12
24. marca 2021

Záujem o rekreačné nehnuteľnosti rastie, Slováci počas lockdownu hľadajú vlastný priestor mimo mesta

Text: Dagmar Vinterová
Ilustrácie: František Hříbal

Aj vy ste si vo svojom okolí všimli netradičnú nákupnú horúčku, keď ľudia vo veľkom nakupujú chaty? Zvýšený dopyt súvisí nielen s pandémiou, ale aj s dlhodobejším trendom zmeny životného štýlu ľudí z veľkých miest. So Zdenkom Štefanidesom, hlavným ekonómom VÚB banky, a Angelikou Farkašovou, vedúcou oddelenia úverových produktov, sme zhrnuli všetko, čo potrebujete vedieť, keď zvažujete kúpu rekreačnej nehnuteľnosti.

Záujem o rekreačné nehnuteľnosti stále stúpa a pandémia tento rast ešte urýchlila. Ak premýšľate nad kúpou chaty či chalupy, pripravte sa na dlhšie hľadanie.

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.

Okrem lokality a stavu zohľadnite aj financovanie – ak všetko dobre zvážite, kúpa rekreačnej nehnuteľnosti sa môže premeniť na dobrú investíciu. Prinášame vám odpovede na otázky, ktoré si možno práve teraz kladiete aj vy.

Prečo sú rekreačné nehnuteľnosti aktuálne trendom?

Počas pandémie záujem o rekreačné nehnuteľnosti stúpol. Ľudia prahnú po výbehu a priestore na rodinné vyžitie, kde by dokázali ovplyvniť, s kým prídu do priameho kontaktu.

Navyše ľudia nemôžu vycestovať na zahraničné dovolenky a aj domáci turistický ruch je na bode mrazu. Pre mnohých Slovákov je odpoveďou na túto situáciu kúpa chaty, chalupy, apartmánu či aspoň záhradného domčeka.

Deväť z desiatich slovenských domácností vlastní byt či dom, v ktorom bývajú. Sme v tom majstri, priemer EÚ je len okolo 60 %. No luxus rekreačnej nehnuteľnosti si dnes podľa Zdenka Štefanidesa užíva menej ako tretina Slovákov. Kupujú ich najmä príjmovo silnejšie domácnosti.

Akí ľudia najčastejšie investujú peniaze týmto spôsobom?

„Do rekreačnej nehnuteľnosti by mali ísť domácnosti, ktoré sú bonitné, majú vyriešené trvalé bývanie a všeobecne dostatok vlastných zdrojov a rezerv pre prípad, že sa ich životná a finančná situácia vyvinie aj nepriaznivým smerom,“ hovorí Zdenko Štefanides.

Rekreačné nehnuteľnosti často nakupujú starší manželia, ktorým už deti vyleteli z hniezda a hľadajú spôsob, ako produktívne tráviť voľný čas. Ďalšou skupinou sú mestské rodiny s deťmi. Uprednostňujú komfort bývania v meste, nechcú sa sťahovať do domu a svoje potreby uspokoja kúpou chaty či chalupy. V neposlednom rade rekreačné nehnuteľnosti nakupujú ľudia v produktívnom veku, no nevyužívajú ich sami, ale ponúkajú ich ďalej na prenájom.  

Ako si pred kúpou spraviť audit osobných financií? 

Pravidlá osobných financií, podľa ktorých sa môžete orientovať, keď zvažujete väčšie výdavky, sú jednoduché. Vždy by ste mali mať odloženú rezervu, ktorá vykryje všetky výdavky vašej domácnosti minimálne na pol roka.

Magnifica: osobné bankovníctvo znamená starostlivosť nad rámec peňazí

Prečítajte si

Zároveň by nevyhnutné náklady spolu so splátkami úverov nemali presahovať viac ako 60 % vášho príjmu. Prečítajte si viac v článku, v ktorom sme sa venovali ideálnemu nastaveniu osobných financií.

Pri kúpe chaty treba počítať nielen s kúpnou cenou, ale aj s nákladmi na údržbu – energiami, drobnými opravami či poistením. Kúpa a prevádzka chaty či chalupy by vám nemala výrazne nabúrať rozpočet –ak by to hrozilo, radšej ju odložte na lepšie časy. 

