41
19. októbra 2023

Multigeneračné domy či digitálne nomádstvo: 5 trendov v bývaní pre generáciu Z

Text: Kristína Zrnčíková
Fotografie: Pexels
Ilustrácie: Martina Červenková

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.

Najstaršie deti z dnešnej generácie Z majú už 26 rokov, sú čerstvými absolventmi vysokých škôl a začínajú sa obzerať po vlastnom bývaní. Kúpa nehnuteľnosti je pre nich však komplikovanejšia ako pre staršiu generáciu mileniálov. Vplyvom inflácie sa v krátkom čase výrazne zvýšili úrokové sadzby Európskej centrálnej banky, čo sa odzrkadlilo na zvýšených sadzbách hypoték. To mnohým mladým ľuďom sťažilo prístup k vlastnému bývaniu.

Robert Pukalovič z realitnej kancelárie Mikelssen približuje, po akom type bývania mladí vplyvom okolností siahajú najčastejšie, v čom sa inšpirujú staršími generáciami a v čom, naopak, volia vlastnú cestu.

Digitálne nomádstvo

„Pre Slovákov je špecifické, že vlastné bývanie považujú za akúsi nevyhnutnosť pre zodpovedný a spokojný život. Generácia Z v tomto prípade nie je výnimkou,“ hovorí Róbert Pukalovič z realitnej kancelárie Mikelssen.

Podľa odborníka sa mnohí mladí ľudia stále snažia bývať vo svojom aj na úkor veľkosti nehnuteľnosti či presťahovania sa do odľahlejších oblastí.

Napriek tomu, že mnoho mladých z generácie Z rozmýšľa nad kúpou jednoizbového bytu či menšieho rodinného domu v obciach pri veľkých mestách, existuje aj výrazná skupina, ktorá je odhodlaná neviazať sa na žiadnu nehnuteľnosť a radšej čerpať výhody digitálneho nomádstva. Všetky peniaze investujú do cestovania a dočasného prenájmu naprieč zemeguľou. „Digitálni nomádi často pracujú na diaľku pre zamestnávateľa zo Slovenska alebo dokonca pre zahraničné firmy, kde sú mzdy vyššie, čo im dáva o to väčšiu finančnú slobodu,“ dodáva Pukalovič. 

Multigeneračné domy

Rastie aj popularita multigeneračných domov. Z veľkej časti je dôvodom zdieľanie nákladov na bývanie v dôsledku nedostatku peňazí na svoje vlastné bývanie, no dôležitým faktorom je aj rastúci počet starších členov rodiny, o ktorých sa treba postarať. 

„Niektorí ‚vynaliezavejší‘ mladí svoj vlastný byt dokonca prenajmú a vrátia sa na nejaký čas k rodičom, čím si znížia celkové náklady na život,“ vysvetľuje Pukalovič, no vzápätí dodáva, že „vo väčšine prípadov však rolu zohrávajú silné rodinné väzby, vďaka čomu mladým spoločné bývanie vyhovuje“. Začneme teda opäť stavať viacposchodové domy pre tri generácie, podobne ako to svojho času bolo najmä na severe Slovenska

Štartovacie domy

Stále atraktívnym trendom bývania aj pre generáciu Z sú takzvané „štartovacie domy“. Ide o metrážou menšie domy, ktoré sú developerom prispôsobené pre mladých ľudí, ktorí chcú kúpiť dom a sú ochotní ho získať aj za cenu stiesnenejšieho priestoru.

Štvorčlennej rodine tak môže stačiť štvorizbový domček s celkovou obytnou plochou maximálne 70 m² a celkovou úžitkovou plochou, ktorá obvykle dosahuje 85 až 100 m². Celý pozemok by nemal prekročiť hranicu 400 m².

„V poslednom období rastie dopyt po štartovacích domoch, ako aj ich ponuka. Nepredpokladám, že by sa mali zastaviť. Na okrajoch miest bude štartovacie bývanie pre mladých ľudí a mladé rodiny s deťmi pribúdať. Je to opäť len otázka času, kedy sa ekonomická situácia zlepší. Developeri majú zatiaľ čas na prípravu projektovej dokumentácie,“ hovorí Pukalovič. 

