43
14. decembra 2023

Päť otázok o dôchodkoch, na ktoré potrebujete poznať odpovede, či máte 20, alebo 50

Text: Zuzana Kubalová

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.

Mám začať šetriť už teraz alebo stačí v päťdesiatke? Mám si radšej kúpiť investičnú nehnuteľnosť alebo sporiť na dôchodok vo fondoch? Čo je základom prípravy na dôchodok? Na tieto aj ďalšie otázky o dôchodkoch odpovedá Vladimír Mlynek, šéf dôchodkovej správcovskej spoločnosti VÚB Generali.

Dôchodok je téma, ktorá sa týka všetkých, no mnohí ju radšej odkladajú na neskôr. Veď času je dosť. Je to naozaj tak? Základom je získať včas tie správne informácie. Ako sa potom rozhodnete, je na vás. Ponúkame však cenné rady odborníka na financie, ktoré pomôžu dvadsiatnikom, štyridsiatnikom i starším.

Oplatí sa viac kúpiť nehnuteľnosť alebo si sporiť na dôchodok vo fonde?

Krátka odpoveď: Nehnuteľnosť nie je zlá investícia, ale fondy vás môžu zabezpečiť lepšie.

Nehnuteľnosti sú na Slovensku obľúbený spôsob investovania. Odborníci ich však rozhodne neodporúčajú ako jediný, resp. hlavný spôsob ukladania úspor na dôchodok. Podľa Vladimíra Mlyneka sa sporenie v 2. pilieri nevylučuje ani s doplnkovým investovaním do nehnuteľnosti. 

„Investičná nehnuteľnosť je dobrý spôsob uchovávania majetku v tom, že okrem možného zhodnotenia nám z nej plynie aj nájom. Otázka je, či je to efektívnejšie ako investícia do fondov. Totiž aby sa udržala a stúpla hodnota nehnuteľnosti, nestačí priaznivá situácia na trhu. Treba udržiavať jej technický stav a rátať s prevádzkovou réžiou, čo nezahŕňa len finančnú investíciu, ale aj časovú,“ upozorňuje. Vo všeobecnosti teda nehnuteľnosť vyžaduje od majiteľa viac pozornosti a nákladov.

Naopak, ľudia často zabúdajú, že v investičnom fonde peniaze pracujú a úročia sa s exponenciálnym efektom bez toho, aby im majiteľ musel venovať priveľa energie a nákladov. Spravujú ich odborníci z finančných inštitúcií.

Aj fondy podliehajú výkyvom, no pri dlhodobej investícii, ako je sporenie na dôchodok, možno tieto vplyvy do veľkej miery eliminovať.

Hodnotu nehnuteľnosti však omnoho ľahšie môžu znížiť faktory, ktoré pôsobia v malom, lokálne a úspor vo fondoch sa vlastne vôbec nedotknú. Lokalita v meste môže stratiť atraktivitu, zmení sa situácia s prenajímaním bytov v danej oblasti, demografický vývoj smeruje k poklesu počtu obyvateľov, preto je namieste rátať aj s tým, že časom môžu nehnuteľnosti zostať „prázdne“.

„Človek je u nás ešte zvyknutý mať v rukách niečo hmatateľné, preto je u nás investovanie napríklad do nehnuteľnosti veľmi populárne. Treba si však zvážiť celkovú návratnosť takejto investície. Napríklad pri cenách nehnuteľností v Bratislave je veľmi pravdepodobné, že zhodnotenie na finančných trhoch by malo v dlhodobom horizonte prekonať výnos plynúci z nájmu,“ hovorí šéf VÚB Generali.

Dodáva však, že aj nehnuteľnosť dokáže priniesť určitú zábezpeku, nie je to zlá voľba, ale z hľadiska zhodnocovania prostriedkov na dôchodok môže byť menej efektívna ako napríklad akciové fondy. „Keď sa pozrieme na finančné trhy, fondy nehnuteľností málokedy svojou výkonnosťou prekonajú tie akciové a v dlhodobom horizonte zaostávajú,“ dodáva odborník.

Možno dosiahnuť finančnú nezávislosť a predčasný dôchodok aj po 10-20 rokoch práce?

Krátka odpoveď: Na spokojný dôchodok si treba sporiť dlhodobo.

„Keď počúvam ľudí okolo seba, všimol som si dva extrémy: nedožijem sa dôchodku alebo o 10-20 rokov budem ,za vodou‘. Pravdepodobne sa nestane ani jedno. Samozrejme, môže sa stať, že vyhráte v lotérii alebo budete mať mimoriadne úspešný biznis… Ale to sú výnimky. K zabezpečeniu sa na dôchodok treba pristupovať zodpovedne,“ konštatuje p. Mlynek.

Dlhodobý vývoj situácie nasvedčuje, že sa oplatí myslieť na dôchodok konzistentne a viac ako 20 rokov vopred. Čím skôr, tým lepšie. Ak sa popritom časom ešte zlepší vaša finančná situácia, bude to len plus navyše. Ale spoliehať sa na to vopred na úkor finančnej disciplíny sa neodporúča.


Je základom prípravy na dôchodok sporiť si v druhom dôchodkovom pilieri?

Krátka odpoveď: Nespoliehajte sa na prvý dôchodkový pilier. Základom je sporenie v druhom.

