15
18. júna 2021

Majitelia rodinnej zlievarne: Filantropia je pre nás súčasťou podnikania

Text: Veronika Šeliga Pilátová
Fotografie: Michal Zahornacký

Podnikateľská rodina z Považskej Bystrice pri dobročinnosti a podpore vždy hodnotí, aký bude mať vplyv na spoločnosť. A to je oveľa náročnejšie, ako len prispieť na dobrú vec, keď sa firme darí.

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára a samostatnej siete pobočiek ponúka aj službu InvestPlan. Vďaka nej dokážu osobní bankári pri investičnom poradenstve využiť podporu sofistikovanej metódy a navrhnúť pre klienta investičné portfólio, ktoré odráža jeho potreby, skúsenosti a znalosti.

Pavol Demáček založil Medeko pred 27 rokmi, dnes sčasti odovzdal biznis svojej dcére Kristíne Langovej. Rodina má filantropiu v krvi už od počiatku. Postupne si žiadala čoraz viac času a energie, až sa napokon rozhodli založiť nadáciu. Prepájajú v nej donorov s ľuďmi a projektmi žiadajúcimi o podporu. Prečítajte si rozhovor, v ktorom odpovedajú:

  • do akých projektov vkladajú svoje sily;
  • prečo niektorí podnikatelia nepomáhajú, aj keď by mohli;
  • prečo ľuďom bez domova pomôže skôr nájdenie bývania než nákup potravín;
  • ako ich firma pomáha s integráciou Rómov a imigrantov;
  • kde odporúčajú začať ľuďom, ktorí chcú zlepšovať svet okolo seba.

V akom bode sa stretnú zliatiny kovov a filantropia?

Pavol Demáček: V prvom rade sa snažíme starať o svojich zamestnancov a ich rodiny, o komunitu, ktorá je okolo firmy. Naša činnosť je pragmatická, pomáha nám všetkým. Chceme, aby veci okolo nás fungovali a zlepšovali sa. 

Niekedy aj suplujeme štát. Robíme to, čo by malo byť samozrejmé, ale nie je. Napríklad ak miestna nemocnica chce niečo prerobiť, ale nemá na to prostriedky, snažíme sa pomôcť, pretože nemocnicu potrebujeme všetci. 

Čo vás viedlo k tomu, že ste pred siedmimi rokmi založili nadáciu?

Pavol Demáček: Najskôr sme pomáhali individuálne či prostredníctvom firmy, no už sme to nezvládali ako bočnú aktivitu popri firme. Vyzbierať peniaze je to najjednoduchšie.

Ťažšia časť práce nasleduje až potom. Udržať chod celej pomoci vyžaduje najmä čas, ktorý je vzácny. Potrebovali sme tieto činnosti formalizovať. Tak vznikla nadácia.

„Snažíme sa o zisk podeliť s ľuďmi. Investujeme aj do firmy, no z časti peňazí chceme podporiť komunitu, ktorej súčasťou sme aj my sami.“

Kristína Lang: Podnikateľov ako môj otec, ktorí sú ochotní pomáhať, je viac. Často vidíme, že si vieme siahnuť hlbšie do vrecka a kolektívne sa zložiť v prospech dobrej veci. Ale občas ľudia nevedia, komu pomôcť, komu zveriť svoje financie. Majitelia firiem mnohokrát nemajú kapacitu to riešiť. 

Preto sme okolo nadácie vybudovali sieť firiem, ktoré pravidelne prispievajú. Dnes už aktivity sami financujeme iba v malej miere. Skôr plníme nadačnú úlohu, čiže zozbierame prostriedky a podporujeme konkrétne projekty. 

Aký vplyv na firmu má filantropia a podpora projektov? Laikovi by sa možno mohlo zdať, že dobročinne rozdávate peniaze a energiu, pričom vám môžu chýbať.

Pavol Demáček: Nejde nám o úžitok, ale o to, že filantropiu považujeme za správnu cestu. Podporujeme dobré veci, ktoré dávajú zmysel. Pre firmu je to prospešné pri šírení povedomia, čo je plusom pri nábore nových zamestnancov. 

