Sabatikal nie je dovolenka, ale dobre naplánovaná cesta za zabudnutými snami, hovorí psychologička
Dochádza vám energia, strácate motiváciu a rutinné úlohy, ktoré ste predtým s prehľadom zvládali, zrazu nestíhate? Jedným z riešení prichádzajúceho vyhorenia alebo pracovnej krízy je sabatikal − proces naberania nových síl s jasným cieľom a „agendou“, hovorí klinická psychologička Barbora Kuchárová. Prinášame vám súbor jej rád, ktoré vám pomôžu využiť dlhodobé neplatené voľno v plnej miere.
Aj na vás sa možno hodí tento opis − rýchle pracovné tempo a stres, v dôsledku čoho prichádza vyhorenie alebo nastávajú chronické zdravotné komplikácie. Nepomáha ani aktuálne odlúčenie, dlhodobý home office či strata sociálnych väzieb. Nie ste sami. Takmer 80 % manažérov v európskych krajinách sa obáva stresu spojeného s výkonom práce, ale len necelá tretina firiem vie, ako naň reagovať.
Čo je Magnifica?
Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.
Aj keď sabatikal v našich končinách nie je bežným trendom, začína čoraz viac naberať na význame. Podľa Barbory Kuchárovej by ho mal zvážiť každý, kto začne pociťovať znaky syndrómu vyhorenia alebo dostáva takúto spätnú väzbu od svojho najbližšieho okolia.
„Nezávisí od veku, ale od rozsahu vyhorenia,“ zdôrazňuje psychologička. Ak teda pociťujete depresiu, ľahostajnosť, cynizmus, sťažený kontakt s ľuďmi, stratu sebadôvery alebo narážate na časté choroby a telesné ťažkosti, to všetko signalizuje čas na zmenu.
„Ľudia, ktorí vyhoria, nemajú o sabatikale žiadne pochybnosti. Prerušenie pracovného procesu jednoducho vnímajú ako nevyhnutnosť,“ konštatuje Barbora Kuchárová. Často sú tak veľmi na pokraji svojich síl, že vysvetľovanie nutnosti urobiť si pauzu od práce, je podľa nej úplne zbytočné.
Sabatikal vyžaduje plán s konkrétnym cieľom
Sabatikal nie je dovolenka, keď jednoducho potrebujete opustiť stereotyp. Býva výsledkom dlhého rozhodovania a príprav, pričom z časového hľadiska netrvá dni ani týždne, ale mesiace až celý rok. Na rozdiel od dovolenky má stanovený cieľ − nemáte počas neho stratiť pracovné návyky ani skĺznuť do prokrastinácie.
Čoraz častejšie ho využívajú ľudia, pre ktorých je práca vášňou, pričom dlhodobo odsúvajú svoje osobné potreby. Môže byť odpoveďou na otázku, ako sa pracovne a osobnostne posunúť ďalej, udržať si zdravé vzťahy, telo aj psychiku.
Umožňuje totiž vyjsť zo zabehaných rutín a osvojiť si nové zručnosti. „Sabatikal slúži na plnenie snov, na veci, ktoré sme chceli zažiť a nemali sme na ne čas, ale aj na plánovanie budúcnosti,“ vymenúva psychologička.
Pred samotným sabatikalom by ste si mali položiť niekoľko otázok: Ako chcete využiť čas voľna? Ako to ovplyvní vaše vzťahy? Chystáte sa splniť si nejaký osobný cieľ? Potrebujete čas na mentálnu alebo fyzickú regeneráciu a čo to bude obsahovať? Pokiaľ si nie ste istí, požiadajte o pomoc odborníka, ktorý vám reálne pomôže − je to najrýchlejšia cesta k sabatikalu.
Pri neplatenom voľne nezabudnite na vzťahy
Sabatikal do vzťahu môže priniesť finančnú záťaž a zmenu organizácie rodinných povinností, ale ak je potreba zmeny vážna, partner alebo partnerka by to mali akceptovať.
Spojte sa s lekármi kedykoľvek potrebujete
„Vzťah by mal ustáť nielen sabatikal, ale aj študijný pobyt či dlhodobú pracovnú cestu, alebo hospitalizáciu. Ak sa jeden z partnerov rozhodne cestovať, aj takáto zdanlivo neriešiteľná možnosť sa dá dobre naplánovať,“ hovorí Barbora Kuchárová.
Sama sprevádzala manželský pár s dvoma deťmi, keď chcel manžel odísť v rámci sabatikalu na cestu naprieč Európou a Áziou na motorke. Plánované štyri mesiace zahŕňali aj leto, keď otec mohol intenzívne tráviť čas s deťmi. „Zo strany manželky išlo o neriešiteľnú situáciu, no počas spoločných stretnutí si všetko dobre naplánovali a presadili svoje potreby. Manžel cestu absolvoval a manželstvo sa nerozpadlo. Dnes žijú ešte krajšie,“ hovorí.
