45
20. februára 2024

Päť vecí, ktoré môžu byť vďaka nižšej inflácii tento rok výhodné

Text: Zuzana Kubalová
Fotografie: Pexels
Ilustrácie: Martina Červenková

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.

Klesajúca inflácia sa zvykne odraziť na poklese cien tovarov a služieb. Podľa odborníkov by sme však nemali čakať návrat cien na úroveň pred pandémiou.

Ceny tovarov a služieb neklesajú ani nestúpajú rovnako. Niektoré výrobky alebo skupiny produktov majú väčšiu tendenciu lacnieť ako iné. Podľa analytika VÚB Michala Lehutu je to prirodzené.

„Nižšia inflácia sa neprejavila rovnako na všetkých cenách, lebo výroba každého tovaru či služby má svoje špecifické náklady, od ktorých sa konečné ceny odvíjajú najviac. Niekde náklady tvoria najmä konkrétne vstupné komodity, niekde energie, inde zasa ľudská práca. Každá z týchto položiek dražie (či lacnie) na základe ponuky a dopytu iným tempom,“ vysvetľuje.

S odborníkom sme sa pozreli na niektoré zaujímavé tovary a služby, ktoré budeme v roku 2024 pravdepodobne kupovať výhodnejšie.

Potraviny – v najbližších mesiacoch môžu zlacnieť

Potraviny sú základom, ktorého ceny väčšinu ľudí zaujímajú najviac. Zároveň si treba uvedomiť, že ide o veľmi rôznorodú skupinu z hľadiska vstupných nákladov. Michal Lehuta sa domnieva, že „potraviny by mohli v najbližších mesiacoch aj mierne lacnieť, keďže vstupné poľnohospodárske suroviny vlani citeľne zlacneli a výrobné ceny v našom potravinárstve už v novembri a decembri medziročne tiež mierne klesali“.

Potvrdzujú to aj údaje Štatistického úradu SR, podľa ktorých v decembri minulého roka oproti predchádzajúcim mesiacom mierne zlacnelo napríklad pečivo, niektoré mäsové a mliečne výrobky, káva a pod. Pokles cien odborníci očakávajú hlavne v druhej polovici tohto roka, ale pri jednotlivých druhoch potravín bude individuálny.

Celosvetovo sú ceny potravín nižšie o 10 percent oproti roku 2021. Cítiť to hlavne na obilninách a olejoch. Ceny poľnohospodárskych výrobkov, ktoré sa používajú ako vstupné suroviny pri výrobe potravín, medziročne klesli takmer o 30 percent. Vyhliadky sú teda dobré.

Bývanie – byty majú maximá za sebou

Postoj Slovákov a Sloveniek k bývaniu je v rámci EÚ špecifický v tom, že až 92 percent z nás býva vo vlastnom. Ceny nehnuteľností po období extrémneho rastu tiež pomaly klesajú. Najdrahšie boli v júli 2022 a odvtedy klesli o vyše 11 percent.

Pozitívne je, že sa zastavilo aj stúpanie úrokov na hypotékach. Michal Lehuta konštatuje: „Výška úrokov na hypotékach sa najviac odvíja od dlhodobých sadzieb pôžičiek na finančných trhoch. V tých sú už zakomponované očakávania ďalšieho poklesu inflácie, a tak zásadnejší pohyb neočakávame.“

Ak už vlastníte nehnuteľnosť a plánujete ju rekonštruovať alebo zariaďovať, odborník pre vás má dobrú správu: „Niektoré stavebné materiály, napríklad kovy, ktoré v inflačnom šoku výrazne zdraželi, už opäť poklesli na cene. Zároveň očakávame menší objem novej výstavby bytov, čo by ich ďalšie zdražovanie mohlo utlmiť.“

Dlhopisy – pridať si ich k investíciám sa tento rok oplatí

Rok 2023 bol pre výnosy z investovania do akcií a dlhopisov veľmi úspešný. „Inflácia s výškou výnosov súvisí skôr nepriamo. Už len fakt, že centrálne banky budú pravdepodobne znižovať úrokové sadzby, má pozitívny vplyv na finančné trhy, ktoré tento očakávaný pozitívny vývoj hneď premietnu do aktuálnych cien,“ dopĺňa Michal Lehuta.  

