1
17. februára 2020

Z akého platu sa dá vyžiť v regiónoch? Niekomu stačí 600 €, iný je v mínuse aj s dvojtisícovým platom

Text: Jakub Stank
Ilustrácie: Alexandra Just

Grafický dizajnér z Košíc, ktorý na východniarske pomery slušne zarába, a podobne platovo ohodnotený IT manažér z Bratislavy, ktorý je každý mesiac v mínuse. Schopnosť mladej Popradčanky ušetriť slušnú sumu vďaka tomu, že býva s mamou. Život v rôznych regiónoch Slovenska je po finančnej stránke veľmi rozmanitý. Nasledujúce príbehy vás o tom presvedčia.

Priemerná nominálna mzda na Slovensku v roku 2018 bola podľa zistení VÚB banky 1 171 € a  čisté priemerné peňažné výdavky na osobu tvorili 374 € mesačne. Viac ako 2/3 domácností dokázali sporiť (v priemere do 100 € mesačne) a takmer 40 % domácností využívalo nejakú formu úveru s priemernou splátkou 220 €, hovoria dáta z prieskumu HFCS.

Čo však všetky tieto čísla znamenajú v bežnom živote a ako ich interpretovať? Štyria respondenti z rôznych slovenských miest, s rôznym pracovným zameraním, každý v inom veku a s iným rodinným zázemím, nám dovolili nazrieť do svojich osobných financií, aby sme našli odpoveď. Takto a za toľkoto si tu žijeme.

V rodine dizajnéra z Košíc si raz ročne doprajú poriadnu dovolenku

Ešte skôr ako sa ráno rozsvietia prvé domácnosti na sídlisku v Košiciach, automaticky vstáva k svojmu ročnému synovi, ktorý sa už v skorých ranných hodinách hlási o slovo. Trvá to takto rok, ale napriek malému diskomfortu a obmedzenému spánku je prírastok do rodiny odevného a grafického dizajnéra tou najlepšou múzou, aká ho za posledné obdobie postretla.

Kým syna v postieľke utišuje, tlmené svetlo z kuchyne naznačuje, že sa jeho manželka pobrala spraviť kávu. „Skoré vstávanie má svoje výhody – do práce toho stihnem viac,“ priznáva. Svoju prácu totiž vykonáva z pohodlia domova. K rodinnej pohode prispieva fakt, že dizajnér má svoju prácu nielen ako hobby, ale rovnako adekvátne ohodnotenú. To je podľa neho najmä preto, že pracuje pre zahraničnú firmu. Za svoj výkon dokáže aj s odmenami zarobiť 2 200 € v čistom. Len na porovnanie, priemerná čistá mzda v Košickom kraji je na úrovni 876 €, odevný dizajnér tak v regióne patrí k ľuďom s vysokonadštandardným príjmom.

„Veci sa môžu zmeniť, keď bude manželka odkázaná len na rodičovský príspevok, ale nám to vrásky na čele nerobí. Nejako bolo a nejako bude.“

Zarobené peniaze putujú najmä na splácanie hypotéky a úveru. Okrem hypotéky na kúpu bytu si s manželkou zobrali úver na „prerábku“. Dokopy tak platia mesačne vyše 600 €. Hypotéka a úver sú zároveň najväčšími položkami v ich rodine. Ďalšie výdavky tvorí réžia bytu v sume 190 € a okrem toho platia za energie, televíziu a internet približne 70 €.

„Radi si pochutíme na kvalitnom jedle a to si prevažne objednávame. Mesačná donáška pre oboch nás vyjde na 300 €,“ prezradil.

Ostatné náklady na jedlo mesačne vyčíslil náš respondent na 200 až 300 €. Víkendy pre rodinu z košického paneláka patria kratším výletom do okolia, najmä autom. Tankovanie nafty ich mesačne vyjde 100 €.

Výdavky na výlety sa líšia podľa vzdialenosti a akčnosti. Vždy je to však medzi 50 až 300 €. Raz ročne si rodina dopraje dovolenku mimo Slovenska, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 1 000 až 3 000 €. Do mozaiky výdavkov možno zarátať aj ročné poistenie auta, bytu a životné poistenie v celkovej sume 400 €.

Rodina z Košíc však napriek tomu dokáže aj peniaze usporiť, a to vďaka materskej, ktorú poberá manželka. Úspora robí mesačne 500 až 1 000 € a dobre ilustruje, že náklady na život v Košiciach nepatria k najvyšším na Slovensku – celá domácnosť by dokázala bez problémov fungovať aj s príjmom o tretinu nižším. „Veci sa môžu zmeniť, keď bude manželka odkázaná len na rodičovský príspevok, ale nám to vrásky na čele nerobí. Nejako bolo a nejako bude,“ dodáva dizajnér. Momentálne totiž poberá materskú vo výške 700 €, čo je pre rodinu výrazná finančná injekcia.

