16
16. júla 2021

Premýšľate o zmene kariéry? Ste súčasťou väčšieho trendu

Text: Dagmar Vinterová
Ilustrácie: Andrea Šafaříková, Helga Pavelková

Takmer každý z nás v nejakom bode kariéry uvažuje nad zmenou. No dnes robí radikálne zmeny citeľne viac ľudí, ako je bežné. S odborníkmi sme sa pozreli na čísla, dáta a štatistiky, ktoré odhaľujú náladu na trhu práce. Dozviete sa, ako vyťažiť z aktuálnych trendov aj ako si udržať kvalitných zamestnancov.

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.

Globálna pandémia koronavírusu nás sprevádza už vyše roka a spustila množstvo zmien. Prejavilo sa to aj tým, že mnoho ľudí radikálne zmenilo kariéru a ďalší o tom aktívne premýšľajú. Nejde pritom len o krok v kariérnom rebríčku − ľudia sa vyberajú úplne novými, zdanlivo nečakanými cestami.

Zmene nahráva viacero okolností:

  • trh práce zažíva boom, ktorý sa prejavuje v rekordných počtoch pracovných ponúk, ale aj v zmenách v odvetviach a regiónoch, kde je najväčší dopyt po pracovnej sile,
  • globálna pandémia paralyzovala celé odvetvia a prinútila nás prehodnotiť pracovné návyky aj životné priority,
  • úspory slovenských domácností stúpli na rekordnú úroveň − stabilná finančná situácia rozväzuje ruky pri rozhodovaní o radikálnych životných zmenách.

Niektorí boli k zmene donútení, iní ju odkladali a realizujú dnes

Mnohí ľudia zmenili kariéru a pracujú v úplne novom odvetví, pretože k tomu boli donútení protipandemickými opatreniami.

„Takáto fluktuácia bola typická pre cestovný ruch, gastro a hotelierstvo. Naše prieskumy ukázali, že väčšina ľudí z tohto sektora, ktorí za posledný rok odišli z práce, dostala výpoveď. Veľká časť ľudí si pritom už stihla nájsť prácu v inom odvetví − najčastejšie išlo o obchod, výrobu, služby a administratívu,” hovorí Nikola Richterová, PR manažérka portálu Profesia.sk.

Headhunter Dalibor Slávik zo spoločnosti Slávik and Stell dopĺňa, že ľudia z vysokých pozícií odchádzali aj preto, že z hľadiska veľkosti trhu Slovenska boli náklady na ich odmenu „vysoké“, a tak ich kompetencie prebral/-a kolega/kolegyňa z okolitých krajín a firma šetrila náklady.

Nad zmenou však dnes uvažujú aj ľudia, ktorí k nej nie sú donútení vonkajšími okolnosťami. Dôvodom, prečo vo väčšej miere menia kariéru práve v týchto mesiacoch, môže byť fakt, že realizujú odložené rozhodnutia. O tom, že je čas zmeniť miesto, sa mohli rozhodnúť už v minulosti, no opatrenia proti pandémii zmene nepriali.

Všetky veľké rozhodnutia, ktoré sa za posledný rok nazbierali, ľudia môžu uskutočniť až dnes, keď na to konečne majú podmienky. „Na konci roka 2020 sme robili prieskum, v ktorom nám až 90 percent Slovákov uviedlo, že na zmenu práce je nepriaznivá situácia. To sa podľa všetkého zmenilo,” hovorí Nikola Richterová.

Pandémia ako katalyzátor životných rozhodnutí

Vynútené presuny ľudí aj realizovanie dlho odkladaných rozhodnutí sa postarali o to, že dnes v spoločnosti panuje atmosféra zmeny, ktorá môže byť nákazlivá. 

