4
14. júla 2020

Máte 5 minút? Vysvetlíme vám, ako dokážu fondy udržať kúpnu silu vašich peňazí

S podielovými fondmi sa spája množstvo domnienok a poloprávd. Tie často súvisia s nedostatkom informácií a strachom z neznámeho. Nejde pritom o žiadneho strašiaka, ale bežný investičný produkt, ktorý funguje pomerne jednoducho. Aj keď nie sú bez rizika, podielové fondy môžu zachovať, resp. zvýšiť kúpnu silu vašich peňazí. A to je dnes väčší problém, ako by ste čakali.

Ak svoj život nenechávate úplne na náhodu, určite si odkladáte peniaze. Či viac alebo menej nehrá až takú rolu, dôležitá je jediná vec: kam. Ak si ich dnes posielate na sporiaci účet alebo na termínovaný vklad, tvoríte si rezervu a dôležitú poistku na všetky neočakávané situácie, čo je po každej stránke rozumné.

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.

Žiaľ, situácia je taká, že týmto spôsobom nezachováte ich kúpnu silu. Úroky sú totiž momentálne také nízke, že vám nepokryjú ani infláciu – to už môžete eurá rovno strkať do šuflíka alebo domáceho trezora.

Možno ste nad tým doteraz nikdy takto neuvažovali, no mali by ste si odpovedať na nasledujúcu otázku: kam si zarobené peniaze uložiť, aby ste si za ne mohli v budúcnosti dovoliť aspoň toľko, koľko dnes?

„Keď plánujete dosiahnuť zhodnotenie aspoň 2 %, čo je momentálna úroveň inflácie, budete musieť trochu riskovať a vydať sa na finančné trhy,“ hovorí Peter Margetiny, špecialista Stratégie a Predaja v spoločnosti Eurizon Asset Management Slovakia, správ. spol.,a.s., s ktorým sme pre vás tento úvod do oblasti fondov pripravili.

Do podielových fondov Slováci investujú 15-krát menej, ako je priemer EÚ. Zdroj: Ec.europa.eu a Efama.org

Ak ešte nemáte skúsenosti s investovaním a chcete mať riziko čo najviac pod kontrolou, vhodným vstupom do sveta investícií sú podielové fondy, o ktorých ste už možno niečo počuli.

Podielové fondy sú vo svete jedným z najbežnejších prostriedkov investovania a aj na Slovensku si k nim nachádza cestu čoraz viac ľudí. Vysvetlíme vám, ako sa nepopáliť a prečo budete ľutovať, že ste do nich nezačali dávať peniaze skôr.

Ako fungujú podielové fondy? 

Rozhodli ste sa teda svoje prostriedky investovať. Ako na to? Pokiaľ by ste chceli vstúpiť na burzu s cennými papiermi, potrebovali by ste hneď 3 veci: balík peňazí, know-how a brokera. Ak vám čo i len jedna z nich chýba, môžete na to ísť inak a práve to podielové fondy elegantne riešia.

Odborníci v správcovskej spoločnosti a v banke sa dohodnú, aký podielový fond chcú vytvoriť. Podľa toho správca nakúpi akcie, dlhopisy, komodity či iné finančné aktíva. Urobí z nich balíčky – podielové listy –  a tie predáva zákazníkom, potom ich od nich aj vykupuje. Bez správcovských spoločností by podielové fondy nemohli existovať.

Prinášajú totiž možnosť investovať kolektívne. Investori (medzi, ktorých budete patriť aj vy) sa spoločne poskladajú na ten „balík“, ktorý sme spomínali vyššie a všetko ostatné zabezpečí správcovská spoločnosť, ktorá podielový fond spravuje.

„Správca nakúpi cenné papiere, namixuje ich a investorom predá podielové listy. Za to, že vám ušetrí čas a námahu, si vypýta poplatok,“ vysvetľuje Peter Margetiny.

Na začiatku hľadáte dobrého partnera

Úvodný krok do investovania, pri ktorom by ste nemali urobiť chybu, je výber správcovskej spoločnosti. 

„Všetky správcovské spoločnosti pôsobiace v EÚ sa musia riadiť prísnymi reguláciami EÚ, ale nie každá z nich je rovnako dôveryhodná. Vyberajte si podľa toho, či je správca transparentný a či sa od neho dozviete o podielových fondoch všetko, čo potrebujete vedieť,“ radí Peter Margetiny.

