %, z toho potraviny sú medziročne drahšie o 27 % a pohonné hmoty o 21 %. 

Zdroj: databáza ŠÚSR

Aj v blízkej budúcnosti bude inflácia súvisieť predovšetkým s vývojom cien energií a potravín. Kým bude pretrvávať neistota v súvislosti s ukončením vojny a návratom globálneho trhu s energiami do akej-takej rovnováhy, inflácia ostane vyššia, než sme boli ešte donedávna zvyknutí.

Ak štát odpustí domácnostiam zvýšené ceny energií, vyrobí si dieru v rozpočte

K inflácii prispieva aj fakt, že ceny energií na globálnych trhoch dramaticky stúpli. Veľkoobchodné ceny plynu aj elektriny sú niekoľkonásobne vyššie ako pred rokom. 

Zdroj: https://fred.stlouisfed.org/series/PNRGINDEXM

Na Slovensku sa ceny energií pre domácnosti určujú k januáru na základe trhových cien predchádzajúceho roku. Preto sme globálny rast cien energií pocítili v peňaženkách zatiaľ iba relatívne mierne – cez rast cien pohonných hmôt a prenesené náklady výrobcov a poskytovateľov služieb. Domácnosti platili za elektrinu, plyn a teplo rovnaké ceny, ako keby sa tento rok neudialo nič.

Ak sa štát rozhodne, že ceny energií zamrazí aj na budúci rok, domácnosti ušetria. Podľa vládnych predstaviteľov zaplatia v priemere o tritisíc eur na domácnosť menej, ako keby platila doterajšia prax, pri ktorej sa vždy v januári upravuje cena energií na základe cien z predchádzajúceho roku.

Ochrana domácností by iste pomohla znížiť mieru inflácie aj zvýšiť rast ekonomiky. Domácnosti by ušetrili peniaze za kúrenie a svietenie, ktoré by potom mohli minúť za iné tovary a služby. 

Na druhej strane, niekto účet za vyššie ceny energií zaplatiť musí. Slovensko si z domácich zdrojov dokáže vyrobiť sotva pätinu energie, ktorú spotrebuje. Zvyšok je z dovozu, platíme zaň trhové ceny. Tie sú dnes násobne vyššie než pred vojnou.

Ak štát ochráni domácnosti, vznikne mu obrovská diera v rozpočte. Na jej zaplátanie si môže požičať peniaze na finančných trhoch, za ktoré zaplatíme my všetci vyšším verejným dlhom a úrokmi. Alebo môže obrať o peniaze firmy, ale aj banky či iné spoločnosti.

Zvyšovanie úrokov na hypotékach sa ešte neskončilo

Domácnosti, ktoré si plánujú kúpiť dom či byt alebo už bývanie splácajú, okrem stúpajúcej inflácie pozorne sledujú aj dramatický rast úrokových sadzieb na hypotékach. 

Pri výpočte splátok hypotéky treba brať do úvahy fakt, že pri zvýšení sadzby na hypotéke z jedného na tri až štyri percentá sa mesačná splátka môže zvýšiť aj o štvrtinu až tretinu. Niektoré domácnosti pri skončení fixácie čaká nepríjemné prekvapenie: splátka im môže vzrásť aj o stovky eur. 

Kým ešte na začiatku roka boli priemerné sadzby na nových úveroch okolo jedného percenta, v októbri bol priemer na trhu takmer 3,5 %. Dá sa očakávať, že do konca roka sa priemerné sadzby vrátane poplatkov priblížia k štyrom percentám. 

Európska centrálna banka so zvyšovaním referenčných sadzieb ešte neskončila. Úroky na nových hypotékach s najväčšou pravdepodobnosťou budú pokračovať v raste aj budúci rok. Malo by to však byť už len mierne zvyšovanie.

Výdavky stúpajú rýchlejšie než príjmy

Za prvé tri kvartály roku 2022 domácnostiam ešte rástli bežné príjmy (vrátane miezd a platov, ale aj sociálnych dávok) rýchlejšie ako bežné výdavky. Celkovo sa tak domácnostiam zlepšil disponibilný príjem medziročne o 12 %. 

Na spotrebu však minuli oveľa viac, medziročne až o 18 %. To znamená, že museli načrieť aj do úspor. 

Výhľadovo sa dá očakávať, že v roku 2023 porastú výdavky domácností rýchlejšie ako príjmy. Domácnostiam nezostane na míňanie a výsledkom bude tlak na zníženie spotreby.

Úspory domácností v roku 2022 klesli zhruba o polovicu

Počas pandémie koronavírusu Slováci dokázali navýšiť svoje úspory. No počas roku 2022 nastal v úsporách prudký prepad. Za prvé tri kvartály sa objem hrubých úspor domácností znížil oproti rovnakému obdobiu minulého roka o takmer polovicu. 

