1
17. februára 2020

Kam sa strácajú vaše peniaze? 10 tipov, vďaka ktorým ušetríte každý deň

Text: Jakub Stank
Ilustrácie: Barbora Tabačková

Stalo sa vám, že ste sa na konci mesiaca pozreli na zostatok na účte a boli ste prekvapení z toho, ako málo vám zostalo? Nie ste sami. Za záhadne stratenými peniazmi sú často malé výdavky, ktoré nezabolia, až kým sa nezrátajú. Prečítajte si 10 spôsobov, ako s nimi skoncovať.

Zbytočné cesty autom, kopa streamovacích služieb, služby, ktoré v skutočnosti nepotrebujete, alebo zlozvyky, ktorých sa už dlho nedokážete zbaviť. Aj v týchto oblastiach prichádzate o peniaze, ktoré vám každý mesiac môžu chýbať, a pravdepodobne si to ani neuvedomujete.

1. MHD, bicykel, carsharing. Začnite sa prepravovať ako ľudia 21. storočia

S príchodom taxislužieb dostupných cez mobilnú aplikáciu sa individuálne cestovanie výrazne zlacnilo a zjednodušilo. Hoci cesta autom stojí bežne len pár eur, na konci mesiaca môže predstavovať sumu, nad ktorou je ľahké stratiť kontrolu. 5 – 7 eur každý piatok a sobotu večer vás stojí okolo 40 – 60 eur mesačne. „Nočákom“ by vás 8 rovnakých ciest stálo cez SMS 8 eur. Veľký rozdiel, nie?

Ak žijete v meste, oplatí sa zvážiť investíciu do bicykla. Na krátke vzdialenosti ušetríte nielen čas a peniaze, ale pomôžete aj životnému prostrediu a vlastnej kondícii. Zmiznú problémy s hľadaním parkovacieho miesta aj státím v kolónach a v zlom počasí stále môžete využiť MHD.

Zároveň si skúste uvedomiť, že cestovanie autom nie je právom, ale luxusom a jedným z najväčších žrútov peňazí. V priemere stratí nové vozidlo počas prvých troch rokov 33 % svojej pôvodnej hodnoty. Čo to v praxi znamená, zistíte vďaka tejto prehľadnej kalkulačke IFP. Okrem ceny auta vstupuje do hry jeho servis, poistenie a pohonné hmoty, takže kúpiť auto, hlavne nové, nepatrí k najlepším investíciám. Ako však vyriešiť situáciu, keď auto nevyhnutne potrebujete? Skúste si ho požičať alebo cestovať s niekým iným.

Vo veľkomestách na západ od nás ide o stále bežnejšiu prax, ktorá sa postupne dostáva aj na Slovensko. V Bratislave skúste využiť členský program napríklad tohto projektu v Starej tržnici, vďaka ktorému si môžete požičať auto už na hodinu. Medzi ďalšie možnosti patrí požičiavanie súkromných áut pomocou tejto platformy alebo spoločné cestovanie a zdieľanie nákladov vďaka apke, ktorá vyhľadáva spolucestujúcich.

2. Nezabúdajte na poplatky, ktoré sa z účtu sťahujú automaticky

Hovoríme o streamovacích službách ako Spotify (5,99 eura) Netflix (9,99 eura) alebo HBO GO (5,99 eura). Aby ste mali prehľad, pravdepodobne tiež podporujete jeden alebo viac denníkov a magazínov, či už v printovej, alebo online forme (5 – 10 eur každý). Práve ste minuli 30 – 40 €. Prekvapivé, však? K tomu prirátajte nákupy odtlačkom prsta v rámci obľúbených aplikácií a celková suma „neviditeľných“ výdavkov môže tvoriť 50 až 100 eur mesačne.

Ak s tým chcete niečo urobiť, zvážte objem služieb, ktoré skutočne využívate. Začnite prehľadom svojich výdavkov a zamerajte sa na tie, ktoré vám z účtu odchádzajú pravidelne a „bez vášho vedomia“. Stačí prestať ignorovať výpisy z účtov, ktoré vám mesačne chodia z banky, alebo si pomôcť mobilnými aplikáciami.

3. Začnite sledovať svoje výdavky pomocou apiek

Na sledovanie vlastných výdavkov, nastavovanie cieľov alebo dokonca denných budgetov existuje v App Store či Google Play hneď niekoľko aplikácií. Z najrozšírenejších spomeňme Mint, Buxfer alebo český Wallet.