Obľúbeným typom štartovacieho domu sú modulové drevostavby. Tie vychádzajú zo základu, ktorý tvoria dve miestnosti s kuchynským kútom a so sociálnym zariadením s podlahovou plochou 65 až 75 m². Následne sa podľa individuálnych potrieb zákazníka vopred vyrobia samostatné moduly, ktoré priestor neskôr rozšíria. Dom tak za niekoľko dní môže narásť až na trojnásobok úžitkovej plochy. 

„Moduly si môžete usporiadať do pozície I, L, U alebo T. Pridávať a odoberať miestnosti je možné počas celej dĺžky užívania nehnuteľnosti. Stavba tak dokonale reaguje na vaše aktuálne potreby a váš životný štýl,“ dodáva odborník. 

Zelené bývanie 

Modulárne domy kladú veľký dôraz na energetickú úsporu a udržateľnosť, čo pre generáciu Z predstavuje silný faktor v rozhodovaní. Rôzne štátne či európske dotácie sa v súčasnosti sústreďujú na podporu domov so zelenými strechami, solárnymi panelmi či na domy z ekologických a ľahko nahraditeľných obnoviteľných zdrojov.

„Reč je o takzvaných nízkoenergetických domoch. Ich celkový dizajn má prísne ekologické požiadavky, akými sú úspora energií, osvetlenie na prírodnej báze, účinné využitie vody aj zníženie uhlíkovej stopy,“ vysvetľuje Pukalovič.  

Zelené bývanie sa dnes stáva symbolom environmentálnej zodpovednosti a prispôsobenia sa rastúcim klimatickým výzvam. Tento trend v bývaní nie je len dočasný, ale stáva sa životným štýlom, ktorý tu s nami zostane na dlhé desaťročia.

Zapojte sa a nájdite s nami najlepších

Hlasovaním v ankete NAY TECHBOX roka 2023 sa dostanete do žrebovania o hodnotné ceny. Celkovo hráte o 9 skvelých cien!

Hlasujte a vyhrajte

Montované stavby

Moderné technológie nám dnes umožňujú stavať montované domy, ktoré sú oveľa kvalitnejšie a majú lepšiu zvukovú aj tepelnú izoláciu. Pri ich montáži sa využívajú energeticky efektívne materiály a dajú sa postaviť oveľa rýchlejšie ako tradičné domy. 

Zelená pôžička na ekotechnológie vo vašom dome

So zelenou pôžičkou od VÚB banky dávame vašim potrebám aj našej planéte zelenú.

 • Ponúkame zľavu 100 % z poplatku až do 31.12. 2023.
 • Požičajte si od 500 € do 35 000 €.
 • Získajte zvýhodnenú úrokovú sadzbu od 5,90 % p. A.

Reprezentatívny príklad nájdete tu.

Pri drevostavbách nesmieme zabudnúť na výhody ako ľahkosť a variabilita konštrukcie, vysoká úspora energie na vykurovanie, suchý proces výstavby, rýchlosť realizácie, recyklovateľnosť a najmä prírodný pôvod dreva.„V Severnej Amerike tvoria montované domy až tri štvrtiny zo všetkých stavieb a v Európe takmer polovicu realizovaných novostavieb. V rámci Európy ich najčastejšie uvidíme v Škandinávii a v štátoch Beneluxu. Slovensko preberá tento trend o čosi pomalšie, ale predsa sa dostáva do popredia,“ uzatvára Róbert Pukalovič. 


Robert Pukalovič

Partner v realitnej kancelárii Mikelssen, venuje sa sprostredkovaniu predaja a prenájmu rezidenčných a retailových nehnuteľnosti, ako aj riadeniu maklérov v spoločnosti.

  Starostlivosť od VÚB Magnifica

  Váš osobný bankár je pripravený sprevádzať Vás svetom peňazí a odborne Vám poradiť. Využite jeho služby – odporúčame pravidelne raz za rok alebo vždy, keď nastanú vo Vašom živote veľké zmeny.

  Kontaktujte svojho bankára ešte dnes.

  Kontaktovať

  Ešte nemáte osobného bankára? Ak máte záujem o služby Magnifica, nechajte nám kontakt a my sa Vám ozveme.