Na pohodlný východniarsky život stačí podľa neho aj menej peňazí. Ak chce však človek viac cestovať a užívať si život, náklady môžu rapídne narásť.

V Poprade sa dá zo 600 € mesačne nielen vyžiť, ale aj ušetriť

Svoj deň nezačne inak ako chôdzou. „Poprad nie je také veľké mesto, aby som sa potrebovala prevážať autobusom. A inak som už dlhšie závislá od svojho krokomeru,“ povedala nám rodáčka spod Tatier.

Ranné pobehovanie po byte, v ktorom býva s matkou, jej od pripnutia hodiniek na ruku keď vstane z postele, pridalo takmer dvesto krokov. Takže dnes ešte minimálne 9 800 krokov, aby si splnila svoj denný cieľ. Ako odborný predajca je v pohybe viac-menej obmedzená, ale vždy, keď sa dá, hýbe sa s radosťou.

„Ak by na to prišlo, najradšej by som to riešila vo dvojici s partnerom.“

Za svoj pracovný pohyb, ktorý je viac mentálneho než fyzického charakteru je odmenená platom 600 € v čistom aj s príplatkami za víkendy. „Platená som od odrobených hodín, čo ma motivuje pracovať aj cez víkendy. A zatiaľ ešte nemám deti,“ uviedla. Aj tak svoj voľný čas venuje skôr rodine ako práci. Na druhej strane priznáva, že momentálny príjem jej nedovoľuje sa osamostatniť.

Mame prispieva na bývanie sumou 150 € mesačne. V nej je zahrnutý aj internet a ďalšie energie. Nákupy potravín za stravné lístky, ktoré dostáva od firmy vo výške 80 €, a drogériu si rieši sama. Bývanie s mamou jej, ako priznáva, pomáha znižovať náklady na bývanie a takisto šetriť na niečo vlastné. V horizonte niekoľkých rokov by totiž určite chcela bývať sama.

Okrem príspevku do domácnosti platí za paušál 15 €. Na obedy v práci nechodí a preferuje vlastnú domácu zdravú stravu, ktorá je aj lacnejšia. Rada bicykluje, využíva okolité hory na turistiku a nordic walking. A takisto rada číta. Na hobby mesačne minie približne 50 €.

Najväčšiu položku preto pre rodáčku z Popradu tvorí bývanie a mzda jej nedovoľuje veľa míňať, ak chce niečo ušetriť. Aj preto žiadnymi úvermi či hypotékou nedisponuje. „Ak by na to prišlo, najradšej by som to riešila vo dvojici s partnerom,“ priznáva. Pozitívom je, že napriek všetkému dokáže Popradčanka veľmi efektívne šetriť.

Pred pár mesiacmi sa rozhodla pre investovanie do fondov, a to spôsobom, že si nastavila trvalý príkaz na 70 € mesačne. „Šetriť som začala, odkedy som sa po škole zamestnala,“ povedala nám. Aj preto sa môže pochváliť celkom dobrou finančnou rezervou. Vzhľadom na jej príjem je to až neuveriteľné, keďže nezarába ani priemernú čistú mzdu v kraji: 849 €.

TENTO NEWSLETTER VÁM PRINÁŠA MAGNIFICA

Magnifica je nadštandardné bankovníctvo pre klientov VÚB, v ktorom získate osobného bankára, investičné poradenstvo a ďalšiu prémiovú starostlivosť.

Viac o VÚB Magnifica

Poprad pritom rozhodne nepatrí medzi najlacnejšie mestá, čo dokazujú aj ceny nehnuteľností, ktoré sú tu hneď po Kežmarku najvyššie v celom Prešovskom kraji. To potvrdzujú aj závery analytikov z NBS z roku 2019, ktorí hodnotili vzťah mzdy a kúpnej sily v regiónoch SR: „Kým v Bratislavskom kraji sú najvyššie príjmy aj najdrahšie nehnuteľnosti, kraj s najnižšími príjmami (Prešovský) predbieha tri iné kraje v cenách nehnuteľností.“

Na lepší život by jej momentálne postačovalo zarobiť 700 až 800 €. Ak by sa však rozhodla osamostatniť a čerpať hypotéku s partnerom, potrebovala by zarábať aspoň 900 € v čistom. Odmalička bola vedená ku skromnosti, preto nemá prehnané nároky. Takýmto spôsobom sa jej však krok za krokom podarí navýšiť svoje ciele nielen na krokomere.