Moje investície majú plán

Vďaka novej službe Investplan je váš bankár schopný namodelovať pre vás vhodné portfólio a poskytovať vám pravidelné investičné odporúčania.

Zistiť viac

„Tiež si overte, či má dosť dlhú históriu a aké má meno na trhu. Dobrým znakom je, ak za správcom stojí silná globálna investičná spoločnosť. Dôležitým faktorom je aj výška poplatkov, napokon ide o vaše peniaze.“

Zmiešané, podielové, akciové? Rozhoduje riziko

Keď máte jasno vo svojom správcovi, môžete si kúpiť prvý podielový list. Podielových fondov sú však tisícky a každý z nich je unikátny. Ako sa v takej širokej ponuke orientovať? Záleží na tom, akú dlhú dobu chcete investovať. A potom na vašej chuti riskovať.

Ak idete do rizika s rozumom, môžete na tom získať:

Akciové fondy majú výrazne väčšie výkyvy ako fondy krátkodobých investícií. Ich hodnota môže vyskočiť do výšky, ale aj sa nečakane prepadnúť. Dlhodobo však majú väčší potenciál výnosu. Preto sa odporúča priebežne ich nakupovať dlhšie, obyčajne aspoň 10 rokov, a až potom ich predať. Keďže sú značne nepredvídateľné, nestavte iba na ne. Vždy sa odporúča diverzifikovať a vyvážiť ich aj konzervatívnejšími podielovými fondmi. Zdroj: Škola investora, Eurizon Asset Management Slovakia

Najdôležitejšia premenná v investičnej rovnici – čas

Väčšina podielových fondov má v popise uvedený investičný horizont: to je čas, v rámci ktorého by ste mali postupne dokupovať podiely a nesiahať na investované peniaze. „Čím rizikovejší fond, tým býva investičný horizont dlhší,“ vysvetľuje Peter Margetiny.

Kedy budete potrebovať peniaze?

POHOTOVOSTNÁ REZERVA
Investičný horizont 1 – 2 roky

Ak chcete mať v podielových fondoch uloženú svoju pohotovostnú rezervu, vyberte si konzervatívny fond, napríklad niektorý z fondov krátkodobých investícií. Výnos nebude žiadne terno, ale aj riziko bude minimálne. Nehrozí vám, že práve keď budete potrebovať peniaze vybrať, ako na potvoru ich tam bude oveľa menej, než ste ich vložili.

STREDNODOBÉ INVESTOVANIE
Investičný horizont do 5 rokov

Ak chcete napríklad o 5 rokov kúpiť byt, a teda financie budete potrebovať použiť v horizonte 5 rokov, skúste dlhopisové a zmiešané fondy. Výnos nebude síce najvyšší, no s troškou šťastia sa môžete vyhupnúť nad hladinu inflácie.

DLHODOBÉ INVESTOVANIE
Investičný horizont minimálne 10 rokov

Ak si v podielových fondoch chcete odkladať peniaze na dôchodok, ktorý je zatiaľ v nedohľadne, alebo na štúdium pre svoje ratolesti, môžete si postupne vyskladať plnohodnotné portfólio.

Vo všeobecnosti sa neodporúča kupovať iba jeden podielový fond, ale svoje investície diverzifikovať do viacerých odlišných podielových fondov (3 a viac fondov s rôznym zameraním: dlhopisový fond, zmiešaný fond, akciový fond). Ak si svoje portfólio takto vyskladáte, priestor na stratu sa zníži.

Pravidlo investora č. 1: Nepanikáriť pri mínusoch

Hneď, ako si nakúpite svoje podiely, budete môcť sledovať ich stav napríklad cez internet banking. Výkonnosť fondu môže byť prechodne aj záporná. Ak na to nie ste zvyknutí, môže to byť „nervydrásajúce“.

„V takých chvíľach je dôležité nepodľahnúť panike a nevyberať hneď peniaze. Naopak, keď ceny letia k zemi, môžete „lacno“ nakúpiť. Nakupovať sa oplatí postupne, na viackrát: pri pravidelnom investovaní tak máte menšiu pravdepodobnosť, že nakúpite za najvyššiu cenu,“ hovorí Peter Margetiny.

TENTO NEWSLETTER VÁM PRINÁŠA MAGNIFICA

Magnifica je nadštandardné bankovníctvo pre klientov VÚB, v ktorom získate osobného bankára, investičné poradenstvo a ďalšiu prémiovú starostlivosť.

