Riaditeľka pobočky Magnifica: Klienti sa prichádzajú poradiť aj o darovaní peňazí
O tom, na čo si dať pozor pri darovaní peňazí, ako k darcovstvu viesť deti a ako darovať aj v práci, sme sa rozprávali s riaditeľkou pobočky Magnifica v Žiline.
Eva Šamalíková vedie pobočku Magnifica v centre Žiliny. Pracuje tu v úzkom kruhu spolu s ôsmimi kolegyňami. Rozprávali sme sa s ňou o darovaní peňazí blízkym aj na dobročinnosť.
Čo je Magnifica?
Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.
Vianoce ľudí spájajú
V žilinskej pobočke Magnifica sa mesačne prevodmi presunú tisíce eur, nemalá suma putuje aj na darcovstvo. Presunov je mnoho, aj medzi rodinami a známymi, súčasťou je však, samozrejme, aj filantropia.
„Darcovstvo je cez rok menej výrazné ako v období Vianoc. Vianoce ľudí viac spájajú a navodzujú atmosféru, ktorá praje darovaniu. Ľudia sú ovplyvnení médiami, bilancovaním uplynulého roka,“ hovorí Eva Šamalíková.
„Nedisponujeme oficiálnymi štatistikami, ale osobní bankári majú s klientmi blízke vzťahy, založené na dôvere. Klienti nás dokážu príjemne prekvapiť. Obdarúvajú napríklad Červený nos, onkologické neziskovky či útulky zvierat,“ vymenúva.
Vzťah k darcovstvu pramení z detstva
Eva Šamalíková tvrdí, že hodnotu peňazí dnes ľudia vnímajú inak ako v minulosti. Spoločnosť prechádza veľkými zmenami, zameriavame sa na materiálno. To ovplyvňuje aj náš pohľad na darovanie, či už blízkym, alebo na dobročinnosť.
Nedá sa zovšeobecniť, či sú klienti Magnifica pobočky v Žiline darcovstvu otvorenejší ako bežná populácia. „Darcovstvo je o konkrétnych ľuďoch. Sú aj takí, ktorí sa mu skutočne venujú pravidelne a obdarúvajú nielen blízkych, ale aj ľudí v núdzi,“ vysvetľuje vedúca pobočky.
Podľa nej vzťah k darcovstvu pramení z detstva. Je daný výchovou a hodnotami človeka. „Som presvedčená, že máme mnoho klientov, ktorí sú štedrí. Zároveň však to, že je klient majetný, automaticky neznamená, že časť financií aj daruje,“ hovorí.
Delia sa tí, korí by sami potrebovali pomoc
„V praxi sa často delia tí, ktorí by sami potrebovali pomoc, a tí, ktorí majú navyše, sa deliť nedokážu. Je to naozaj o tom, čo bolo danému človeku dané do vienka,“ opisuje Eva Šamalíková.
Hodnota peňazí je pre rôznych ľudí rôzna. Niekomu bude chýbať aj dvadsať eur, niekomu stoeurový výpadok naruší mesačný rozpočet tak, že sa bude musieť obmedziť na základné životné potreby, a iný si môže dovoliť darovať aj viac, ale neurobí to. „Darovanie koniec koncov nie je o tom, koľko darujem, ale aby som daroval s láskou a s úmyslom pomôcť,“ dodáva.
Darcovstvo je podľa nej vo veľkej miere spojené s konkrétnymi vecami či udalosťami. „Nedávno rezonovala téma vojny na Ukrajine. Klienti sa prichádzali poradiť, čo darovať, kedy, akým spôsobom, a vyvrátiť si hoaxy. Túto tému riešime s klientmi na dennej báze. Svoje obavy prenášajú do nášho pracovného prostredia. To je život.“
Dôveruj, ale preveruj platí aj pri darcovstve
Darcovstvo je vo veľkej miere spojené s témou bezpečnosti. Bankári musia byť rozhľadení a dokázať preveriť pravosť informácií, s ktorými ich klient konfrontuje.
„Žiaľ, podvody sa skutočne dejú. Preto je v prvom rade potrebné dbať na to, aby peniaze boli darované bezpečne a spôsobom, ktorý prináša radosť obom stranám,“ hovorí Eva Šamalíková.
„Čaká nás opäť vianočné obdobie, keď sú ľudia citlivejší a omnoho štedrejší. Vyslovuje sa to ťažko, ale naozaj máme zvyčajne v tomto čase omnoho viac podvodníkov. Byť opatrný, ísť overeným spôsobom, dať na referencie, poradiť sa a neuveriť hocičomu je základ,“ dodáva.
Zamyslite sa nad tým, čo sami potrebujete a čo máte navyše
Eva Šamalíková zhŕňa rady pre začínajúceho darcu: „Mal by sa zamyslieť nad tým, čo sám potrebuje, čo má a čo má navyše, s čím sa dokáže podeliť. Podnetov na darovanie je v našej spoločnosti veľa.“
Ak už si darca vytypuje konkrétnu organizáciu, ktorú chce obdarovať, odporúča overiť si informácie priamo v nej. Overte si, či vôbec reálne existuje a akú má históriu. Mala by mať zverejnené akcie, ktoré robila v minulosti, fotogalériu, adresu či referencie. Čím viac informácií, tým je spoločnosť dôveryhodnejšia.
Cesta späť je zložitá
V prípade, že sa darca dal oklamať a podvodník mu nechce vrátiť peniaze, je jedinou možnosťou podať trestné oznámenie. „Sú to, žiaľ, smutné veci, podvodníci sú ťažko dohľadateľní a pravdepodobnosť, že získame peniaze späť, je mizivá,“ zdôrazňuje potrebu opatrnosti pri darovaní.
