45
20. februára 2024

Odborník na finančné trhy: Investovanie nemá byť plné adrenalínu. Naopak, má to byť nuda

Text: Zuzana Kubalová a Kristína Zrnčíková
Fotografie: Soňa Maletz

V investovaní nehľadajte vzrušenie a adrenalín ako pri stávkovaní. Úspešné investovanie má byť, naopak, nudná záležitosť, založená na dlhodobosti a rôznorodosti vašich investícií. Práve kombinácia aktívneho a pasívneho prístupu a diverzifikované investície vám môžu priniesť dlhodobo vyššie výnosy.

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.

Rok 2023 bol pre akciové trhy výnimočne dobrým rokom. Zisky sa pohybovali na úrovni dvojciferných čísel. Čo bude nasledovať? O tom, aký bude z pohľadu investícií rok 2024 a akú investičnú stratégiu je vhodné zvoliť, sme sa rozprávali s Petrom Margetinym, vedúcim oddelenia predaja a stratégie rozvoja v Eurizon Asset Management Slovakia.

V rozhovore sa dozviete:

 • prečo bol rok 2023 v investovaní priaznivý a v čom bude 2024 lepší či horší,
 • akú investičnú stratégiu by ste mohli tento rok zvoliť,
 • či sa viac oplatia akcie alebo dlhopisy,
 • čo pre finančné trhy znamená, že ide o tzv. supervolebný rok,
 • koľko je možné investovať do kryptomien a umelej inteligencie.

Ako sa vyvíjali investície v roku 2023 a ktoré faktory tento vývoj ovplyvnili?

Vo všeobecnosti môžeme rok 2023 považovať za dobrý pre finančné aktíva. Bol pozitívny pre akcie aj dlhopisy, a to aj napriek tomu, že na jeho začiatku prevládali obavy z toho, ako centrálne banky zareagujú na infláciu a či to prinesie ďalšie zvyšovanie úrokov.

Čo zmiernilo tieto obavy?

Ako inflácia postupne klesala, mohli centrálne banky prakticky úplne ukončiť zvyšovanie úrokov. To pozitívne ovplyvnilo aj výnosy z akcií a dlhopisov. Napríklad najznámejší americký akciový index na svete S&P 500 zarobil aj s dividendami viac ako 26 percent.

Najviac si polepšil sektor informačných technológií. Americký akciový index NASDAQ, ktorý je tvorený práve technologickými firmami, minulý rok narástol o viac ako 40 percent. Celému akciovému trhu v podstate dominovalo sedem najväčších technologických firiem v USA. Nikoho asi neprekvapí, že to súvisí hlavne s tým, ako sa do povedomia ľudí dostáva umelá inteligencia.

Po nepriaznivom roku 2022 si minulý rok okrem akcií polepšili aj dlhopisy. V poslednom štvrťroku 2023 dokázali korporátne aj štátne dlhopisy vygenerovať výnosy v rozpätí zhruba 4 – 10 percent.

Bude sa investovaniu dariť aj v tomto roku?

Nikdy sa nedá úplne presne predpovedať, aký bude ďalší vývoj. Keby to bolo možné, všetci by sme boli bohatí. (úsmev)

Môžeme však vychádzať z historických údajov za posledných asi 70 rokov. Hoci sa často hovorí, že po veľmi dobrom investičnom období prichádza pokles akciových trhov, nie vždy to platí. Dokazujú to práve historické dáta.

Priemerný výnos v roku, ktorý nasledoval po veľmi dobrých rokoch s výnosmi okolo 20 percent, bol 9 percent. Takže aj keď je malá pravdepodobnosť, že sa výborné čísla z vlaňajška zopakujú, vôbec to nemusí znamenať, že sa trhom nebude dariť.

Pokles úrokových sadzieb sa od centrálnych bánk očakáva od polovice tohto roka. Myslíte si, že povedie k rastu akciových trhov?