V prvej polovici roka pokles úspor súvisel skôr s dobiehaním spotreby, ktorú domácnosti museli oželieť v dôsledku pandémie, napríklad odložené dovolenky. 

V druhej polovici roka však domácnosti siahajú na úspory aj preto, aby si udržali čoraz drahšiu bežnú spotrebu. Žiaľ, výhľadovo sa v tomto smere zlepšenie najbližší rok neočakáva. Inflácia ostane vysoká a rast platov nebude stačiť na pokrytie zvýšených výdavkov. Miera úspor sa preto aj budúci rok bude zrejme pohybovať len na polovičných úrovniach z predkrízových rokov.

Finančné trhy čakajú štíhle časy

Čo sa týka naakumulovaných úspor, teda finančných aktív domácností, tie tiež zaznamenali tento rok pokles. K prvému polroku o zhruba 2,5 % oproti koncu roku 2021, keď dosiahli rekordnú úroveň. 

Tento pokles súvisel predovšetkým s vývojom na globálnych trhoch, ktorý mal za následok pokles hodnoty finančných aktív – vrátane dlhopisov a akcií – v dvojciferných číslach.

Zdroj: Google Finance

Akciový index S&P 500 je všeobecne považovaný za jeden z najlepších ukazovateľov akciového trhu ako celku.

Výhľadovo sa očakáva o niečo lepšia situácia, no k úplnému zotaveniu na finančných trhoch v roku 2023 zrejme nedôjde. A pravdepodobne ani v dlhodobejšom horizonte finančné trhy nebudú generovať také štedré výnosy ako v predchádzajúcich rokoch. Budeme sa musieť naučiť prispôsobiť štíhlejším časom.

Každá 25. hypotéka môže byť ohrozená

Nápor na peňaženky domácností môže spôsobiť, že nebudú mať z čoho splácať svoje záväzky. Našťastie je situácia zatiaľ relatívne pokojná. Podiel nesplácaných úverov pokračuje v poklese. 

Výhľadovo však v súvislosti s makroekonomickým vývojom riziko nesplácania určite rastie, najmä v prípade spotrebiteľských úverov. Podľa odhadov Národnej banky Slovenska, ktoré prezentovala v novembrovej Správe o finančnej stabilite, sa finančná situácia zhorší až trom pätinám domácností. Do rizika by sa tak mohlo dostať 3,8 % objemu úverov na bývanie a 5,7 % spotrebiteľských úverov.

Ako hospodáriť v neistých časoch

Prečítajte si

Čo si nastavíte v zlých časoch, bude vás sprevádzať aj dobrými

Slovenské domácnosti čakajú časy, v ktorých sa budú musieť viac zaoberať peniazmi. Pre domácnosti, ktoré dosiaľ nemajú zdravé návyky v oblasti osobných financií, je čas ich vybudovať. Ak ich dnes situácia prinúti znížiť výdavky, zvýšiť príjmy a udržať rozpočet na uzde, je možné, že sa zo zodpovedného správania stane zvyk, ktorý ich bude sprevádzať aj v lepších časoch a budú z neho benefitovať ešte dlhé roky.

Aktuálna energetická kríza posilňuje motiváciu domácností hľadať možnosti napojiť vlastnú domácnosť na alternatívne zelené zdroje energie, šetrnejšie k prírode a v dlhodobom horizonte aj šetrnejšie k vlastnej peňaženke.

Zdenko Štefanides

hlavný ekonóm VÚB banky

S investovaním je spojené aj riziko. Hodnota investícií môže rásť, stagnovať alebo aj klesať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Tento materiál predstavuje marketingovú komunikáciu vypracovanú spoločnosťou VÚB, a. s.,  je založený na krátkodobých predpovediach vychádzajúcich z dôveryhodných informačných zdrojov dostupných v čase jeho vytvorenia. Uvedené analýzy a závery majú všeobecnú povahu a nezohľadňujú individuálne potreby investorov. Materiál neslúži na poskytovanie investičného poradenstva alebo investičného prieskumu a nepredstavuje odporúčanie ani výzvu na nákup, predaj alebo podržanie konkrétneho finančného nástroja. Informácie o investičných službách vrátane upozornení v súvislosti s rizikami spojenými s investíciami vo finančných nástrojoch je možné získať na všetkých predajných miestach VÚB, a. s., a na www.vub.sk.

    Starostlivosť od VÚB Magnifica

    Váš osobný bankár je pripravený sprevádzať Vás svetom peňazí a odborne Vám poradiť. Využite jeho služby – odporúčame pravidelne raz za rok alebo vždy, keď nastanú vo Vašom živote veľké zmeny.

    Kontaktujte svojho bankára ešte dnes.

    Kontaktovať

    Ešte nemáte osobného bankára? Ak máte záujem o služby Magnifica, nechajte nám kontakt a my sa Vám ozveme.