18
20. septembra 2021

Neurobiologička: Návrat na Slovensko si vyžadoval odvahu

Text: Dagmar Vinterová
Fotografie: Soňa Maletz

Vedkyňa Dominika Fričová sa vrátila na Slovensko z prestížnej americkej inštitúcie. Pokračuje tu vo výskume Parkinsonovej choroby. Opisuje svoj návrat a odhaľuje, čo by pomohlo pritiahnuť späť ďalšie mozgy.

Odišla, aby sa dovzdelala a vyskúšala rôzne prístupy

Dominika Fričová vyštudovala na Slovensku lekárstvo a biochémiu. Už počas štúdia tušila, že aspoň na čas odíde do zahraničia. „Myslím, že každý, kto chce pokračovať vo vede a je ambicióznejší, vidí, že podmienky na Slovensku sú limitujúce. Prirodzene si chce vyskúšať bádať aj v iných podmienkach,“ hovorí.

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára a samostatnej siete pobočiek ponúka aj službu InvestPlan. Vďaka nej dokážu osobní bankári pri investičnom poradenstve využiť podporu sofistikovanej metódy a navrhnúť pre klienta investičné portfólio, ktoré odráža jeho potreby, skúsenosti a znalosti.

Po štúdiu odišla na stáže a výskumné pobyty do Česka, Nemecka a Dánska. Dnes vraví, že bolo pre ňu relatívne jednoduché identifikovať, ktoré výskumné skupiny sú vo svete v danej problematike najlepšie, a snívať, že by bolo skvelé robiť v ich tíme. Napriek tomu nechcela odísť natrvalo, skôr sa dovzdelať z iných oblastí v rámci problematiky, získať viac inšpirácií.

„Vždy sa hovorí o slovenskej vede a porovnáva sa so zahraničnou vedou. Ale veda je univerzálna. Keď ide človek na konferencie, sú tam ľudia z celého sveta, ktorí pracujú v jednej oblasti. Keď sa človek s nimi stretne, vidí, že majú rôzne spôsoby myslenia, rôzne prístupy k tomu, ako študovať problém. Je lákavé, keď existuje šanca ísť do iného laboratória a vyskúšať si miestny prístup,“ komentuje. 

Zareagovala na inzerát, do troch mesiacov nastúpila do Mayo Clinic 

Po stážach a pracovných pobytoch v Európe prišlo obdobie, keď Dominika Fričová hľadala ďalšiu príležitosť. „Reagovala som na viacero ponúk, poslala som možno 20 prihlášok na rôzne miesta.“ 

Reagovala aj na inzerát prestížnej Mayo Clinic. Hľadali výskumníka do laboratórií na Floride. Požiadavky sa presne zhodovali s jej záujmami a skúsenosťami, ktoré stihla nadobudnúť. 

„Už keď som inzerát čítala, mala som silný pocit, že sedí na mňa. Rátala som s tým, že človek má často pocit, že tu by to mohlo vyjsť a napriek tomu to nevyjde − nemala som veľké očakávania, jednoducho som to skúsila. Keď mi napísali, že ma berú, bol to skvelý pocit. Pre časový posun som si e-mail prečítala o polnoci. Samozrejme, už som nemohla zaspať. Hlavou mi išlo, že o tri týždne sa sťahujem do Ameriky.“

Po rokoch prišla túžba vrátiť sa domov

Dominika Fričová v USA uspela. Napriek tomu sa po niekoľkých rokoch rozhodla vrátiť domov. Na návrat ju motivovali osobné dôvody. Politická klíma či podpora vedy na Slovensku pri jej rozhodovaní hrali až druhé husle.

„Čisto egoisticky, nešla som domov z altruizmu. Bolo to preto, že som sa tam cítila veľmi sama. Myslím, že keby som zostala dlhšie, mohlo by sa to zmeniť, ale jednoducho som sa v tom čase rozhodla vrátiť,“ spomína.