Tomáš Hasala: chcete zmeniť kariéru? Vykročte z bubliny

Prečítajte si

„Keď sa dejú zmeny naokolo, aj ľudia sú náchylnejší na zmenu. Vonkajšie zmeny sa ich pritom nemusia bezprostredne dotýkať, no vplýva na nich všeobecná nálada. Myslím si, že jedným zo psychologických aspektov pandémie bude, že sa pre mnohých ľudí stane katalyzátorom zmien aj v kariére. Núti nás totiž nad sebou uvažovať a ukazuje nám, že všetko sa môže zmeniť zo dňa na deň,” zamýšľa sa riaditeľ spoločnosti Nexteria Tomáš Hasala, ktorý pred siedmimi rokmi radikálne zmenil kariéru a prešiel z biznisu do neziskového sektora.

Aj headhunter Dalibor Slávik hovorí, že k zmene kariéry vedie ľudí množstvo detailov, životných situácií a to nielen v práci, ale hlavne v súkromí.

„Pri mojej práci sa najčastejšie stretávam s tým, že mnohí zisťujú, že to, čo robili povedzme posledných 20 rokov, ich už natoľko profesijne alebo ľudsky nenapĺňa. Jednoducho hľadajú hlbší zmysel v tom, čo robia. Badám, že posun k vzdelávaniu či k neziskovému sektoru je smer, ktorým sa chcú uberať. Doteraz dostávali a odteraz chcú dávať.”

Ponúk je rekordné množstvo, IT sektoru pandémia pomohla

Kariérnej zmene nahráva aj oživenie trhu práce. Po minulom roku, keď boli štatistiky nelichotivé, sa situácia otáča. Nikola Richterová, PR manažérka portálu Profesia.sk, opisuje oživovanie pracovného trhu takto: „Jednou z najdôležitejších zmien v ostatnom období je najmä rast počtu pracovných ponúk.

V máji sme zaznamenali 27 252 pracovných inzerátov. Pre mnohých bola táto informácia prekvapujúca, lebo ide o najvyššie číslo za 24-ročnú históriu nášho portálu. Zamestnávatelia zverejnili od 1. do 24. júna ďalších 23 769 inzerátov, takže uvidíme, či sa spomínaný rekord  ešte neprekoná.”

Zroj: Profesia.sk

„Za zmienku stojí IT sektor. Tu aktuálne taktiež vidíme rekordný počet pracovných ponúk. Informačným technológiám koronakríza pomohla. Práca na diaľku či online predaj totiž prirodzene zvýšili dopyt po IT špecialistoch. Môžeme opäť konštatovať, že hodnota týchto odborníkov na trhu práce rastie,” konštatuje Nikola Richterová.

Okrem oblasti IT eviduje portál Profesia.sk vysoký počet pracovných ponúk aj vo výrobe. „Priemyselná výroba sa oproti minulému roku tiež výrazne prebrala. Zaujímavosťou tohto sektora je aktuálne najmä to, že ako v jednom z mála odvetví tu dnes nevidíme najviac ponúk v Bratislavskom kraji. Viac voľných pozícií je totiž aktuálne v okolí Trnavy a Nitry,” dopĺňa. 

Keď má veľké množstvo firiem nedostatok zamestnancov, môže to nahrávať nielen „preplácaniu” zamestnancov lepšími ponukami od konkurencie, ale aj pocitu väčšej slobody pri zmene kariéry.

Kariéra a peniaze: von zo zlatej klietky

Premýšľanie o zmene kariéry môže byť ovplyvnené aj tým, že počas pandémie Slováci zvýšili objem svojich úspor. Finančný „vankúš“ ich môže povzbudiť k väčšej odvahe.

Headhunter Dalibor Slávik vysvetľuje, ako zmena kariéry súvisí s úsporami. „Rád hovorím, že môžete dramaticky zmeniť svoju kariéru, ale musíte na to mať dve veci: odvahu a nasporené financie. Často totiž začíname odznova. Aj experti s dlhou praxou sú na štartovacej čiare s ostatnými. Môžu mať menej skúseností ako niekto o 10 rokov mladší, kto pôsobí v danom segmente. Nie každý si môže dovoliť zmenu kariéry, keďže vo väčšine prípadov máme zodpovednosť za rodinu. 