Odborníci označujú druhý dôchodkový pilier za základ šetrenia na dôchodok. Teraz mnohí z nás vnímajú ako základ prvý pilier, v budúcnosti však vygeneruje len nízky dôchodok, pretože počet dôchodcov výrazne prevýši počet pracujúcich. To je jasné už dnes na základe vývoja pôrodnosti. Preto sa základom stane druhý a tretí pilier, kde sa sporí na individuálnych účtoch, prípadne iné doplnkové sporenia.

Mlynek vníma druhý pilier ako základ aj preto, lebo je to najlacnejšia možnosť šetrenia na dôchodok bez poplatkov. Okrem toho je pohodlná aj z hľadiska finančnej disciplíny. Každému, kto je v druhom pilieri, sa doň automaticky odvádza určité percento z povinného dôchodkového poistenia. Keďže ide o cca 5 %, odborník odporúča posielať si do druhého piliera dobrovoľné príspevky navyše a dosiahnuť tak vyššie zhodnotenie a vyšší dôchodok.


„Druhý pilier je základ. Je to najefektívnejšia možnosť sporenia na dôchodok, nič vás to nestojí a úroveň poplatkov je v regióne bezkonkurenčná. Navyše človek vďaka nemu ľahko získa prvú skúsenosť s investovaním.“

„Človek vďaka druhému pilieru ľahko získa prvú skúsenosť s investovaním už len tým, že mu do nejakého fondu chodia príspevky a následne sleduje pravidelné ročné výpisy. Potom sa mu jednoduchšie rozhoduje pri inom type investičného sporenia. Pochopí, ako sa správajú rôzne fondy a že výkyvy na trhoch k investovaniu prirodzene patria,“ dopĺňa význam druhého piliera šéf VÚB Generali.

Ako môžem dobehnúť dôchodkové sporenie, ak som začal neskoro?

Krátka odpoveď: Nečakajte. Roky, keď ste nesporili, dobehnete ťažko.

Keď človek začne odkladať na dôchodok neskoro, ťažko to dobieha. Čiastočne to môžu kompenzovať vyššie odložené sumy, ak si ich môže dovoliť. No dobehnúť napr. 20 „zmeškaných“ rokov by znamenalo, že odkladané sumy by zrazu museli byť veľmi vysoké. Najlepšie je začať čo najskôr, keď sa vaša pracovná situácia ako-tak ustáli.

„Tí, čo začnú neskoro, prichádzajú o roky. Zložené úročenie sa vyvíja exponenciálne. Preto je dĺžka sporenia absolútne kľúčová. Ak by si ten istý človek pravidelne sporil 20 rokov, resp. 40 rokov, tak pri 40-ročnom horizonte (a pri priemernom zhodnotení 8 %) bude výsledná nasporená suma až 6-násobne vyššia,“ upozorňuje odborník z VÚB Generali.

Čím dlhšie si na dôchodok odkladáte v druhom alebo treťom pilieri alebo nejakou doplnkovou investičnou formou, tým viac získate napriek nižším odloženým sumám.

„Tí, čo začnú neskoro, prichádzajú o roky, vďaka ktorým im financie vo fondoch exponenciálne rastú. Dĺžka sporenia a finančná disciplína sú pri sporení na dôchodok absolútne kľúčové.“

Navyše čím ste starší, tým viac by ste sa mali orientovať na konzervatívnejšie fondy, pretože sú menej rizikové a vám zostáva menej času na kompenzáciu prípadného kolísania. Treba rátať s tým, že peniaze v nich pracujú „pomalšie“, čo však nie je taký problém, ak ste sporili dostatočne dlho. Ak šetríte kratšie, eliminujete síce riziko, ale konzervatívne zhodnocovanie hrá proti vám.

Čo by sa stalo v prípade, že sa zodpovedne pripravujem na dôchodok a nedožijem sa ho?

Krátka odpoveď: Šetrite si na dôchodok. Ak sa ho nedožijete, zabezpečí vašich blízkych.

Mnoho Slovákov tvrdí, že sa nedožijú dôchodku. Z tohto hľadiska sa šetrenie na dôchodok môže nesprávne zdať ako zbytočné. Štatistiky a predikcie teóriám nedožitia odporujú. Dĺžka života, naopak, stále rastie a s ňou sa logicky predlžuje aj počet rokov na dôchodku, resp. pracovne neproduktívna časť života. 

Aj keď vo všeobecnosti žijeme dlhšie, môže sa stať tragédia. No napriek tomu sa oplatí sporiť si v druhom pilieri alebo investovať. Všetky úspory z druhého piliera totiž dedia pozostalí. „Treba rozumne plánovať,“ potvrdzuje v tejto súvislosti Mlynek, „peniaze z druhého piliera nezmiznú, idú do dedičského konania, a to do posledného centa.“ Dedenie umožňuje aj tretí pilier a ďalšie investičné produkty, ktoré ponúkajú banky.

Naopak, ak sa niekto spoľahne len na prvý pilier, financie z neho v prípade predčasného úmrtia zostanú solidárne v dôchodkovom systéme. Nemožno ich nijako kompenzovať.

Vladimír Mlynek

Šéf dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) VÚB Generali

    Starostlivosť od VÚB Magnifica

    Váš osobný bankár je pripravený sprevádzať Vás svetom peňazí a odborne Vám poradiť. Využite jeho služby – odporúčame pravidelne raz za rok alebo vždy, keď nastanú vo Vašom živote veľké zmeny.

    Kontaktujte svojho bankára ešte dnes.

    Kontaktovať

    Ešte nemáte osobného bankára? Ak máte záujem o služby Magnifica, nechajte nám kontakt a my sa Vám ozveme.