Viac o VÚB Magnifica

Keďže pri investovaní hrá veľmi dôležitú úlohu čas, pokiaľ patríte k emotívnym ľuďom, radšej výkonnosť fondov na dennej báze nesledujte.

Ako čítať grafy vývoja fondov

Jozef sa rozhodol trochu si vyskúšať investovanie do podielových fondov. Vybral si fond, ktorý mal za posledný rok pekný 20 % výnos. Kúpil si jeden podiel za 200 €.

O rok hodnota podielu klesla na 160 €. Jozef spanikáril a svoj podiel predal. Prišiel o 40 €. Kričí: „Podielové fondy nikdy viac! Je to pasca!“

Jozef spanikáril pri prvom poklese a doplatil na to. (Ilustračný obrázok)

Aneta sa poradila so svojím bankárom. Zvážila, že tento fond sa jej hodí do portfólia. Investičný horizont fondu je 15 rokov. Rozhodla sa každý rok nakúpiť podiely za 200 € a o 15 rokov zhodnotiť svoju investíciu. Zainvestovala 200 € a kúpila 1 podiel.

O rok hodnota podielu klesla o 20 %. Anetu tu nevyviedlo z miery a investovala ďalších 200 €. Keďže cena klesla, Aneta dostala za svoje peniaze až 1 a štvrť podielu.

O rok cena podielu ešte klesla na 140 €. Aneta začala byť trochu nervózna, ale držala sa svojho plánu a nakúpila opäť za 200 € – teraz už 1,43 podielu.

Aneta nakupovala aj po ďalšie roky. Za 5 rokov za 1 000 € nakúpila 6,04 podielu.

Po šiestich rokoch si Aneta pozrela svoj internet banking. Aj keď hodnota jedného podielu dosiahla 200 €, čiže rovnakú hodnotu, ako keď nakupovala po prvýkrát, a graf sa po celý čas plazil pod touto hodnotou, Aneta vďaka pravidelným nákupom dosiahla v šiestom roku slušné zhodnotenie.

Aneta sa drží svojho plánu a jej investície sa postupne zhodnocujú. (Ilustračný obrázok)

Po odpočítaní poplatkov spojených s investovaním dosiahla zisk približne 18,3 %, čiže 3,41 % p. a. Ak by teraz všetky svoje podiely predala, za svojich 1 000 € by dostala 1 183 €.

Aneta však podiely nepredá, naopak, ešte ich prikúpi. Nielen dnes, ale aj počas nasledujúcich 9 rokov. Vďaka tomu, že má plán a nepodlieha emóciám, by sa na záver mohla dočkať pekného zhodnotenia.

Ak je toho na vás veľa, dajte si poradiť

Máte z ponuky podielových fondov hlavu ako balón? Ako klient Magnifica budete mať k dispozícii individuálne stretnutia s osobným bankárom, ktorý vám nastaví stratégiu, vypracuje finančný plán a pomôže aj s investovaním.

Ak si chcete podielové fondy ohmatať a pomaličky sa s nimi zoznámiť, odporúčame investičné sporenie. Každý mesiac zo svojho príjmu investujete, koľko si môžete dovoliť. Takto si sporíte viacero rokov, sledujete si výpisy, postupne sa učíte a spoznávate svet investovania.

S investovaním do podielových fondov je spojené aj riziko. Hodnota investície môže rásť, stagnovať, alebo aj klesať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti.

Tento materiál predstavuje marketingovú komunikáciu, vypracovanú spoločnosťou VÚB, a. s., v spolupráci s Eurizon Asset Management Slovakia, správ. spol., a. s. Je založený na krátkodobých predpovediach vychádzajúcich z dôveryhodných informačných zdrojov dostupných v čase jeho vytvorenia.

Uvedené analýzy a závery majú všeobecnú povahu a nezohľadňujú individuálne potreby investorov. Materiál neslúži na poskytovanie investičného poradenstva alebo investičného prieskumu a nepredstavuje odporúčanie ani výzvu na nákup, predaj alebo podržanie konkrétneho finančného nástroja.

Informácie o investičných službách vrátane upozornení v súvislosti s rizikami spojenými s investíciami vo finančných nástrojoch je možné získať na všetkých predajných miestach VÚB, a. s., a na www.vub.sk v sekcii Misia a hodnoty, Ochrana investora.

FB Buttons

PETER MARGETINY

Špecialista Stratégie & Predaja v Eurizon Asset Management Slovakia, správ. spol., a. s.
Aj vďaka nemu a jeho kolegom sú vaše investície v dobrých rukách.