Väčšina týchto aplikácií dokáže sledovať vaše príjmy a výdavky manuálne alebo sa rovno zosynchronizuje s vaším účtom v banke. Ak sa vám nechce sťahovať ďalšiu aplikáciu, využite na maximum všetky možnosti e-bankingových aplikácií svojej banky.

Aplikácie sa zídu v prípade, keď sú vaše výdavky a finančné toky veľmi komplexné, a tiež v situáciách, keď využívate viac účtov naraz – vďaka aplikácii jednoducho nestratíte prehľad.

4. Využite naplno vernostné programy

Na väčšinu kariet a vernostných programov človek rýchlo zabudne, no ak zvyknete nakupovať prevažne na jednom mieste, skúste ich začať využívať. Pre reťazce sú stáli zákazníci tí najcennejší, takže urobia všetko preto, aby si vás udržali.

Supermarkety ponúkajú „svojim“ nižšie ceny na veľkú časť ponuky aj mimo zliav a body za nákupy, ktoré sa následne dajú vymeniť napríklad za peňažné poukážky, konkrétne produkty alebo personalizované kupóny. Podobný princíp využívajú čerpacie stanice – od zliav na palivo až po darčeky z katalógov. Keď už svoje peniaze musíte na pumpách a v obchodoch míňať, tak si doprajte aspoň symbolické odmeny. Ak nepotešia vás, deti určite.

Využívať výhody vernostných bodov sa navyše dá aj bez preplnenej peňaženky. Môžete ich mať všetky pokope v jednej mobilnej aplikácii – napríklad Stocard pre iOS alebo Android.

5. Zvoľte si taký paušál, ktorý skutočne využijete

Najbližší mesiac si namiesto rutinnej platby svojmu operátorovi skúste bližšie pozrieť faktúru. Prekvapí vás, ktoré služby v skutočnosti najviac stoja a že z nekonečných hovorov ste využili pár desiatok minút. Ak vám telefonovanie nič nehovorí, poslednú SMS ste poslali pred 3 mesiacmi, no na príplatkoch za mobilné dáta sa vám faktúra vždy predraží, upravte si program. Dobrým odrazovým mostíkom je tento nástroj.

TENTO NEWSLETTER VÁM PRINÁŠA MAGNIFICA

Magnifica je nadštandardné bankovníctvo pre klientov VÚB, v ktorom získate osobného bankára, investičné poradenstvo a ďalšiu prémiovú starostlivosť.

Viac o VÚB Magnifica

Nejde o nič zložité, pričom zmenou paušálu dokážete mesačne ušetriť nemalú čiastku. Operátori sa spoliehajú na to, že sa vám niečo podobné nebude chcieť, a majú pravdu. Podľa tohto prieskumu nezmení mobilného operátora ani raz za 10 rokov takmer polovica Slovákov.

Odvážnym šťastie praje nielen v rozprávkach. Skúste sa na zákazníckej infolinke spýtať, ako si preniesť číslo k inému operátorovi. Operátor sa vám pravdepodobne veľmi rýchlo ozve s lepšou ponukou, ktorá bude šitá na mieru priamo pre vás.

6. Nastavte si pevný denný rozpočet

Ak je to možné, skúste si stanoviť denný limit na výdavky. Vyberte si z bankomatu danú sumu a platobnú kartu nechajte doma. Odrazu bude rozmýšľanie nad kúpou nepotrebného produktu jednoduchšie. Podľa autorov tohto výskumu vnímajú kupujúci platiaci kartou hlavne pozitíva jednotlivých produktov a cenu až do takej miery neberú do úvahy.

Nemusíte sa však spoliehať len na bankovky a mince. Ak používate internetbanking alebo mobilnú aplikáciu, nastaviť si denný limit na výbery z platobnej karty je pravdepodobne otázkou pár sekúnd.

7. Nenakupujte v zľavovom ošiali. Je to pasca

Viete, kedy na Slovensku narastú predaje o viac ako 650 % oproti bežnému dňu a v obchodoch minieme v priemere 216 €? Áno, je to počas tzv. Black Friday. Uhádnete aj to, kto na tom najviac získa? Pravdepodobne áno. Ponuky s časovou obmedzenosťou totiž dostávajú spotrebiteľov pod psychologický tlak, ktorý neexistuje.

Tento fenomén, známy ako FoMo (Fear of Missing Out), našu psychiku ovplyvňuje viac ako sme ochotní pripustiť. V nedávno publikovanej štúdii z roku 2019 autori dokonca tvrdia, že strach z premárnenej príležitosti ovplyvňuje všetko, čo robíme, a o nákupnom správaní to platí obzvlášť. Vytvára totiž stav, keď impulzívne nakupujeme veci, ktoré v skutočnosti vôbec nepotrebujeme.

