35
15. marca 2023

Päť dôvodov, prečo sa vám oplatí zrekonštruovať starší dom

Text: Laura Bilíková
Fotografie: Shutterstock

Vlastníte starší rodinný dom, ktorý ešte dýcha socializmom, a premýšľate, ako s ním čo najlepšie naložiť? Či už v ňom budete bývať, alebo ho predáte, či prenajmete, premyslenou rekonštrukciou môžete získať oveľa viac, ako si myslíte.

Stojíte pred dilemou, či sa vám postarší dom, ktorý už má čo-to za sebou, vôbec oplatí zrekonštruovať? So strašidelnou vidinou zdĺhavého a finančne náročného procesu však môžete prehliadnuť fakt, že rekonštrukciou nielenže zvýšite hodnotu domu, ale dokonca aj ušetríte. Prinášame vám päť dôvodov, prečo sa vám skutočne oplatí pustiť sa do rekonštrukcie.

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.

Budete šetrnejší k prírode aj k vlastnej peňaženke

Pri renovácii budov vzniká oveľa menej odpadu než pri búraní, a keďže nezačínate od nuly, ale pracujete s tým, čo už postavené máte, spotrebujete aj menej materiálu. Aj v prípade radikálnej rekonštrukcie vám už len prosté ponechanie pôvodných stien šetrí zdroje a znižuje objem odpadu. Mnohé staršie domy sme zároveň stavali z materiálov, vďaka ktorým v nich môžete bývať aj 100 rokov. Rekonštrukciou ich životnosť predĺžite a zároveň znížite potrebu stavať nové domy.

Výstavbou nových domov vzniká aj množstvo odpadu a búraním často znehodnocujete svoje okolie, čo v nemalej miere ovplyvňuje životné prostredie. V prípade rekonštrukcie tak budete šetrnejší k prírode a pravdepodobne aj k vlastnej peňaženke. 

Trochu väčšou investíciou do rekonštrukcie svojho starého domu môžete pridať moderné prvky, ktoré sú ekologické a vrátia sa vám v podobe nižších účtov za energie. Môžete napríklad nainštalovať solárne panely, tepelné čerpadlo alebo vytvoriť väčší priestor na separovaný odpad.

Ak obnovujete úsporne, môžete dostať dotáciu

Ak je cieľom obnovy vášho domu významne znížiť jeho energetické nároky, či už inštalovaním tepelnej izolácie, tieniacej techniky, alebo aj zelenej strechy, môžete sa obrátiť na štátnu iniciatívu Obnov dom. Jej cieľom je do roku 2026 prispieť na obnovu až 30-tisíc starších domov.

S rekonštrukciou vám môže až do výšky 35 000 eur pomôcť aj Zelená pôžička od VÚB banky so zvýhodnenou úrokovou sadzbou a úplne bez poplatku. Či už máte v pláne zateplenie rodinného domu, kúpu kotla na biomasu, či výmenu okien alebo strechy, pôžičkou si môžete rekonštrukciu zafinancovať a následne prostredníctvom dotácie získať časť peňazí späť.

Zvýšite cenu nehnuteľnosti

Máte v hlave predstavu svojho vytúženého domu a nechcete sa jej vzdať? Ak skutočne túžite po celkom novom dome, ale už vlastníte nehnuteľnosť, zrekonštruujte ju pred tým, než ju ponúknete na predaj. 

To platí najmä v prípade, že sa dom nachádza v lákavej lokalite či na veľkom a zeleňou zaplavenom pozemku, je v zachovalom stave alebo má historickú hodnotu. Vďaka rekonštrukcii sa zvýši kúpna hodnota nehnuteľnosti a vaša investícia sa v konečnom dôsledku niekoľkonásobne zúročí.

Je na vás, či sa rozhodnete dom kompletne zrekonštruovať alebo len opraviť zjavné problémy, ako napríklad poškodená strecha alebo nefunkčné kúrenie, no o čo viac dom rekonštrukciou prispôsobíte potrebám súčasnosti, o to vyššia bude jeho celková hodnota. 

Nezameniteľnou súčasťou takéhoto moderného domu sú vysokokvalitné materiály, ktoré sú trvanlivé a nadčasové. Hodnotu domu zvyšuje aj energetická úspora, napríklad pomocou nových izolácií, okien či kúrenia.

Zachováte charakter domu

Nebúrať, radšej zachovať a vylepšiť – s touto myšlienkou pracujte hlavne v prípade nehnuteľností, ktoré sú v istom zmysle unikátne. Súčasťou starších budov je nenahraditeľný poklad v podobe pôvodného a mimoriadne originálneho interiéru, ktorému sa dnes v rámci novostavieb už len ťažko priblížime. 

Vďaka pôvodným kachličkám s ľudovým motívom, mozaikám, dobovým prvkom či kvalitným stavebným materiálom, ktoré sa v minulosti používali, môžete aj napriek rekonštrukcii domu pomôcť zachovať jeho „dušu”. 

Zároveň efektívne prepojíte nenapodobiteľné čaro starého s modernými trendmi a technológiami. Dôležitým faktorom je aj historická hodnota budovy – v prípade citlivej rekonštrukcie pomáhate zachovať kultúrne i architektonické dedičstvo.

Poloha domu je tiež dôvod na rekonštrukciu

Ak sa váš – hoci aj starší – dom nachádza v blízkosti pomerne drahých a moderných nehnuteľností, jeho hodnota môže vďaka ich prítomnosti výrazne narásť. V takom prípade sa vám oplatí investovať do rozsiahlej rekonštrukcie, pretože vám poloha domu pripravila dobrý základ, z ktorého môžete v prípade jeho predaja o to viac profitovať. 

Na druhej strane, ak je váš dom v rámci susedstva najdrahší, napríklad pre  veľkosť pozemku alebo využitie drahých materiálov, jeho cena sa v blízkosti nehnuteľností s nižšou cenou automaticky zníži. Aj v takomto prípade sa vám však dom oplatí zrekonštruovať, pretože modernou rekonštrukciou ho zatraktívnite pre väčší počet potenciálnych záujemcov.

    Starostlivosť od VÚB Magnifica

    Váš osobný bankár je pripravený sprevádzať Vás svetom peňazí a odborne Vám poradiť. Využite jeho služby – odporúčame pravidelne raz za rok alebo vždy, keď nastanú vo Vašom živote veľké zmeny.

    Kontaktujte svojho bankára ešte dnes.

    Kontaktovať

    Ešte nemáte osobného bankára? Ak máte záujem o služby Magnifica, nechajte nám kontakt a my sa Vám ozveme.