Je dosť ľudí, ktorí uvažujú nad prechodom do neziskového sektora, ale v ňom, i keď funguje biznisovo, sa neplatí ako v komerčnej sfére. Myslím, že mnohé neziskovky uvítajú ľudí z biznisu, no tu narážame na fakt, že ísť z platu vo výške 10 000 eur povedzme na 1 800 eur, môžu naozaj len niektorí.

Pri tejto otázke vnímam silný moment tzv. zlatej klietky. Som síce na pokraji síl, ale som dobre platený/platená a neviem si úplne predstaviť vzdať sa životnej úrovne, ktorú mám s celou rodinou alebo aj sám.”

Rekordné úspory môžu uľahčiť rozhodovanie

Rekordný objem úspor, nazhromaždený počas pandémie, by niektorým z nás dnes mohol poslúžiť ako kľúčik od zlatej klietky a odrazový mostík pri kariérnej zmene.

Zdroj: ESTAT, Household saving rate [TEINA500], Vývoj úspor domácností (hrubé úspory vs hrubý disponibilný príjem, sezónne očistené)

Zdenko Štefanides, hlavný ekonóm VÚB banky, analyzuje, ako sme úspory nadobudli a dokedy nám vydržia. „V porovnaní s inými krajinami je naša miera úspor skôr podpriemerná, no i tak dosiahla v 1Q 2021 historicky najvyššiu úroveň 16,4 %.

Domácnosti vytvorili dodatočné úspory z dvoch dôvodov. Po prvé, počas vynúteného zatvorenia obchodov v čase lockdownu nemali kde minúť časť príjmu a ten odložili. Po druhé, domácnosti odložili časť príjmu aj vzhľadom na neistotu z ďalšieho vývoja pandémie − jednoducho z opatrnosti, pretože nevedeli, ako dlho bude pandémia trvať a ako to poznačí ich pracovné miesto a príjem.”

S tým, ako sa ekonomika postupne otvára, domácnosti časť úspor rozpúšťajú na odloženú spotrebu. „Časť úspor však zostáva v bankách, v hotovosti a v iných formách, keďže neistota stále pretrváva, nevieme, aká silná bude ďalšia vlna pandémie a čo bude nasledovať po nej,” hodnotí Zdenko Štefanides. 

Zvýšená životná istota sa vďaka vyšším úsporám však dlho neudrží. „Z môjho pohľadu je vývoj úspor, respektíve ich zvýšenie počas ostatného polroka dočasný jav. Aj oficiálne inštitúcie ako NBS či MinFin (IFP) predpovedajú návrat miery úspor na predkrízové úrovne.”

Počúvajte zamestnancov

V čase, keď sa stretlo viacero faktorov, ktoré môžu nahrávať kariérnej zmene, sa môžete zamýšľať, ako vo firme udržať cenných zamestnancov.

„Hovorte s nimi, počúvajte ich a snažte sa porozumieť ich očakávaniam. Jedna z ciest je dať im možnosť zmeny v rámci firmy, prípadne zaujímavý projekt alebo možnosť zapojiť sa do expertného dobrovoľníctva. Jednoducho dať ich práci ďalší zmysel,” odporúča headhunter Dalibor Slávik.

FB Buttons

Zdenko Štefanides

Vedúci oddelenia ekonomického prieskumu a hlavný ekonóm VÚB banky Pre potreby predstavenstva, kolegov, ale aj externých klientov analyzuje makroekonomické prostredie, vývoj na finančných trhoch a trendy v bankovom sektore.

Nikola Richterová

PR manažérka a hovorkyňa portálu Profesia.sk

Dalibor Slávik

Headhunter, managing partner v spoločnosti Slávik and Stell, člen správnej rady Junior Achievement Slovensko, tvorí obsah formátu Forbes espresso HR