Financie sú kľúčové, myslite na ne dostatočne dopredu
Pri plánovaní sabatikalu nezabudnite na peniaze. Počas niekoľkomesačného voľna zostanete bez príjmu. Rezervu vypočítate podľa výšky vašich mesačných nákladov, času a aktivít, ktoré chcete počas sabatikal absolvovať. Pol roka s rodinou na chate v Poloninách bude mať na rodinný rozpočet iný vplyv ako cesta karavanom z východného na západné pobrežie USA.
Vytvorte si vopred úspory na tento konkrétny účel, tzv. sabatický fond. Spíšte si, aký podiel zo svojho príjmu si dokážete mesačne odkladať. Ideálne je dostať sa k hodnote 20 % mesačne, prípadne si odkladať na tento cieľ napríklad odmeny či zdroje pasívneho príjmu. Pomôcť vám môže aj táto kalkulačka.
Myslite aj na to, že v rámci zdravotného poistenia vám vznikne platobná povinnosť ako samostatne zárobkovo činnej osobe − počas sabatikalu si odvody do zdravotnej poisťovne budete hradiť sami. Výšku poistenia si overte vo vašej zdravotnej poisťovni. Obdobie neplateného voľna nahlási sociálnej poisťovni váš zamestnávateľ, ani jeden z vás teda poistné do „sociálky“ za toto obdobie neplatí.
Dajte šancu dávno zabudnutým snom
Hneď ako vyriešite formality, je čas efektívne využiť všetok voľný čas. Spomínate si ešte, čo vás bavilo v detstve alebo v mladosti, no akosi ste na to časom zabudli?
„Pamätám sa na jedného bohatého klienta, ktorý chodil do poradne pre chronické ochorenie, ktoré mu znemožňovalo pracovať. Nemal žiadny koníček, žiadny nesplnený sen. Keď som sa ho spýtala, kedy bol v živote najšťastnejší, odpovedal mi, že keď bol chudobný a s kamarátmi v garáži vymýšľali prvý biznis. Dnes sponzoruje svoju alternatívnu školu,“ hovorí z praxe Barbora Kuchárová.
Rastislav Faltin: Magnifica je flexibilný bankový svet pre ľudí, ktorí si vážia peniaze a čas
Sabatikal teda môže byť vynikajúcou príležitosťou na začatie kreatívneho projektu, ktorý už dávno nosíte v hlave. Okrem cestovania, ktoré býva tradičnou voľbou, sa môžete začať učiť nový cudzí jazyk, skúsiť remeslo alebo rozbehnúť malý biznis, na ktorý ste si nikdy netrúfli.
Obľúbenou a spoločensky prínosnou voľbou je dobrovoľníctvo − nemusíte sa učiť nič nové, iba bezplatne odovzdávať svoje know-how. Na Slovensku je veľa organizácií, ktorým chýbajú skúsenosti a odborné rady profesionálov.
Povedzte zamestnávateľovi o svojich plánoch
Zamestnávatelia na Slovensku sú k neplatenému voľnu čoraz otvorenejší. „Sabatikal už nie je novinka. Existuje celý rad výskumov v rámci rôznych profesií, pričom vo vyspelých krajinách je už pravidlom a v niektorých profesiách je dokonca povinne nariadený,“ vysvetľuje Barbora Kuchárová.
Ide o premyslené rozhodnutie, o ktorom váš nadriadený alebo spoločníci vo firme potrebujú vedieť a potrebujú mať dostatočný čas na prípravu. Dialóg s nimi začnite objasnením svojich plánov a potrieb. Kým vy budete potrebovať čas na nasporenie finančnej rezervy, delegovanie povinností a odovzdanie rozbehnutých projektov, firma zasa priestor na nájdenie (dočasnej) náhrady za vás alebo reorganizáciu tímu.
„Väčšina šéfov uvoľní podriadených, u ktorých cítia lojalitu alebo záujem o prácu. Ak im na zamestnancovi záleží, vedia pochopiť, že po čase je vyčerpaný a potrebuje preladiť,“ tvrdí psychologička. V opačnom prípade riskujú dlhodobú práceneschopnosť či výpoveď kvalitného a skúseného zamestnanca. „V konečnom dôsledku je to potom nevýhodné pre zamestnávateľa,“ dodáva.
Pripravte sa na návrat do práce
„Sabatikal má dva mantinely − nemali by sme v rámci neho zaháľať a zároveň by sme mali výrazne obmedziť kontakt s pracoviskom,“ odporúča psychologička. Stratégiu pre svoj návrat do práce určite nepodceňujte. Za čas, čo nebudete na pracovisku, sa toho veľa zmení. Počas sabatikalu sporadicky udržiavajte kontakt s kolegami, ale nedajte sa vtiahnuť do pracovných tém ani problémov. Predtým, než sa vrátite späť do práce, určite nezabudnite kontaktovať svojho šéfa, tím a spoločníkov.
Nech svoj sabatikal strávite akokoľvek, myslite na to, že je to nezabudnuteľná životná skúsenosť, ktorá vás môže naučiť veľa nového a otvoriť vám pohľad nielen na vlastnú prácu, ale aj životné priority. Z niekoľkých mesiacov neplateného voľna budete čerpať ešte dlhý čas mentálnu energiu. Alebo sa vydáte novým smerom, ktorý by ste bez dostatočného času na premýšľanie nikdy nebrali do úvahy.