21
15. decembra 2021

Kláštor, dom na strome či neviditeľný hotel: príbehy 5 zaujímavých ubytovaní naprieč Slovenskom

Text: Dagmar Vinterová
Fotografie: archív KC Kláštor, Nebo nad Štiavnicou, Hostinec u Klačkov, The Invisible Hotel, Dubodom
Ilustrácie: Martina Světlíková

Ak sa ubytujete na správnom mieste, môžete tým podporiť región, miestnych kreatívcov, lokálne komunity či obnovu pustnúcich budov. Pozrite sa na 5 miest, ktoré ponúkajú ubytovanie so zaujímavým príbehom.

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.

Kláštor v Rožňave

V Rožňave si môžete rezervovať citlivo zariadený apartmán v bývalom kláštore. Prispejete tým šikovnej miestnej komunite, ktorá kláštor rekonštruuje. Zároveň podporíte myšlienku obnovy pamiatok v regiónoch.

Komunita okolo občianskeho združenia Otvor dvor si prenajala pustnúcu budovu kláštora v centre mesta a začala ju rekonštruovať. Otvorili v nej kultúrno-kreatívne centrum Kláštor s kníhkupectvom a malou kaviarňou. Organizujú tu diskusie a kultúrne podujatia. 

Kláštor má ďalšie podlažie s nevyužitým priestorom, no komunita už nemala finančnú ani technickú kapacitu na jeho revitalizáciu. Na pomoc prišlo občianske združenie Bystriny, ktoré spája aktívnych ľudí naprieč Slovenskom. 

Člen Správnej rady Bystrín Gábor Bindics hovorí: „Spolu sme našli spôsob, ako priestor využiť. Vytvorili sme v ňom ubytovanie. Našli sme investorov, ktorí priniesli úvodné peniaze. Dnes majú prednosť v bookovaní a môžu si odbývať svoju investovanú sumu. V ostatné dni môže lokálna komunita používať ubytovanie napríklad pre vystupujúcich alebo ho prenajať a príjem využiť na svoje potreby.“

Dva apartmány v kláštore sú zrekonštruované s ohľadom na históriu miesta, no ponúkajú návštevníkom všetok komfort na to, aby tu mohli stráviť aj niekoľko týždňov. Sú zariadené nábytkom na mieru vyrobeným pre kláštor.

„Kláštor v Rožňave je prvou lastovičkou. Pracujeme už aj na revitalizácii ďalšieho priestoru v dedine Brdárka. Pôsobí tu veľmi zaujímavá komunita Alter nativa, s ktorou spolupracujeme,“ opisuje Gábor Bindics. 

„Cieľom je nájsť spôsob, ako môžeme zachrániť pamiatky, zároveň podporiť miestnu komunitu a neposlednom rade cez kvalitné ubytovanie pritiahnuť do regiónov ľudí. Po prvých skúsenostiach chceme tento spôsob publikovať, aby sa myšlienka rozšírila do ďalších miest a krajín,“ prezrádza plány do budúcnosti.

Hostinec u Klačkov

V Bielych Karpatoch stála ruina hostinca z roku 1898. Braňo Uherek toľko okolo nej chodil na svoju chalupu, až sa ju rozhodol kúpiť. Na prvom rande ju ukázal svojej súčasnej manželke Lucii. Spolu ju zrekonštruovali a opäť do nej vrátili pohostinstvo a ubytovanie.

Budova je postavená z nepálených tehál na kamenných základoch. Pár sa rozhodol obnoviť ju v súlade s dávnymi kopaničiarskymi postupmi. Prinieslo to množstvo výziev, ale vďaka citu pre detail sa podarilo zachovať pôvodné prvky a vytvoriť unikátnu atmosféru.

Keď pominie lockdown, budete sa môcť v Hostinci u Klačkov zastaviť po ceste na Veľkú Javorinu a občerstviť sa jedlom z lokálnych surovín či na mieru upraženou kávou z lokálnej pražiarne alebo si zarezervovať izbu a stráviť tu pár dní. Cesta k plnej prevádzke však nebola jednoduchá. 

Lucie Uherek Meisner spomína: „Hostinec sme rekonštruovali počas prvej vlny pandémie. Najprv sme chceli otvoriť reštauráciu a potom dokončiť zopár izieb na poschodí, kde by sa mohli hostia ubytovať, no museli sme improvizovať. Prvé leto sme namiesto reštaurácie prevádzkovali jogové centrum. Izby sme zariadili posteľami a ubytovávali sme návštevníkov kurzov a turistov. Tento neveľký príjem umožnil opravenej nehnuteľnosti aspoň skromný život.“

To, že si trúfli otvoriť počas globálnej pandémie, im prinieslo aj ďalšiu nevýhodu: „Nemôžeme žiadať žiadnu štátnu pomoc, lebo sme nová prevádzka bez stálych zamestnancov. Preto nás v tomto období zachraňuje predaj doplnkov z našej dizajnovej značky Druhý dych. Fľašky od vína z nášho hostinca sa menia na vázy, svietidlá či kvetináče. Nad vodou nás drží aj predaj darčekových poukazov na budúci rok.“

The Invisible Hotel v Košiciach 

The Invisible Hotel je projekt, ktorý spája nápadité dizajnové hotelové izby roztrúsené po viacerých košických hoteloch. Každá z izieb oživuje jednu tému, ktorá sa spája s mestom. Navrhli ich miestni dizajnéri.