Už len fakt, že centrálne banky neplánujú ďalej zvyšovať úrokové sadzby, má pozitívny vplyv na finančné trhy, ktoré tento očakávaný pozitívny vývoj hneď premietnu do aktuálnych cien.

To znamená, že nečakajú do momentu, keď centrálna banka začne sadzby naozaj znižovať, ale reagujú dopredu, ešte skôr, ako úroky reálne klesnú.

Takisto záleží na skutočnej rýchlosti klesania úrokov. Ak by finančné trhy teoreticky očakávali napríklad pokles úrokov o 2 percentá a centrálne banky by ich znížili iba o 1 percento, krátkodobo by sa to na investíciách nemuselo prejaviť tak pozitívne, ako sa očakávalo.

Ako môže na rast finančných trhov vplývať vojna na Ukrajine alebo na Blízkom východe?

Niekoho možno prekvapí, že v roku 2023 finančné trhy rástli napriek niekoľkým konfliktom, ktoré vnímame veľmi citlivo. Situácia na Ukrajine sa však už dlhšie zásadnejšie nemení, aj keď nie je priaznivá.

Z hľadiska finančných trhov je však svojím spôsobom stabilná. Pribudol síce konflikt na Blízkom východe, no nepredpokladá sa, že by sa rozrástol na globálnu úroveň, preto jeho vplyv zatiaľ nebol až taký výrazný, ako by sa možno čakalo.

Čo sa týka geopolitiky v roku 2024, finančné trhy môže ovplyvniť fakt, že ide o „supervolebný“ rok. V rámci celého sveta totiž bude mať možnosť voliť najviac ľudí v histórii, až cca 49 % populácie. Voľby sa budú konať v takmer 70 krajinách sveta vrátane tej našej. Najvýraznejší vplyv budú mať novembrové prezidentské voľby v USA.

Hovorili sme o akciových trhoch. Budú v roku 2024 výhodné aj dlhopisy?

Dlhopisy sú atraktívne už nejaký čas a očakávame, že tento trend bude pokračovať aj v roku 2024. Jedným zdrojom príjmu sú kupóny plynúce z vlastníctva dlhopisov. Na druhej strane sa predpokladá spomenuté znižovanie úrokov centrálnymi bankami, čo zdvihne cenu dlhopisov.

„Investovať do dlhopisov sa oplatí aj v prípade, že by sa na rizikovejšom akciovom trhu udiali určité výkyvy. Dlhopisy by ich vo vašom investičnom portfóliu mohli vybalansovať. Preto je dôležité svoje investičné portfólio vyskladať z rôznych typov investícií.“

Momentálne je pre klientov výhodné držať štátne aj korporátne dlhopisy. Investovať do dlhopisov sa oplatí aj v prípade, že by sa na rizikovejšom akciovom trhu udiali určité výkyvy. Dlhopisy by ich vo vašom investičnom portfóliu mohli vybalansovať. Preto je dôležité svoje investičné portfólio vyskladať z rôznych typov investícií.

Ďalej treba myslieť na to, že riziko straty sa môže znížiť, pokiaľ investujete napríklad do fondov, ktoré sa skladajú z dlhopisov rôznych firiem a viacerých štátov. Javí sa to menej rizikové ako napríklad investovať všetko do dlhopisu len jednej firmy, ktorá môže neskôr skrachovať. Investovaním do fondov si riziko rozložíte, čím ho zároveň môžete zmierniť.

Do akých odvetví môže byť vhodné investovať v roku 2024?

Staviť pri investovaní iba na rast jedného konkrétneho odvetvia nie je správny prístup. Práve naopak, ak máte v portfóliu zastúpené viaceré sektory, pravdepodobnosť, že medzi nimi budete mať zastúpený aj nejaký rastúci sektor, je oveľa vyššia. V opačnom prípade rastie riziko, že ak neodhadnete sektor, nemusíte zarobiť nič.

