Lucia Pašková: Sabatikal mi dodal mentálnu energiu a pomohol zistiť, koľko toho ešte neviem
Pätnásť rokov na čele pobočky nadnárodného lídra v oblasti ústnej hygieny so šesťdesiatimi zamestnancami je samo osebe obrovskou výzvou a zodpovednosťou. U Lucie Paškovej, bývalej CEO a zakladateľky Curaden Slovakia, sa však psychická náročnosť práce začala prejavovať aj fyzicky. Náhle závraty boli pre ňu signálom, že musí spomaliť. Rozhodla sa pre sabatikal – dobrovoľné voľno. Skúsená líderka porozprávala, čo všetko tomuto rozhodnutiu predchádzalo, ako pandémia narušila jej plány, ale aj to, ako môže sabatikal pomôcť zlepšiť celú spoločnosť.
Kolegov vždy viedla k tomu, aby pracovne rástli
Slovenskú pobočku nadnárodnej firmy Curaden viedla Lucia Pašková pätnásť rokov. Medzitým však stihla aj dve materské dovolenky. „Už pred materskými som si nastavovala systémy tak, aby som mohla odísť a aby firma fungovala bezo mňa. Vždy sa snažím, aby nebolo všetko závislé odo mňa,“ vysvetľuje.
Čo je Magnifica?
Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.
V preklade to podľa Lucie znamená viesť svojich kolegov k tomu, aby pracovne rástli. „V mnohých prípadoch vás kolegovia prerastú a to sa stalo aj u nás vo firme. Tím je zostavený z kompetentných a kvalitných ľudí. Som za to veľmi vďačná,“ hovorí Lucia Pašková.
Zhoršenie zdravotného stavu bol signálom k zmene
Správne nastavenie firmy sa Lucii potvrdilo v čase, keď začala mať zdravotné problémy. Objavili sa u nej závraty, ktoré sa v medicíne nazývajú aj vertigo.
„Dalo by sa to prirovnať k pocitu, keď sa postavíte z postele a cítite sa opitý. Hádže to s vami zo strany na stranu. V takom stave sa nemôžete stretávať s ľuďmi ani šoférovať, pretože sa neviete udržať v rovnováhe,“ opisuje svoju skúsenosť.
Lucia sa začala zaujímať o príčinu svojho zdravotného stavu. Vertigo môže súvisieť so zaseknutou krčnou chrbticou, ale môže ísť aj o nádor na mozgu. „Prešla som si mesiacom neustálych vyšetrení. Stále to však neprechádzalo,“ hovorí.
Spojte sa s lekármi kedykoľvek potrebujete
Vyšetrenia ukázali, že vertigo bolo u Lucie z veľkej miery psychosomatického charakteru. Vtedy sa rozhodla svoju pracovnú pozíciu prenechať kolegyni. „Uvedomila som si, že to, čo robím, v skutočnosti robiť nemusím. Vtedy som sa rozhodla. Dovtedy som cítila obrovský tlak, že mám zodpovednosť za ľudí. Často som uvažovala nad tým, čo by sa stalo, keby som odišla,“ vysvetľuje.
Dôležité bolo vedomé rozhodnutie a nové nastavenie
Lucia postupne dospela k názoru, že všetky veci okolo práce môže prenechať iným a svoje uvažovanie otočiť. „Na jednej strane som mala pocit, že som prestala byť vo vleku udalostí, ktoré som, samozrejme, aj spoluvytvárala.
„Počas môjho pôsobenia ako CEO som sa venovala aj témam mimo práce, ale bolo to povrchné.“
Na druhej strane som mala pocit, že ma niečo ťahá a aj keď sa snažím od toho držať ďalej, tak ma to zomelie. Vertigo prestalo až vtedy, keď som urobila vedomé rozhodnutie, že končím a idem zmeniť nastavenie,“ hovorí.
Pre švajčiarske vedenie firmy však bolo Luciino rozhodnutie šokom a snažili sa kvalitnú šéfku na čele firmy udržať. „Bola som však pevne rozhodnutá. Firmu a najmä ľudí v nej milujem, ale už toho bolo veľa,“ priznáva. V pozícii CEO však nie je také jednoduché so všetkým prestať a je nutné presunúť svoje kompetencie na iných. Celkovo išlo o ročný proces, až po ňom sa Lucii začal sabatikal.
S rodinou chceli pôvodne precestovať vlakom Európu
Rozhodnutie zanechať prácu prijali v rodine kladne. „Môj muž je tiež podnikateľ. Videl, v akom som stave a navyše Marián (partner, pozn. red.) je veľmi podporný partner. On to so mnou zažíval a najlepšie vedel, čím si prechádzam. Deti sa tešili, pretože to pre ne znamenalo byť so mnou viac.“
Lucia vedela, čo by rada v rámci svojho aktívneho voľna robila. „S rodinou sme chceli cestovať vlakom po Európe, ale pandémia plány zmenila. Keďže mám pedagogické vzdelanie, s deťmi sme to chceli poňať metódou home schoolingu. Chceli sme si prejsť európske destinácie a spoločne sa o nich učiť viac. A vzhľadom na ekológiu sme sa rozhodli cestovať vlakom,“ hovorí o svojich plánoch Lucia.