Môžete si zarezervovať izbu, ktorá odkazuje na košický zlatý poklad, lokálnu modernistickú avantgardu alebo súčasnú streetartovú scénu.

Projekt prepája kreatívny priemysel s turizmom a zároveň komunikuje identitu mesta. Rezervačný systém vyvinuli ítečkári z Košíc. 

S konceptom prišli ľudia z Creative Industry Košice – nástupníckej organizácie neziskovky, ktorá riadila projekt Európskeho hlavného mesta kultúry.

DuboDom

DuboDom je domček na strome, v ktorom sa môžete ubytovať. Návštevník je obklopený mohutným dubom, jeho konármi a listami. V roku 2018 sa DuboDom stal laureátom Ceny za architektúru, ktorej generálnym partnerom je VÚB banka. 

Domček sa podarilo nasadiť na strom bez toho, aby stavitelia odsekli čo len jeden zdravý konár. Strom je stále živý, rastie a má dosť priestoru na pohyb. Dom vznikal priamo na mieste, dispozícia sa musela prispôsobiť dubu. Vďaka tomu je každý detail jedinečný. Zaujímavosťou je, že v celom objekte nenájdete ani jeden pravý uhol.

V domčeku je priestor na ubytovanie pre štyri osoby. Môžete si ho rezervovať celoročne. Je pripojený na elektrickú sieť a nájdete v ňom dokonca sprchu. Jediným diskomfortom je suché WC umiestnené mimo objektu. 

Pandémia mala na ubytovanie v súkromí menší dosah ako na veľké ubytovacie komplexy. Tento trend pomohol aj DuboDomu. Jeho autor Palo Šiška vysvetľuje: „Ľudia sa nás nestránili. Sme radi, že prišli bez strachu pookriať do malokarpatskej prírody. No globálna pandémia preverila naše gény flexibility, ochotu zotrvať a nevzdávať sa a hľadať cestičky, ako to ide, nie naopak.“

Väčšie obavy než z pandémie má zo zmeny klímy. Keďže dom je súčasťou stromu, želá si, aby mal strom dlhodobo dobré podmienky. „Najviac by nám pomohla istota, že globálne otepľovanie sa zastaví a zo stredoeurópskeho podnebného pásma nebude raz subsaharská vyprahnutá časť planéty. To by si želal aj náš dub. Teda aj dom,“ uzatvára.

Nebo nad Štiavnicou  

Beáta Holtánová s manželom mali chalupu nad Štiavnicou, na kopci, ktorý miestni volajú Nebo. Zistili, že v okolí sa nachádzajú ďalšie ruiny domov. Poskupovali ich a postupne ich prebudovali na ubytovacie zariadenia. 

Dnes vlastnia štyri banícke domčeky, ktoré sú podľa odhadov 200 – 300 rokov staré. Doslova ich vysekali z hustej vegetácie a s citom ich zrenovovali. Záchrana trvala osem rokov. Domčeky ponúkajú na prenájom po jednom alebo aj spoločne ako rodinný rezort. 

Chalupy majú názov podľa farieb okien, nájdete tu Modrú v Nebi, ale aj Zelenú, Oranžovú a Bielu. Najväčšia ubytuje až 10 ľudí a jej súčasťou sú dve sauny. Najmenšia má zasa otvorený priestor, ktorý sa dá využiť na skupinové aktivity. 

Nemajú takmer žiadnu reklamu ani vlastnú webovú stránku. No majú silné sociálne siete a na nich množstvo fanúšikov, ktorých zaujíma, ako sa dá vybudovať niečo podobné. Postupne si získavajú popularitu a všetky štyri domy majú vybookované na dlhé obdobie dopredu.

Opatrenia proti šíreniu pandémie však aj ich zasiahli na citlivých miestach. Renováciu poslednej chalupy dokončili iba štyri mesiace pred pandémiou, z ostatných 15 mesiacov strávili 6 v lockdowne. 

Hlasovanie o bankovú aplikáciu roka

Podporte mobilbankingovú aplikáciu Magnifica v ankete NAY TECHBOX roka 2021. Máte šancu vyhrať smartfón Samsung Galaxy A32 5G.

Zistiť viac

Majiteľka Bea Holtánová však nestráca nádej: „Aj napriek všetkým obmedzeniam posúvame toto miesto ďalej. Je to možné jedine vďaka nášmu konceptu udržateľnosti. Vieme zužitkovať vybavenie a materiál, ktorý by mnohí buď ani nezvažovali, alebo by ho už dávno zlikvidovali.“ 

V podnikaní by im pomohli logickejšie pravidlá, ktoré nie sú šité horúcou ihlou. „Sme miestom, ktoré je počas pandémie ideálne vzhľadom na súkromie, blízkosť prírody a izolovanosť,“ vymenúva majiteľka.

FB Buttons