Mladomanželia z Púchova minú najviac peňazí na stravu

Dať si kávičku a koláč, najlepšie ten najchutnejší, je ich víkendový rituál. Posedieť si v kaviarni či na terase pri „presse“ s mliekom a popritom pozorovať nenáhlivé centrum Púchova je akoby samozrejmosťou. „S ročným ,krpcom‘ sa nám život kompletne zmenil a nezostáva čas na ponocovanie v púchovských podnikoch ako kedysi,“ priznal mladý ženáč z Púchova, ktorý by napriek tomu spoločný život s dieťaťom a manželkou vo vlastnom byte nemenil.

Aby všetko išlo tak, ako má, prispieva do domácnosti mesačne sumou 1 150 € v čistom, spolu s manželkiným rodičovským príspevkom potom mesačne disponujú 1 400 €. Jeho výplata závisí od počtu dní v danom mesiaci, ako aj nadčasov, odmien a bonusov, pričom je o niečo vyššia ako priemer v regióne, 928 €.

„Nie sme zasa domasedi, radi chodíme aj do reštaurácií. Stojí nás to tak 150 € mesačne.“

Do splátky hypotéky mu však zostáva len pár rokov a platí za ňu mesačne 160 €, čo nie je najhoršie. A k tomu ešte 150 € za elektrinu, vodu a plyn mestskému bytovému podniku. Zvyšné výdavky tvorí najmä paušál za mobil vo výške 12 € pre každého z rodičov a domáci internet za 10 €. S ročným drobcom zatiaľ veľa výdavkov nemajú – kopu hračiek, oblečenia a inej rodičovskej výbavy podostávali od rodiny a známych.

Spolu so synom je poistený životnou poistkou, za ktorú platí 60 €. Pozrieť si okolie tiež niečo stojí, najmä pohonné hmoty. Mesačne rodinka prejazdí 100 € v závislosti od vzdialenosti výletov. Rodina sa síce stravuje prevažne doma, nákup potravín ich stojí mesačne asi 200 €. „Nie sme zasa domasedi, radi chodíme aj do reštaurácií. Stojí nás to tak 150 € mesačne,“ priznáva.

S mesačnými úsporami je to preto poskromne, ale aj tak z účtu každý mesiac odíde na sporiaci účet 30 €. Niečo mu zostane aj z výplaty, mesačne to činí čiastku okolo 100 €. Aby si mohol dovoliť viac a žiť pohodovo, potreboval by aspoň 1 600 až 1 700 €.

Aj mladý Púchovčan je realista a svoje finančné potreby odhadol veľmi presne. Mesačné výdavky 2 dospelých ľudí v Trenčianskom kraji tvoria v priemere necelých 845 €. Pokiaľ by mladomanželia chceli popri hypotéke niečo ušetriť a zároveň pokryť všetky potreby rastúceho synčeka, niekoľko stoviek navyše k priemernému platu bude rodinka už čoskoro potrebovať.

Päťčlenná rodina v Bratislave prežije z 2 000 € len s pomocou svokrovcov

Napoly Francúz a napoly Švajčiar pracuje ako IT manažér vo firme, ktorá vyrába materiály pre automobilový priemysel. S manželkou a troma deťmi žije v Bratislave. „Zoznámili sme sa na stáži a bola z toho hneď láska,“ hovorí s úsmevom. 

Život v niekoľkých západných krajinách po narodení dcéry mladý pár utvrdil v rozhodnutí vrátiť sa do Bratislavy. „Chceli sme sa najmä zblížiť s rodinou a vytvoriť deťom pevnejší vzťah so starými rodičmi,“ dodal.

Frankofónne založená domácnosť mesačne disponuje čistým príjmom 2 100 €. Z toho IT manažér zarobí 1 800 € a jeho manželka dostáva rodičovský príspevok vo výške 300 €. Finančnou oporou pre rodinu je občasná výpomoc rodičov z oboch strán. Bez nej by to bolo po všetkých stránkach náročnejšie. Mama troch detí vysvetlila, že oblečenie, hračky, ako aj množstvo vybavenia dostávajú práve od rodičov a výhodou viacerých detí je to, že kopu vecí po sebe dedia. Napriek tomu stojí štátna škôlka pre dve deti 160 € mesačne a krúžky ďalších 40 €. Niekoľkomesačná dcérka zatiaľ vyžaduje len plienky a mlieko, čo sa zmestí do 20 €.