„Chýbalo mi spoločensko-sociálne zázemie. Žila som v zahraničí už nejaký čas, ale stále som sa cítila ako cudzinka. Zároveň som nemala pri sebe blízku rodinu, mamu, sestru, netere. Keď som odchádzala, narodila sa mi neter. Keď som sa vrátila, mala päť rokov. Ani som ju poriadne nepoznala.“

Svoje rozhodnutie nevníma ako nemenné. „Podľa mňa je veľmi málo rozhodnutí v našom živote, ktoré sú ireverzibilné, nezvratné. Keď si o niekoľko rokov poviem, že mi to tu nedáva zmysel, môžem sa vrátiť.“

Návrat na Slovensko vyžadoval odvahu

Ako mnoho Slovákov, ktorí sa vrátili na Slovensko, ani Dominika Fričová nevníma návrat ako osobné zlyhanie. Práve naopak. „To, že som sa rozhodla vrátiť a skúsiť to tu, skôr beriem ako osobný úspech a preukázanie odvahy,“ hovorí.

Do USA išla s jedným kufrom. Pri návrate zisťovala, ako sa posielajú krabice kontajnerom a ako prepraviť psa. „Medzičasom som ešte cielene spravila husársky kúsok, že som na Slovensku kúpila nehnuteľnosť bez toho, aby som ju videla.

Poslala som na obhliadku mamu so sestrou. Povedali mi, že si ma tam vedia predstaviť. Rovno z letiska som išla do svojho vlastného bývania, kde som mala jednu posteľ, ktorú mi kúpila sestra so švagrom. Inak tam nič nebolo,“ spomína dnes už s úsmevom.

„Robila som to cielene, lebo som vedela, že v USA mám stále otvorené dvere a že budem mať stále záchvevy sa tam vrátiť. Chcela som sa ukotviť a modelovať si pocit domova, aby mi to uľahčilo návrat,“ rozpráva. 

Kamikadze štýl priniesol ovocie

Poriadne sa ukotviť sa ukázalo ako dobré rozhodnutie. Dominika Fričová totiž pri návrate nemala istotu, že bude môcť pokračovať vo výskume. „V zahraničí to funguje tak, že keď sa chce človek vrátiť, niektoré štáty poskytujú možnosti repatriačných grantov.

Lákajú nimi svojich ľudí naspäť. Na Slovensku však nič také neexistuje. Kedysi sa dali získať aspoň minimálne peniaze, za ktoré sa však nedalo nič vybudovať,“ hovorí.

Napriek tomu, že poznala situáciu, rozhodla sa to na Slovensku skúsiť. „Išla som na to kamikadze štýlom: prídem, uvidím, aké sú možnosti, a začnem žiadať o všetky možné granty, o ktoré viem žiadať,“ hovorí dnes už s úsmevom.

Za rok napísala osem grantových žiadostí a tri granty sa jej podarilo získať. „Keby žiadna zo žiadostí nevyšla, neviem, čo by som robila. Ale na druhej strane, tak som tomu verila, že som si to vôbec nepripúšťala.“

Aby mohla pokračovať v experimentoch, musí získať prostriedky

„V Slovenskej akadémii vied mám zamestnanie, ale ak chcem robiť výskum, musím byť sebestačná a vedieť si zabezpečiť financie z grantov, získať ďalšie vybavenie a vybudovať tím.

Často je to veľmi frustrujúce, keď nemôžem hneď pokračovať v experimentoch, ktoré som navrhla. Toto je asi najťažšia časť z celého návratu domov,“ hovorí Dominika Fričová.

Podľa nej by repatriačné granty pre špičkových vedcov predstavovali odrazový mostík, štartovací balíček, za ktorý by si mohli nakúpiť materiál a vybavenie. Počas prechodného obdobia, ktoré by mali pokryté, by mohli rozbehnúť výskumné skupiny a začať písať grantové žiadosti.  

Repatriačné granty by podľa nej pomohli aj vedcom, ktorí majú vyšší kredit než domáce inštitúcie, kam sa vracajú. „Keď žiadam o európske granty, hodnotitelia sa pozerajú na to, v akej som inštitúcii. Inštitúcie na Slovensku nemajú veľmi dobrú reputáciu,“ hovorí.