Moje investície majú plán

Vďaka novej službe Investplan je váš bankár schopný namodelovať pre vás vhodné portfólio a poskytovať vám pravidelné investičné odporúčania.

Zistiť viac

A či nám peniaze chýbajú? Klasik hovorí, že peňazí nikdy nie je dosť, no my to takto nevidíme. Snažíme sa o zisk podeliť s ľuďmi. Investujeme aj do firmy, no z časti peňazí chceme podporiť komunitu, ktorej súčasťou sme aj my sami. 

Čo vám osobne dáva pomoc druhým?

Kristína Lang: Zmysel. Sme šťastní, že to môžeme robiť. Nikdy neviete, aký príspevok a komu môže spôsobiť zlom, ktorý môže zmeniť život. Alebo svojou pomocou možno niekoho inšpirujete. 

Pavol Demáček: Snažím sa okľukou vrátiť niečo, čo som sám dostal. Ako chlapec som nastúpil do zlého vlaku, zo Žiliny som chcel ísť do Považskej Bystrice a ocitol som sa bez peňazí v Kysuckom Novom Meste.

Starenka, ktorej by ste dali peniaze skôr vy, mi ich dala, aby som sa dostal domov. Bola to nezištná pomoc, neočakávala, že jej peniaze vrátim. Emócia z tohto stretnutia zostala vo mne dodnes. Ľudský prístup je pre mňa veľmi dôležitý. 

Podľa čoho si vyberáte, aké typy projektov podporíte?

Pavol Demáček: Keď podporujem projekt, snažím sa vždy pozerať na to, aký to bude mať dosah. Mohol by som vyčleniť prostriedky a kúpiť za ne napríklad potraviny ľuďom bez domova.

Vždy to radi prijmú, ale málokedy ich to niekam posunie. Je lepšie im pomôcť iným spôsobom, nájsť im ubytovanie alebo prácu, aby nabehli na lepší spôsob života. 

„Podporujeme najmä vzdelávanie, šport či mladé talenty, lebo to sú oblasti, ktoré majú nepriamy vplyv aj na podnikateľské prostredie.“

Podporujeme najmä vzdelávanie, šport či mladé talenty, lebo to sú oblasti, ktoré majú nepriamy vplyv aj na podnikateľské prostredie.

Napríklad športom sa formujú aj osobnostné predpoklady, trénuje sa disciplína. Na zamestnancoch, ktorí majú blízky vzťah k športu, vidieť, že sa chcú zlepšovať, podieľať sa na výsledkoch, byť v tíme. 

Máte široký záber záujmov. Oslovujú vás jednotlivci alebo firmy so žiadosťami o podporu alebo si vyberáte sami?

Kristína Lang: Scenáre sú rôzne. Sami dlhodobo organizujeme súťaž pre základné a stredné školy Mladý talent Považskej Bystrice.

Medeko

Zlievareň Medeko vyrástla v roku 1994 doslova na zelenej lúke. Začínala s desiatimi zamestnancami, dnes v nej pracuje 250 ľudí. Z recyklovaných kovov tu odlievajú súčiastky pre priemyselných odberateľov, ale aj umelecké diela, diely do dverových systémov metier v Moskve i v Londýne či 3-metrové odliatky pre veterné elektrárne.

Snažíme sa hľadať šikovných a aktívnych mladých ľudí, odmeniť ich a vytiahnuť na výslnie. Samozrejme, máme ambíciu s nimi ďalej spolupracovať. Nebyť korony, minulý rok by súťaž slávila desiate výročie. 

Okrem toho pomáhame tam, kde práve treba. Počas prvej vlny pandémie sme napríklad pomáhali zháňať rúška pre Nemocnicu v Považskej Bystrici. Rúška sa nedali zohnať, jedno vtedy stálo euro a naši zdravotníci dostávali dve na zmenu na prídel.

Bol to dlhý príbeh, no na jeho konci sa nám podarilo nemocnici darovať 50 000 rúšok. Podobne sme zháňali aj rukavice. 

Pomáhate aj svojim zamestnancom?

Pavol Demáček: Vo firme sme zaviedli bezúročné mikropôžičky. Každému sa môže stať, že sa dostane do krízovej situácie a potrebuje si požičať. Poskytujeme zamestnancom túto možnosť.