„Vybrali sme si za miesto na život Bratislavu, ktorá je najdrahším mestom na Slovensku, inak to teda nemohlo byť.“

Jednou zo základných položiek vo výdavkoch rodiny je hypotéka, ktorú platia mesačne vo výške 500 €, k tomu sa pridajú energie v sume 150 €. Päťčlenná rodina sa za mesiac nakŕmi za približne 600 €. Manželku odbremení od každodenného varenia dva- až trikrát do mesiaca objednávka pizze či návšteva fast foodu. Ďalšiu významnú položku, keďže otec rodiny cestuje mimo svojho bydliska každý deň, tvorí cestovné vo výške 300 €. Za lízing auta pritom platí 270 €. Celá rodina pretelefonuje mesačne 50 €, internet ju stojí 10 €. Ak ešte pripočítame poistenie za 100 €, je to celé viac ako 2 000 €. Čísla dávajú francúzsko-slovenskému páru za pravdu.

Bratislava je totiž dlhodobo najdrahším miestom na život na Slovensku, a to z hľadiska cien tovarov a služieb, výšky nájmu aj cien nehnuteľností. Stále síce platí, že tu ľudia zarábajú najviac (priemerná čistá mzda je tu viac ako 1 098 €), no rozdiely v čistej kúpnej sile medzi jednotlivými regiónmi sa za posledné roky dramaticky znížili. IT manažér v Bratislave síce zarába nadpriemernú mzdu, no pri hypotéke, lízingu a živení troch detí mu to ledva stačí iba vďaka materskej, ktorú poberá manželka.

Hypotéku bude splácať 30 rokov, no poloha domu v rámci Bratislavy za to podľa neho stála. „Takúto radosť sme si mohli dovoliť len vďaka mojim rodičom, ktorí mi predčasne venovali časť dedičstva,“ priznal. Momentálne je dom v rekonštrukcii bez dodatočného úveru z banky. Manželia na ňu použili všetky doterajšie úspory.

Pri rozsiahlych výdavkoch sa manželke občas podarí odložiť mesačne do 50 €. „Vybrali sme si za miesto na život Bratislavu, ktorá je najdrahším mestom na Slovensku, inak to teda nemohlo byť,“ dodal cudzinec, ktorému hlavné mesto učarovalo. Aby mohol toto všetko hradiť z vlastných prostriedkov a bez starostí, potreboval by zarábať mesačne aspoň 2 800 až 3 000 € v čistom. Ale inak to ide dobre. Alebo ako hovorí po francúzsky: „Ça va bien.“

Nezáleží na sume, rozhodujú okolnosti

Možno ste sa v týchto príbehoch našli a možno riešite podobné dilemy ako ľudia, ktorých sme oslovili. K šťastiu občas stačí málo a inokedy zase veľmi veľa. Všetko sa odvíja od toho, akú finančnú stratégiu zvolíte a čo všetko si pre vás život pripraví. Nie je tisíc eur ako tisíc eur. Záleží na tom, koho a kde sa na Slovensku budete pýtať.

Slová našich respondentov dobre odzrkadľujú realitu života u nás a pomáhajú rozbíjať tradičné mýty, najmä o bohatstve Bratislavčanov a predstavách o živote v jednotlivých regiónoch. „Zo 16 % rozdielu medzi príjmami v krajoch uberie daňovo-odvodové zaťaženie 1 percentuálny bod (p. b.), rozdielne regionálne ceny ďalšie 3 p. b. A náklady na bývanie 4 p. b., teda asi polovicu regionálnych rozdielov v mzdách na Slovensku. Ak by sme zohľadnili štruktúru zamestnanosti, rozdiely sa ešte mierne znížia,“ hovoria analytici NBS.

Rozdiely v reálnej kúpnej sile medzi krajmi sú tak iba niekoľko percent, dávno teda neplatí, že s bratislavským platom sa žije na vysokej nohe. Na porovnanie, v roku 2009 boli tieto rozdiely na úrovni 23 %, čo dobre ukazuje ako za posledných 10 rokov rástli mzdy najmä v regiónoch. Číslo na výplatnej páske tak začne dostávať význam až v momente, keď ho porovnáte s nákladmi na život v mieste svojho bydliska, ale napríklad aj s počtom členov domácnosti.

FB Buttons

Moje investície majú plán

Vďaka novej službe Investplan je váš bankár schopný namodelovať pre vás vhodné portfólio a poskytovať vám pravidelné investičné odporúčania.

Zistiť viac