Momentálne je pre klientov výhodné držať štátne aj korporátne dlhopisy. Ich úroky stúpajú a navyše majú potenciál vyvažovať prípadné výkyvy na akciovom trhu.

Netreba však zabúdať na rôznorodosť vašich investícií a investovať do dlhopisov rôznych firiem a krajín. Znižujete tým riziko a zvyšujete pravdepodobnosť zisku. Ak neviete, ako na to, Magnifica osobný bankár vám odpovie na akékoľvek otázky.

Palivá – klesajúci trend môže zažiť občasné výkyvy

V roku 2023 sa pozitívne vyvíjali aj ceny palív. Oproti rekordnému roku 2022 priemerná cena 95-oktánového benzínu natural klesla z 1,692 €/l na 1,593 €/l, pokles na podobnej úrovni uviedol Štatistický úrad SR aj v prípade naturalu 98. Klesla aj priemerná cena nafty, a to z 1,719 €/l na 1,551 €/l.

Dlhodobé predpovede hovoria o stabilizácii a ďalšom možnom poklese. Michal Lehuta vysvetľuje situáciu:

„Ceny ropy na svetových trhoch sú nevyspytateľné. Aktuálne ich zvýšili nebezpečenstvá raketových útokov v Červenom mori, v dôsledku ktorých sa ropa do Európy prepravuje dlhšou a drahšou cestu okolo Afriky. Ak sa konflikt na Blízkom a Strednom východe utíši, mohli by ceny mierne klesnúť.“

Letenky – situácia sa stabilizuje, v hre je aj mierny pokles cien

Od roku 2020 doteraz prechádzali ceny leteniek veľkými výkyvmi. Najskôr sa celosvetovo cestovalo menej z dôvodu pandémie. Po obnovení možnosti cestovať extrémne stúpol dopyt i ceny ropy a palív. Prinieslo to výrazné zdražovanie leteniek.

Keďže cestovateľský boom, ktorý nastal po pandémii, sa podarilo stabilizovať a ceny palív nedosahujú predchádzajúce maximá, možno očakávať mierne zlacnenie leteniek. Percentuálne by sa mohlo vo svetovom meradle pohybovať na úrovni 1 – 4 percentá.

Aj tu však treba rátať s kolísaním cien ropy. Situáciu približuje Michal Lehuta: „Letenky nezávisia len od cien ropy, ktorá sa používa na výrobu leteckého benzínu, ale napríklad aj od celosvetového dopytu po relatívne luxusných dovolenkách a biznisových cestách, ktorý sa zvýši obnovením rastu reálnych miezd.“

Marketingová komunikácia spoločnosti VÚB, a. s. S investovaním je spojené aj riziko. Hodnota investície môže rásť, stagnovať alebo aj klesať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti. Tento materiál je založený na krátkodobých predpovediach vychádzajúcich z dôveryhodných informačných zdrojov dostupných v čase jeho vytvorenia. Uvedené analýzy a závery majú všeobecnú povahu a nezohľadňujú individuálne potreby investorov. Materiál neslúži na poskytovanie investičného poradenstva alebo investičného prieskumu a nepredstavuje odporúčanie ani výzvu na nákup, predaj alebo podržanie konkrétneho finančného nástroja. Informácie o investičných službách vrátane upozornení v súvislosti s rizikami spojenými s investíciami vo finančných nástrojoch je možné získať na všetkých predajných miestach VÚB, a. s., a na www.vub.sk v sekcii Misia a hodnoty, Ochrana investora.

    Starostlivosť od VÚB Magnifica

    Váš osobný bankár je pripravený sprevádzať Vás svetom peňazí a odborne Vám poradiť. Využite jeho služby – odporúčame pravidelne raz za rok alebo vždy, keď nastanú vo Vašom živote veľké zmeny.

    Kontaktujte svojho bankára ešte dnes.

    Kontaktovať

    Ešte nemáte osobného bankára? Ak máte záujem o služby Magnifica, nechajte nám kontakt a my sa Vám ozveme.