Nemýľme si investovanie so stávkovaním, ktoré často býva plné adrenalínu. Mnohých to prekvapí, ale úspešné investovanie má byť, naopak, nudná záležitosť, založená na dlhodobosti a rôznorodosti vašich investícií. Práve kombinácia aktívneho a pasívneho prístupu a diverzifikované investovanie prinášajú investorom a investorkám dlhodobo vyššie výnosy.

Napríklad minulý rok boli akcie technologických firiem jednoznačným víťazom na finančných trhoch, najmä z dôvodu rastúcich očakávaní v oblasti umelej inteligencie. Či sa bude rovnaká situácia opakovať aj tento rok, však nevieme jednoznačne predpokladať. Nikto nevie, ako sa umelá inteligencia bude nakoniec vyvíjať a či jej aktuálna hodnota na trhoch nie je premrštená mediálnym výtlakom.

Atraktívne predpovede sa posledné roky týkali aj oblasti zelenej transformácie. Naplnili sa?

V oblasti zelenej transformácie sa toho deje veľa, nielen na trhoch, ale aj v marketingu či v médiách. Mnohí preto predpokladali, že bude výrazne rastová. Očakávania sa však zatiaľ celkom nenaplnili.

Neznamená to, že tieto oblasti nemajú potenciál, práve naopak, aj my v Eurizon SK máme v ponuke podielové fondy udržateľného a spoločensky zodpovedného investovania, ale aj tam môžu nastať výkyvy, ktoré však v prípade diverzifikácie vášho portfólia do určitej miery môžu zmierniť riziko.

Oplatí sa v rámci rôznorodosti portfólia zaradiť aj alternatívne investície? Napríklad kryptomeny, reality či zlato?

Proti takémuto typu investícií v zásade nič nemám, no pri Magnifica klientoch by som preferoval, aby sa zamerali predovšetkým na stabilnejšie aktíva, ako akcie a dlhopisy. Tie by mohli tvoriť veľkú časť vašich investícií.

Je fajn, keď ich doplníte aj niečím alternatívnejším, ale stačí vo výške 5 – 10 percent z vášho investičného rozpočtu. Dôvodom je, že tieto investície síce môžu byť vysoko zárobkové, no zároveň na nich môžete aj veľa stratiť.

Rád používam prirovnanie, že alternatívne investície sú ako korenie v polievke. Keď ho dáte trošku, dodá polievke tú správnu príchuť, no ak to preženiete, nedá sa jesť.

Akú investičnú stratégiu by si mali ľudia zvoliť v roku 2024?

V prvom rade by klienti mali investovať dlhodobo. Jedným zo základných nástrojov je napríklad aj investičné sporenie, v rámci ktorého je vhodné investovať do dynamickejších fondov – buď čisto akciových, alebo zmiešaných s vyššou mierou akciovej zložky.

„Ak ceny na finančných trhoch stúpajú, nakupuje sa menej, ak klesajú, nakupuje sa viac – ‚akoby v zľave‘. To cenu spriemeruje a klienti sa tak nevystavujú rozkolísanosti trhu natoľko, ako keby si vybrali len jeden investičný nástroj a nakupovali iba v jednom momente.“

Netreba sa rizikovosti akciových fondov v tomto prípade báť. Ak ceny na finančných trhoch stúpajú, nakupuje sa menej, ak klesajú, nakupuje sa viac – „akoby v zľave“. To cenu spriemeruje a klienti sa tak nevystavujú rozkolísanosti trhu natoľko, ako keby si vybrali len jeden investičný nástroj a nakupovali iba v jednom momente.

Vyhnete sa tým aj nežiaducemu psychologickému efektu: ak jednorazová vyššia investícia, hoci len dočasne, poklesne, človek môže spanikáriť a urobiť horšie rozhodnutia.

Preto je vhodné investície rozkladať v čase, investičné nástroje čo najviac diverzifikovať a kombinovať ich podľa aktuálnej situácie na trhu.

Tieto stratégie nemusíte riešiť sami, stačí kontaktovať vášho osobného bankára, ktorý vám pomôže navrhnúť portfólio presne podľa toho, aké sú vaše očakávania a akú mieru rizika ste ochotní znášať.