S rodinou mali v pláne cestovať aj do Ázie a venovať sa dobrovoľníctvu spôsobom Work & Travel. „Mala som skončiť v práci 30. mája, no v marci prišla korona, takže sa nám to úplne pokazilo,“ priznáva s úsmevom.
Svoju expertízu pretavuje do spoločenských projektov
Aktívna manažérka sa však rýchlo zapojila do projektov, ktoré sa venujú aktuálnym spoločenským témam.
Keďže nemôže cestovať, rozhodla sa venovať tejto sfére. „Je veľa ľudí, ktorí by sa do riešenia spoločenských tém zapojili, ale nemajú na to čas. Ja ho využívam na tvorenie projektov Kto pomôže Slovensku či Kompas pomoci,“ hovorí.
Vo všetkých oblastiach, v ktorých sa Lucia pohybuje, prináša podľa vlastných slov svoju expertízu, ktorú pretaví do danej oblasti. Okrem toho naďalej mentoruje Luciu Rabatinovú, novú CEO Curaden Slovakia.
Sabatikal umožňuje ponoriť sa hlbšie do tém
Sabatikal však nie je len o aktívnom voľne, ale aj o prehodnotení doterajšieho pracovného života. „Počas môjho pôsobenia ako CEO som sa venovala aj témam mimo práce, ale bolo to povrchné.
„Sabatikal má však najväčší zmysel vtedy, keď máte možnosť vnútorného stíšenia a nahliadnutia na veci, ktoré naozaj chcete robiť.“
Vďaka sabatikalu som sa mohla ponoriť do tém oveľa hlbšie a aj moja mentálna energia je väčšia. Predtým som vstávala a zaspávala s Curaproxom, rozmýšľala nad zamestnancami a zákazníkmi, teraz sa podobným spôsobom venujem spoločenským témam,“ vysvetľuje.
Vo firme sa pozerala len jedným smerom
Lucii nový životný postoj priniesol nielen rozhľad v mnohých oblastiach, ale aj čas. „Mala som pocit, že vo firme som sa pozerala len jedným smerom. Nahliadanie na svet som si veľmi zúžila, lebo som chcela venovať plnú pozornosť a ťah na bránu firme. Vo chvíli, keď mi toto odpadlo, zobudila som sa ako dievčatko na lúke,“ netají spokojnosť so svojím rozhodnutím Lucia.
Magnifica: osobné bankovníctvo znamená starostlivosť nad rámec peňazí
Postupne uvidela oveľa viac možností, ktoré by ju mohli baviť, a príležitostí, ktoré majú zmysel. „Momentálne sa snažím venovať projektom, ktoré majú najlepší pomer časovej investície voči účinku a zmyslu pre spoločnosť, ktorý prinášajú. Pre mňa sú to napríklad projekty ako Kompas pomoci či Kto pomôže Slovensku.“
V rámci svojho sabatkalu je Lucia naozaj aktívna. „Snažím sa v sociálnych projektoch vytvárať ekonomický model, ktorý by bol sebestačný. Vidím to ako svoju najbližšiu budúcnosť,“ vysvetľuje.
Sabatikal pomôže človeku zistiť, koľko toho ešte nevie
Na otázku, či by sabatikal odporučila aj iným ľuďom, odpovedá jednoznačne kladne. „Vnímam, že v určitom veku sa na Slovensku prestávame vzdelávať. Máme pocit, akí sme múdri a všetko vieme. Práve sabatikal môže pomôcť človeku zistiť, koľko toho ešte nevie.“
Sabatikal Lucia vníma aj ako čas na rozvoj schopností, ktoré človek doteraz nerozvíjal. Z vlastnej skúsenosti vie, že doterajšie zručnosti a vedomosti dokáže človek vynikajúco spojiť s niečím novým. „Sabatikal má však najväčší zmysel vtedy, keď máte možnosť vnútorného stíšenia a nahliadnutia na veci, ktoré naozaj chcete robiť.“
Čím spokojnejší a autentickejší budeme, tým nám bude v spoločnosti lepšie
Pri uvažovaní nad sabatikalom treba zvážiť viaceré faktory. „Vynára sa otázka, aký dlhý sabatikal potrebujete. Či to viete zvládnuť za mesiac, alebo na to potrebujete tri mesiace. Závisí aj od toho, koľko práce, ktorej dávate pohov, robíte a ako ste v nej zacyklení,“ radí Lucia.
Sabatikal podľa Lucie pomôže aj vo vzťahu k sebe. „Po návrate do pracovného procesu človek viac siahne po sebe samom. A čo je najdôležitejšie, čím viac ľudí bude samých sebou, autentickejších a spokojnejších, tým viac sa to bude odrážať na našej spoločnosti,“ dodáva Lucia Pašková.