47
19. apríla 2024

Päť tipov, ako si vybudovať zdravý vzťah
k vlastným peniazom

Text: Zuzana Kubalová
Ilustrácie: Barbora Žižková

Náš vzťah k peniazom nedefinujú len spôsoby, akými s nimi hospodárime, ale aj postoje, ktoré k nim prechovávame. Ak cítite, že vám váš vzťah k peniazom spôsobuje úzkosť, pocity viny či hanby alebo vám bráni rozhodnúť sa a v najhorších prípadoch spôsobuje závislosť, skúste prehodnotiť, ako o peniazoch uvažujete.

O tom, ako porozumieť svojmu postoju k peniazom a vybudovať si k nim zdravý vzťah, sme sa rozprávali so psychologičkou Jarmilou Tomkovou z centra ViaSua.

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.

Scenáre o peniazoch majú korene
v detstve

Keďže o peniazoch nehovoríme často, nemusíme si uvedomovať rôzne finančné presvedčenia, ktoré si osvojujeme počas života. Tie však majú moc neskôr významne ovplyvňovať naše vnímanie sveta a finančné rozhodnutia. Psychologička Jarmila Tomková potvrdzuje, že naše presvedčenia o peniazoch majú často korene v detstve a ich sila spočíva v naviazaní na emocionálne silné momenty.

„Ak boli peniaze zdrojom konfliktu rodičov, ktorý sme zažívali v detstve, môžeme mať pocit, že peniaze nie sú bezpečná téma, pretože prinášajú len hádky a hnev,“ hovorí odborníčka. Dopĺňa, že to môže zájsť až k tomu, že peniaze začneme vnímať ako niečo zlé, čím sa nehodno zaoberať, a budeme sa zdráhať robiť akékoľvek dôležité finančné rozhodnutia, ako napríklad plánovanie rozpočtu na najbližší mesiac.

„Máme prirodzenú túžbu zbaviť sa niečoho, čo vnímame ako zlé, a odmietať nad tým premýšľať, lebo to v nás spúšťa silnú emočnú reakciu, napríklad úzkosť alebo hnev. Preto si ľudia s takýmto podvedomým scenárom o peniazoch často neskôr v dospelosti nevedia vypýtať adekvátne ohodnotenie,“ pokračuje Jarmila Tomková. 

Ako zabezpečiť, aby peniaze život uľahčovali

Takýto prístup k peniazom môže ohrozovať tvorbu finančného plánu, finančných rezerv, ale v konečnom dôsledku aj viesť k nadmernej pracovnej záťaži a vyhoreniu. Podobne by sa dalo pokračovať inými situáciami, ktoré psychológovia pomáhajú riešiť vo svojej praxi a je za nimi nezdravý postoj k financiám.

Existujú však techniky a kroky, ktoré vám pomôžu uvedomiť si váš vzťah k peniazom a pracovať s ním. 

Naše postoje k peniazom nám môžu brániť žiť tak, ako by sme chceli

Prečítajte si

Existujú však techniky a kroky, ktoré vám pomôžu uvedomiť si váš vzťah k peniazom a pracovať s ním.

1. Hovorte o peniazoch

Podľa odborníčky je už aj fakt, že o svojich presvedčeniach o peniazoch premýšľate, kroksprávnym smerom. Ak svoje finančné presvedčenia dostanete na vedomú úroveň, nebudú mať nad vami takú moc, ako keď na vás pôsobia podprahovo.

Ak chcete vedieť, ako o financiách uvažujete a čo vás ovplyvnilo premýšľať o nich určitým spôsobom, skúste to formou individuálnej meditácie. Pokiaľ s meditáciou skúsenosti nemáte a neviete, ako začať, výrazne pomôcť môže aj rozhovor s priateľmi, prostredníctvom ktorého si môžete overiť, či o peniazoch premýšľate podobne alebo je vo vašom vzťahu k nim niečo, čo vo vás vyvoláva nepríjemné pocity.

Niekedy môžu byť prítomné naozaj silné emócie, o ktoré sa nemusíte chcieť deliť s blízkymi. V takom prípade pokojne vyhľadajte pomoc terapeuta alebo osobného kouča.

2. Predstavte si, čo na svojom postoji k peniazom chcete zmeniť

„Keď skúmate svoj vzťah k peniazom, skúste si ho predstaviť ako nejakú figúru. Užitočné býva si ho schematicky nakresliť, pokojne aj len vo forme panáčika alebo geometrických či iných tvarov. Skúste znázorniť jeho tvar, farbu alebo či je menší, nižší ako vy. Tak aj na emocionálnej úrovni odhalíte, akú moc nad vami peniaze v skutočnosti majú,“ radí Jarmila Tomková.

