30
18. októbra 2022

Predaj životného poistenia rastie, vedie poistenie trvalých následkov úrazu

Text: Dagmar Vinterová
Ilustrácie: Martina Světlíková

Odborníčka na bankopoistenie prezrádza, aké sú najčastejšie poistné udalosti, kedy ľudia uzatvárajú životné poistenie a kto je ich typický klient.

Objem predaja životného poistenia za posledné roky narástol. Ľudia si v neistých časoch uvedomujú dôležitosť finančnej injekcie, ktorú môžu využiť, keď sa im postavia do cesty nečakané prekážky.  

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.

VÚB banka sa spojila s poisťovňou Generali a vytvorili životné poistenie La Vita, ktoré má dnes uzatvorené približne 84 000 Slovákov. Rozprávali sme sa so špecialistkou na bankopoistenie Ivetou Butašovou z poisťovne Generali. 

Ľudia si najčastejšie poisťujú trvalé následky úrazu

Životné poistenie by malo chrániť poistenca aj jeho blízkych pred výpadkom príjmu. Premýšľať o ňom by mali najmä ľudia, ktorí nemajú dostatočnú finančnú rezervu. Najlepšie poistenie je také, ktoré pokryje všetky relevantné riziká a zároveň sa zbytočne nepredraží.

Poisťovne dnes ponúkajú možnosť vyskladať si životné poistenie na mieru. V rámci poistenia La Vita si môžete nakombinovať poistenie až 16 rôznych typov rizík. Aby ste sa v ponuke nestratili, môžete využiť poistenie na mieru pre vybrané profesie: zdravotníci napríklad majú v balíčku aj poistenie pre prípad vyhorenia, programátori sú zase chránení aj v prípade operácie karpálneho tunela.

Ak chcete mať predstavu, aké poistenia si ľudia najčastejšie vyberajú, špecialistka na bankopoistenie prezrádza, že medzi najčastejšie uzatvárané životné poistenia patria trvalé následky úrazu. Nasledujú denné dávky za čas nevyhnutného liečenia úrazu, závažné ochorenia a poistenie pre prípad smrti.

Medzi poistnými udalosťami vedú ochorenia pohybového aparátu 

Iveta Butašová uvádza, že najviac poistných udalostí je v dôsledku ochorení pohybového aparátu – sú to ochorenia kostí, kĺbov a svalov. Do tejto kategórie patria napríklad čoraz rozšírenejšie bolesti chrbtice či rôzne zápalové choroby. 

Medzi ďalšie príčiny poistných udalostí patria úrazy, nádory a ochorenia obehovej sústavy, čiže ciev a srdca.

Klientov najčastejšie vyradia z práce úrazy

Jedným z často uzatváraných je aj poistenie práceneschopnosti. Uzatvárajú ho predovšetkým klienti s nižšou finančnou rezervou, ktorým môže aj malý výpadok príjmu spôsobiť naštrbenie rodinného rozpočtu.

Najčastejším dôvodom práceneschopnosti v prvom polroku 2020 boli jednoznačne úrazy. Za nimi nasleduje covid a ochorenia pohybového aparátu. Medzi piatimi najčastejšími príčinami plnenia z poistenia práceneschopnosti sú aj choroby obehovej sústavy.

Vybrané povolania, ako zdravotníci, manažéri a právnici, si môžu poistiť aj to, že sa stanú práceneschopnými pre syndróm vyhorenia. 

Typický klient? Muž v produktívnom veku

Zástupkyňa poisťovne uvádza, že typický klient životného poistenia je človek v produktívnom veku žijúci v obci.

Z hľadiska pohlavia prevažujú muži. Pravdepodobne je to spôsobené tým, že muži sú na Slovensku stále vnímaní ako živitelia rodiny a zároveň majú v priemere takmer o štvrtinu vyššie platy ako ženy.

K poisteniu motivujú veľké udalosti

Špecialistka tvrdí, že najväčším motivátorom na uzatvorenie životného poistenia je veľká udalosť, ktorá nastane v živote klienta.

Často je to hypotéka a kúpa bytu – vtedy človek začne viac rozmýšľať nad splátkami aj možnými negatívnymi situáciami, ktoré by mohli nastať. 

Bežným motívom je aj dožitie starej zmluvy – poistenie sa síce skončí, ale klient chce pokračovať v novej poistke, hlavne keď mal pozitívnu skúsenosť s poistným plnením.

Odborník na stres: Vyhorenie sa týka polovice Slovákov

Prečítajte si

V živote sa môže zreťaziť aj viacero menších udalostí, ktoré spoločne majú veľký efekt. Preto sa odporúča pravidelne raz ročne si sadnúť s osobným bankárom, porozprávať sa, čo sa zmenilo, a následne prispôsobiť životné poistenie: dopoistením osoby, rizika alebo zmenou poistnej sumy.

Klienti Magnifica majú výhodnejšie podmienky

Klienti Magnifica môžu využiť zvýhodnenú ponuku životného poistenia La Vita. Majú nárok na viacero bonusov. Majú výhodnejšie limity pre absolvovanie lekárskych prehliadok, môžu si dohodnúť výhodné Asistenčné služby PREMIUM a v prípade mesačného poistného vyššieho ako 50 € získavajú zadarmo navýšenie dohodnutej poistnej sumy o 50 % na poisteniach Závažné ochorenia/Závažné ochorenia pre deti, Chirurgický zákrok a Smrť následkom úrazu pri dopravnej nehode.

Iveta Butašová

Špecialistka bankopoistenia v poisťovni Generali

Ak si netrúfate nastaviť si poistenie na mieru sami, Magnifica osobný bankár vám rád pomôže zvoliť riziká aj poistné sumy presne podľa vašej životnej situácie. Odporúčame poistku revidovať aspoň raz ročne alebo vtedy, keď vo vašom živote nastanú veľké zmeny.

    Starostlivosť od VÚB Magnifica

    Váš osobný bankár je pripravený sprevádzať Vás svetom peňazí a odborne Vám poradiť. Využite jeho služby – odporúčame pravidelne raz za rok alebo vždy, keď nastanú vo Vašom živote veľké zmeny.

    Kontaktujte svojho bankára ešte dnes.

    Kontaktovať

    Ešte nemáte osobného bankára? Ak máte záujem o služby Magnifica, nechajte nám kontakt a my sa Vám ozveme.