Veľa sa o tom nepíše, ale na Slovensku máme množstvo alkoholikov. Nebudeme sa tváriť, že sme nikdy nemali v práci podobné prípady.

My však ľudí hneď nevyhadzujeme, aj keď by to možno bolo najjednoduchšie. Snažíme sa s nimi pracovať, ísť do hĺbky. V zamestnancovi nevidíme len problém, ale podávame pomocnú ruku.

Kristína Lang: Zamestnávame ľudí zo znevýhodnených komunít, Rómov aj imigrantov. Sme presvedčení o tom, že ich treba integrovať. Dávame im prostredníctvom práce u nás šancu na zlepšenie životných vyhliadok. Je na nich, ako s ňou naložia.

Podporujete projekty či jednotlivcov aj v súkromí, mimo nadácie?

Kristína Lang: Mám nastavený trvalý príkaz na dve organizácie, ktoré podporujem pravidelne. Okrem toho na mňa neustále vyskakujú rôzne výzvy. Asi by som bola prekvapená, koľko peňazí ročne darujem, takže to radšej vôbec nerátam.

„Na výber je strašne veľa vecí, ktoré musíme zlepšiť, a nemôžeme sa spoliehať na to, že to niekto urobí za nás.“ 

Pavol Demáček: Páčia sa mi projekty Teach for Slovakia a Change for Slovakia, ktoré podporujeme. Plánujeme podporiť aj projekt na rozvoj hokejových talentov. 

Ak by som sa chcela stať filantropom a začať pomáhať, čím mám začať?

Pavol Demáček: Na začiatku je veľmi dôležitá otvorená myseľ, aby človek nebol zacyklený v predsudkoch. Nesmie vás trápiť, že sa ľudia na vás budú pozerať ako na blázna.

Začať môžete akokoľvek, napríklad zbieraním odpadkov okolo autobusovej zastávky. Stačí si vybrať jednu vec, ktorú by ste chceli zmeniť, a pustiť sa do nej. Na výber je strašne veľa vecí, ktoré musíme zlepšiť, a nemôžeme sa spoliehať na to, že to niekto urobí za nás. 

Kristína Lang: Okrem otvorenej mysle potrebujete aj vytrvalosť. Môže byť frustrujúce, ak napríklad vyzbierate odpadky a o dva dni sú tam zas. Nenechajte sa odradiť. Aj malou troškou sa snažte pomôcť a starajte sa o svet, v ktorom žijete.

Spoločnosť Medeko mala účty vo viacerých bankách, no VÚB medzi nimi napokon zvíťazila. Pavol Demáček a Kristína Lang si pochvaľujú najmä dobré vzťahy: „Samozrejme, že nám konkurenčné banky neustále ponúkajú produkty a presviedčajú nás, aby sme prešli k nim. Ale už ich ani neprehodnocujeme, sme spokojní a nevidíme dôvod to meniť.“

FB Buttons

Pavol Demáček

Založil a roky viedol zlievarenskú firmu Medeko v Považskej Bystici. V roku 2015 sa stal finalistom súťaže EY Podnikateľ roka 2015 Slovenskej republiky. Po odchode do penzie zostáva aktívny, aj keď riadenie spoločnosti posunul na ďalšiu generáciu.

Čo o ňom hovorí dcéra: Môj otec je veľmi pracovitý a múdry. Neštudoval zahraničné školy, ale svojou každodennou činnosťou a správaním vybudoval veľkú firmu, ktorej sa darí.

Kristína Lang

Dcéra Pavla Demáčka, jedna z dvoch výkonných riaditeľov spoločnosti Medeko. Zakladateľka a správkyňa Nadácie Medeko. S dvomi deťmi a manželom sa vo voľnom čase venuje turistike a športu. Často aj spoločne s otcom, ktorý rád trávi čas s vnúčatami.

Čo o nej hovorí otec: Múdra pracovitá žena. Teším sa, že je na pozícii, na ktorej je – ženy musia dostávať šancu. Je empatická, počúva druhých a vo firme perfektne zapadla. Je skvelé cítiť tu jej ženskú ruku.