Po tom, čo si jasne pomenujete, aký je váš postoj k peniazom, skúste si povedať, ako ho chcete ďalej rozvíjať, prípadne čo chcete zmeniť. Napríklad ak sa bojíte svoje peniaze ďalej zhodnocovať prostredníctvom investičného sporenia, môže to súvisieť s presvedčením, že „peniaze si treba vždy tvrdo odpracovať“, v dôsledku čoho sa vyhýbate nástrojom, kde peniaze pracujú pasívne. 

„So zmenou tohto presvedčenia vám môže pomôcť použitie kladnej metafory. Predstavte si svoj vzťah k peniazom ako niečo pozitívne, napríklad ako pokojnú záhradu zaliatu slnkom. Táto záhrada nie je pole, na ktorom neustále tvrdo pracujeme. Samozrejme, venujeme v nej určitú energiu aj práci, ale radosť nám prináša, aj keď ňou len prechádzame, ovoniavame a ochutnávame jablká, ktoré sme dopestovali, uskladňujeme ich v pivnici a upečieme z nich koláč pre rodinu,“ opisuje odborníčka techniku, ktorá môže podporiť naštartovanie zmeny často až iracionálneho presvedčenia, že „bez práce si nezaslúžime koláče“.

3. Uvedomte si, že peniaze sú iba prostriedok na dosiahnutie cieľa

Zdravší vzťah k peniazom si podľa odborníčky vytvárame aj vtedy, keď si pripomíname a cielene uvedomujeme, že sú iba prostriedkom, ktorý nám umožňuje získať to, čo má pre nás skutočnú hodnotu. Netreba ich vnímať ako niečo dobré alebo zlé. Vo svojej podstate sú neutrálne. Napríklad bohatstvo neznamená automaticky chamtivosť, ale ani šťastie.

Ľudia, ktorí majú tendenciu hromadiť peniaze a považovať ich za jediný zdroj spokojnosti a šťastia, by si mali pravidelne pripomínať, čo je pre nich najcennejšie – často je to práve rodina a priatelia.

Festival Starmus VII

12. až 17. mája sa z Bratislavy stane hlavné mesto vedy a umenia. Spolu s firmou ESET prinášame najväčší festival vedy STARMUS.

Zistiť viac

„Skúste si urobiť sumár svojich hodnôt, v rámci ktorého môžete napríklad zistiť, že práve starostlivosť o deti je pre vás priorita, no zostáva vám už iba pár rokov, kým sa deti osamostatnia. Potom si položte otázku, či je nutné naďalej sa tak masívne zameriavať na zarábanie peňazí alebo si radšej o niečo viac užiť, čo máte, a venovať sa viac rodine,“ hovorí Jarmila Tomková.

Ak, naopak, peniaze riešiť odmietate a vyhýbate sa finančnému plánovaniu, psychologička radí predstaviť si peniaze ako kamaráta, ktorý veci uľahčuje a pomáha. Ani na priateľa sa však nedívame vždy nekriticky, naopak, nastavujeme mu hranice a nedovolíme mu, aby nás ovládal a dostával do problémov. V podobnom duchu by sme sa mali stavať aj k peniazom.

4. Trénujte vďačnosť

Vďačnosť je podľa psychológov emócia, ktorá do života prináša veľa pozitívneho. Chráni nás pred pocitom závisti a posilňuje naše prepojenie so sebou aj s ostatnými. Platí to aj vo vzťahu k peniazom. Preto sa skúste sústrediť na to, čo vďaka peniazom máte, čo vám umožňujú a aké cenné to pre vás je.

Napríklad zaplatiť si ateliér na tvorivú činnosť, tanečného trénera či modelársky kurz prináša radosť, posilňuje sebarozvoj a zásobuje nás príjemnými chvíľami, ktoré môžeme zažívať práve vďaka peniazom. Podľa psychologičky je tiež dobré raz za čas si napísať zoznam dôvodov, prečo ste vďační, že máte práve toľko peňazí, koľko máte. Aj maličkosť, ktorú objavíte, dokáže ozdraviť váš vzťah k peniazom a postoj k životu.

5. Podeľte sa

„Odborné štúdie dokazujú, že šťastnejšie žijú tí, ktorí sa podelia o časť z toho, čo majú, nezávisle od výšky príjmu či socioekonomického statusu,“prezrádza psychologička. K svojim peniazom tak môžete mať vyrovnanejší vzťah, ak sa o ne občas podelíte a prispejete iným. Postačí venovať aj 50 centov a môžete sa vďaka tomu cítiť vo vzťahu k financiám slobodnejšie a začať tak s procesom zmeny svojich podvedomých presvedčení.

    Starostlivosť od VÚB Magnifica

    Váš osobný bankár je pripravený sprevádzať Vás svetom peňazí a odborne Vám poradiť. Využite jeho služby – odporúčame pravidelne raz za rok alebo vždy, keď nastanú vo Vašom živote veľké zmeny.

    Kontaktujte svojho bankára ešte dnes.

    Kontaktovať

    Ešte nemáte osobného bankára? Ak máte záujem o služby Magnifica, nechajte nám kontakt a my sa Vám ozveme.