Peter Margetiny

vedúci oddelenia predaja a stratégie rozvoja v Eurizon Asset Management Slovakia

Marketingová komunikácia vypracovaná spoločnosťou VÚB, a.s. v spolupráci s Eurizon Asset Management Slovakia, správ. spol., a.s.   S investovaním do podielových fondov je spojené aj riziko. Hodnota investície môže rásť, stagnovať, alebo aj klesať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti. Daňový režim závisí od individuálnych pomerov každého podielnika, ktoré sa môžu v budúcnosti meniť. Uvedené analýzy a závery majú všeobecnú povahu a nezohľadňujú individuálne potreby investorov, sú založené na krátkodobých predpovediach vychádzajúcich z dôveryhodných informačných zdrojov dostupných v čase jeho vytvorenia. Materiál neslúži k poskytovaniu investičného poradenstva alebo investičného prieskumu a nepredstavuje odporúčanie ani výzvu na nákup, predaj alebo podržanie konkrétneho finančného nástroja.

Štatúty, predajné prospekty a Dokument s kľúčovými informáciami, s uvedením rozpisu poplatkov a nákladov, ako aj rizikového profilu alebo opisov rizík, sú v slovenskom jazyku na požiadanie k dispozícii v sídle spoločnosti VÚB, a.s. a Eurizon Asset Management Slovakia, správ. spol., a.s. a na všetkých predajných miestach VÚB, a.s. a voľne k dispozícii na www.vub.sk a/alebo www.eurizonslovakia.com a/alebo www.eurizoncapital.lu. Investor má možnosť oboznámiť sa so všetkými dokumentami uvedenými v tomto odseku a mal by vziať do úvahy všetky tam popísané charakteristiky a ciele fondu ešte pred tým, ako prijme svoje konečné investičné rozhodnutie.

Informácie o investičných službách vrátane upozornení v súvislosti s rizikami spojenými s investíciami vo finančných nástrojoch, medzi ktoré patria aj podielové listy podielových fondov, je možné získať na všetkých predajných miestach VÚB, a.s., a na www.vub.sk v sekcii Misia a hodnoty, Ochrana investora. Viac informácií týkajúcich sa aspektov udržateľnosti je možné získať v dokumente Zodpovedné investovanie dostupnom na www.vub.sk v sekcii Misia a hodnoty, Ochrana investora.       

V aktuálnej ponuke VÚB, a.s. sú aj podielové fondy udržateľného a spoločensky zodpovedného investovania (ESG/SRI) o.i. presadzujúce environmentálne alebo sociálne vlastnosti alebo ich kombináciu v súlade s čl. 8 Nariadenia (EÚ) č. 2019/2088 o zverejňovaní informácií o udržateľnosti v sektore finančných služieb („SFDR“) alebo ktoré majú v súlade s čl. 9 SFDR udržateľné investície ako svoj cieľ.

Prístup integrácie ESG (environmentálnych, sociálnych, riadiacich) kritérií sa môže líšiť v závislosti od podielového fondu a jeho charakteristík bližšie uvedených v príslušnej fondovej dokumentácii (najmä Dokument s kľúčovými informáciami, Predajný prospekt, Štatút) dostupných na všetkých predajných miestach VÚB, a.s., na  www.vub.sk a www.eurizonslovakia.com, ktoré by ste mali zvážiť pred prijatím konečného investičného rozhodnutia.

  Starostlivosť od VÚB Magnifica

  Váš osobný bankár je pripravený sprevádzať Vás svetom peňazí a odborne Vám poradiť. Využite jeho služby – odporúčame pravidelne raz za rok alebo vždy, keď nastanú vo Vašom živote veľké zmeny.

  Kontaktujte svojho bankára ešte dnes.

  Kontaktovať

  Ešte nemáte osobného bankára? Ak máte záujem o služby Magnifica, nechajte nám kontakt a my sa Vám ozveme.