Repatriačný program môže posunúť vedu vpred 

Dominika Fričová má jasnú predstavu, čo by pomohlo pritiahnuť vedecké kapacity späť na Slovensko. „Pomohol by poriadny repatriačný program, ktorý by dal veľmi dobrú úroveň štartovacej pozícii, dajme tomu desiatim vedcom, ideálne, ak by sa ich expertízy dopĺňali.

Nevadí, že by to bol napríklad fyzik a biochemik. Ak by si navzájom vedeli pomáhať a bola by medzi nimi interdisciplinarita, dokázalo by to posunúť slovenskú vedu na úplne inú úroveň. Keby aj o tri roky odišli, prácou, ktorú tu spravili, a tým, že dokázali vychovať ďalšiu vlnu študentov, sa investované peniaze štátu zhodnotia,“ zamýšľa sa.

„Ľudia robia vedu tam, kde vidia, že ju môžu robiť. Pre mňa je úplne esenciálne, aj keď to možno znie povrchne, poskytnúť im dosť peňazí. Čo sa týka infraštruktúry, oni si ju už vybudujú. Vedia si zaškoliť ďalších ľudí. Žiaľ, na Slovensku funguje opačný extrém.

Za štrukturálne fondy sa nakúpili prístroje, ktoré sa vôbec nepoužívajú. Chýbajú ľudia, ktorí by robili vedu,“ hovorí a zároveň ponúka riešenie: „Existuje možnosť, ako repatriačné granty vybudovať dobre a rada by som s tým pomohla.“

Spája vedcov, vedie študentov

Dominika sa okrem vedeckého výskumu venuje aj dobrovoľníckej práci v neziskovej organizácii Žijem vedu, ktorej je zakladateľkou. „Myslím si, že keď sa rieši akýkoľvek problém, základom je spojiť ľudí, ktorých sa to týka.

Toto robíme v našej organizácii. Prepájame vedcov napríklad tak, že organizujeme každoročnú konferenciu Žijem vedu naživo. Koná sa vždy pred Vianocami, pretože väčšina vedcov, ktorí žijú v zahraničí, chodí na Vianoce domov.“

Okrem prepájania vedcov Dominiku Fričovú zamestnáva aj odovzdávanie vedomostí novej generácii. Spolupracuje s Katedrou biochémie Prírodovedeckej fakulty UK, vyučuje predmet základy neurobiológie. V laboratóriu u nej stážujú tri študentky. „Podľa mňa by mal každý vedec zároveň aj vzdelávať. Mám bezprostredný prístup k najnovším informáciám.

To, čo vidím a produkujem, dokáže ľudí učiť. Nastáva priamy kontakt medzi vedeckými zisteniami a študentmi. Myslím si, že ak sa aj nepodarí pritiahnuť viac vedcov naspäť na Slovensko, minimálne kvalitní vedci dokážu urýchliť vývoj študentov tým, že sa s nimi rozprávajú, že ich vedia usmerniť, že ich motivujú, inšpirujú. Aj študenti vedia veľa dať. Sú chvíle, keď mi svojím nadšením dobíjajú baterky,“ dodáva Dominika Fričová s úsmevom.

Pozrite sa, čo sa deje s vašimi peniazmi v zelených podielových fondoch

Zistiť viac

“Myslím si, že ak sa aj nepodarí pritiahnuť viac vedcov naspäť na Slovensko, minimálne kvalitní vedci dokážu urýchliť vývoj študentov tým, že sa s nimi rozprávajú, že ich vedia usmerniť, že ich motivujú, inšpirujú. Aj študenti vedia veľa dať: keď som už zničená z okolitého prostredia, oni mi svojím nadšením dobíjajú baterky,” komentuje Dominika Fričová s úsmevom.

FB Buttons

Dominika Fričová

Neurobiologička. Po zahraničných stážach a pôsobení v Mayo Clinic v USA sa vrátila na Slovensko. V Neuroimunologickom ústave SAV sa venuje výskumu Parkinsonovej choroby. Založila občiaske združenie Žijem vedu. Spolupracuje s Katedrou biochémie Prírodovedeckej fakulty UK, vyučuje predmet základy neurobiológie.