Marketéri a predajcovia to dobre vedia a neváhajú to využiť. Najbližšie, keď uvidíte ponuku typu posledných 5 kusov, likvidácia tovaru, 80 % zľavy už len 8 hodín, zastavte sa. Do nákupu vás tlačí psychika, nie potreba.

Boj so zľavami je náročný všade – od potravín až po smartfóny. Jedným z riešení je vytvorenie nákupného zoznamu. Ísť po pečivo a vrátiť sa s 50-eurovým nákupom nebýva totiž nič nezvyčajné.

8. Ušetrite na káve. Ide o stovky eur

Radi si doprajete každý deň kávičku za 2 eurá? A skúšali ste si niekedy spočítať tento ročný výdavok? Spravili sme to za vás: na kávu miniete viac ako 700 eur, aj to len v prípade, že si každý deň v kaviarni dáte len jednu šálku bez obľúbeného koláčika. Nebodla by viac týždňová dovolenka niekde pri mori?

Ak bez kávy nedokážete fungovať, skúste si ju pripraviť sami doma alebo v práci. Ak patríte k ľuďom, ktorým káva v práci nechutí, navrhnite zmenu jej dodávateľa, druhu či značky. Jednou ranou tak vyriešite viacero problémov a u kolegov získate niekoľko plusových bodov.

Namiesto kávičkovania skúste denné sporenie. Je to jednoduché, rýchle a zvládnete to potiahnutím prsta.

9. Investujte do budúcnosti a nechajte sa adekvátne ohodnotiť

Peniaze vám môžu utekať aj v práci v prípade, že neviete správne oceniť svoj čas. Ak máte pocit, že by ste si zaslúžili viac, spravte si prieskum o priemerných zárobkoch vo vašej oblasti. Získate tak základnú predstavu o tom, akú hodnotu majú vaše schopnosti a odvedená práca na trhu.

Ak neviete, kde začať, vyskúšajte portál platy.sk, ktorý už od roku 2007 mapuje priemerné mzdy ľudí z celého Slovenska a momentálne pracuje s desaťtisícmi platov v databáze.

K ušlému zisku sa zvyknú radiť aj peniaze, ktoré ste neinvestovali. Možno ste sa o investovanie nikdy bližšie nezaujímali, pripadalo vám komplikované alebo ste mali pocit, že sa vás netýka. Na Slovensku je vo všeobecnosti medzi investormi obľúbené investovanie do podielových fondov. Ako to funguje, pre koho je určené a prečo by vás malo zaujímať, sa dozviete v tomto vydaní newslettera od Magnifica.

10. Obmedzte závislosti. Ocení to peňaženka, psychika aj telo

Jedna z najpraktickejších rád, ako ušetriť, avšak jedna z tých najťažšie splniteľných, je spojená s rôznymi druhmi bežných zlozvykov. Podľa prieskumu až tretina Slovákov uvádza tabak a alkohol ako svoje najčastejšie zbytočné výdavky. Čoraz častejšie sem však začínajú patriť rôzne online hráčske aktivity – od online pokra cez nákupy vylepšení a špeciálnych predmetov v rámci hier až po občasné stávkovanie.

Zdravie vám každý zlozvyk časom vráti, aj keď momentálne nemusíte pociťovať žiadne komplikácie. Stále neviete prestať? Možno pomôže prerátanie na peniaze. Ak vyfajčíte v priemere denne 10 cigariet, pri súčasných cenách za krabičku môžete ročne minúť na tento zlozvyk až 700 eur, nehovoriac o rôznych moderných fajčiarskych alternatívach, ktoré stoja ešte viac. Ak sa vám dlhodobo nedarí zbaviť závislostí, vyskúšajte princípy japonskej filozofie Kaizen. Podľa nej sa k veľkým životným zmenám dostanete postupne – pomocou malých krokov, lebo radikálne zmeny vydržia len krátko.

Bez ohľadu na výšku vášho príjmu sú pravdepodobne oblasti, v ktorých vám peniaze utekajú úplne zbytočne. Šetrenie však nikdy nebolo jednoduchšie ako dnes. Vďaka moderným technológiám a malým zmenám vo svojom správaní sa môžete už onedlho dostať k veciam a zážitkom, ktoré boli doteraz mimo vášho dosahu. Rozhodnutie je iba na vás.

FB Buttons

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardné bankovníctvo pre klientov VÚB, v ktorom získate osobného bankára, a investičné poradenstvo.

Viac o VÚB Magnifica