Ak darujete peniaze overenej organizácii či blízkemu v núdzi, nemali by ste očakávať, že sa vám suma v prípade problému vráti. Dary je veľmi ťažké legislatívne vymáhať späť.
„Osobne som sa s tým nestretla, viem však, že pri vymáhaní finančných darov sú len dve možnosti – alebo druhá strana súhlasí a peniaze vráti, alebo sa podáva trestné oznámenie. To však predstavuje zdĺhavý proces,“ hovorí.
Deti, finančná gramotnosť a darcovstvo
Eva Šamalíková je presvedčená, že naučiť sa podeliť je jednou zo súčastí finančnej gramotnosti: „Pri vedení k finančnej gramotnosti môžeme deti smerovať k tomu, aby dokázali s vlastnými peniazmi nielen dobre hospodáriť, ale aj podeliť sa s tým, kto to potrebuje, či darovať peniaze. Nemyslím tým len na sviatky či narodeniny v kruhu rodiny a priateľov, ale skutočne tam, kde je to potrebné. To je podľa mňa kľúčové,“ vysvetľuje.
Vreckové učí deti narábať s peniazmi. Ako na to?
„Našim klientom odporúčame založiť deťom účet najneskôr s nástupom do školy. Dnes už u detí nie je výnimkou, že si kupujú napríklad desiatu po ceste do školy. Mali by si byť vedomé, akú sumu peňazí majú, koľko môžu minúť a čo si môžu dovoliť. Dieťa si uvedomí, že peniaze nielen má, ale musí sa o ne aj starať a zároveň sa môže aj podeliť,“ odporúča.
Bankárka vidí v spoločnosti veľký priestor na to, aby sme už deti motivovali k darcovstvu. Ak vnímanie darcovstva neprichádza s výchovou, v dospelosti sa mu človek naučí len ťažko. „Stáva sa to, väčšinou však človek zmení svoje zmýšľanie skôr ranou osudu. Vo veľkom si svoje nastavenie nesieme z rodín,“ hovorí.
„Vreckové sa pohybuje v piatich-desiatich eurách. Ak sa deti naučia hospodáriť s takouto malou sumou, s vysokou pravdepodobnosťou si neskôr dokážu ustrážiť 100, neskôr 1000 eur a neskôr možno ešte viac. Zároveň je krásne z troch grošov dva mať a ten jeden darovať,“ usmieva sa.
Zamestnanci Magnifica sú aj sami štedrí
Zamestnankyniam žilinskej pobočky nie je darcovstvo cudzie. Neradia o ňom len svojim klientom, samy sa zúčastňujú na rôznych dobročinných akciách. Jednou z nich je aj Vianočné darcovstvo VÚB banky, ktoré vzniklo pred dvoma rokmi.
Vianočné darcovstvo bolo dôsledkom koronakrízy, ktorá pripravila mnoho rodín, najmä rodičov samoživiteľov, o príjem a dostala ich na hranu možností. Vo VÚB banke sa preto rozhodli pomôcť počas Vianoc predovšetkým osamelým mamám a otcom.
V spolupráci s organizáciou dakujeme.sk vybrali rodiny, ktoré mohli zamestnanci obdarovať. Žilinská pobočka Magnifica sa zapojila do oboch ročníkov.
„Po zverejnení príbehov ľudí, ktorí potrebujú pomoc, sa výzvy okamžite rozchytali. Tu v pobočke sme všetky mamy, najmä príbehy detí sa nás bytostne dotýkajú. Pomohli sme s obrovskou radosťou a úplne spontánne. Darovali sme nielen to, čo si deti priali, vždy sme pridali aj niečo navyše, čo ich snáď potešilo. Niekto si želal bábiku, iného poteší auto, no najsmutnejšie bolo, že sa našli aj prosby o základné potreby, ako zošity či perá do školy,“ hovorí Eva Šamalíková.
S kolegyňami sa zhodli, že zapojiť sa do Vianočného darcovstva bol krásny pocit. Zamestnanci VÚB banky sa zomkli a spolu pomohli stovkám rodín. Pre pobočku sa Vianočné darcovstvo stalo už tradíciou a plánujú sa zapojiť aj tento rok.
Darovanie počas celého roka
Žilinská Magnifica nemyslí na ľudí v núdzi len vo vianočnom čase. „Prispievali sme napríklad aj do domovov sociálnych služieb. Pre nás sú uteráky, posteľná bielizeň či potreby do domácnosti bežné veci, no inde trpia nedostatkom. Robí nám radosť, keď tieto veci dokážeme darovať.“
„Darujem veľmi rada a často, radšej dary rozdávam, ako prijímam. Peniaze darujem v rámci rodiny, nielen pokiaľ sú príležitosti, ale aj v situáciách, keď je niekto v núdzi – napríklad sa mu pokazí auto. Je krásne podeliť sa nielen vtedy, keď má človek sviatok, ale aj vtedy, keď to nečaká a potrebuje,“ motivuje Eva Šamalíková.
„Niekedy prispejem maličkosťou, napríklad kúpou Nota bene, inokedy platbou cez Dobrého anjela, niekedy si zase vypočujem ťažký ľudský príbeh a chcem pomôcť. To je realita týchto dní,“ hovorí bankárka.
Ak si má sama vybrať dar, najviac ju potešia zážitkové darčeky či cestovanie. „To sú pre mňa trvalé hodnoty,“ dodáva s úsmevom.
Vaša osobná bankárka vám poradí s čímkoľvek, čo sa týka osobných financií: nielen so sporením, investovaním, poistením či úverom, ale aj s darcovstvom. Dohodnite si stretnutie.