Ak sú vaše peniaze v dobrej kondícii, ale stále vám chýba časť prostriedkov na kúpu vysnívanej nehnuteľnosti, financovanie môžete doriešiť úverom.

Prečo sú banky pri hypotéke na chatu či chalupu opatrné?

„Rekreačná nehnuteľnosť je niečo navyše, v podstate luxus. V prípade finančných či iných ťažkostí sa skôr vzdáme rekreačnej alebo inej nehnuteľnosti ako vlastnej strechy nad hlavou. Preto sú aj odlišné podmienky úverovania kúpy takejto nehnuteľnosti zo strany veriteľov,“ hovorí Zdenko Štefanides.

„Banka bude prirodzene oveľa opatrnejšia pri financovaní takejto nehnuteľnosti, minimálne bude požadovať vyššiu mieru zabezpečenia a kratšiu splatnosť úveru. Alternatívou môže byť založenie trvalého bývania a čerpanie bezúčelovej hypotéky, prípadne spotrebného úveru.

Tieto možnosti však len podčiarkujú fakt, že jednoducho na takúto nehnuteľnosť treba mať našetrené oveľa viac ako na hlavné bývanie a hlavne mať ošetrené, čo v prípade, že sa finančná situácia zhorší,“ vysvetľuje.

Za akých podmienok sa viete dostať k peniazom?

„Na rozdiel od klasických hypoték určených na riešenie vlastného bývania pri hypotékach na rekreačnú nehnuteľnosť banka poskytne úver maximálne do výšky 60 % z hodnoty nehnuteľnosti. Zároveň platí aj limit maximálnej lehoty splatnosti úveru osem rokov,“ vypočítava Angelika Farkašová.

„Od prvého okamihu je dôležité rozmýšľať nad dostatočnou vlastnou finančnou rezervou, ktorá často predstavuje aj polovicu investície,“ dopĺňa.

Prečo sa oplatí o pôžičke poradiť s odborníkom?

Ak si požiadate o hypotéku na rekreačnú nehnuteľnosť, banka nebude posudzovať iba vašu bonitu a schopnosť splácať úver. Do rovnice zahrnie aj typ nehnuteľnosti, jej lokalitu a stav. Poskytnutie úveru nie je automatické.

Moje investície majú plán

Vďaka novej službe Investplan je váš bankár schopný namodelovať pre vás vhodné portfólio a poskytovať vám pravidelné investičné odporúčania.

Zistiť viac

„Financovanie rekreačných nehnuteľností má svoje špecifiká a patria k menej štandardným nehnuteľnostiam z pohľadu poskytnutia hypotéky. Preto je vhodné poradiť sa vopred a zistiť si včas alternatívy financovania,“ hovorí Angelika Farkašová.

Americká hypotéka či spotrebný úver?

Rekreačnú nehnuteľnosť môžete financovať aj pomocou spotrebného úveru či americkej hypotéky. Spotrebný úver je spojený s obmedzenou sumou, pomerne krátkou lehotou splatnosti a vysokými úrokmi. 

Pri americkej hypotéke môžete dostať viac peňazí, splatnosť sa môže natiahnuť aj na 30 rokov a aj úrok bude nižší, no výmenou za tieto výhody musíte založiť svoj byt či dom. Môžete si takto požičať aj na chatu či chalupu, na ktorú by ste nedostali hypotéku, za výhodnejších podmienok, ako keby ste si brali spotrebný úver. Základom je však myslieť na zadné vrátka a mať premyslené, čo urobíte, ak sa prechodne ocitnete v horšej finančnej situácii.

Angelika Farkašová

Vedúca oddelenia Úvery. Spolu s kolegami tvorí a spravuje úverové produkty – hypotéky a spotrebiteľské úvery.

Prečo by ste už pri kúpe mali premýšľať aj o predaji?

Keď kupujete nehnuteľnosť, premýšľajte nielen nad tým, ako ju budete využívať vy sami, ale aj nad tým, či ju budete vedieť dobre predať. Ak o ňu bude záujem, môžete v prípade potreby počítať s rýchlym predajom, čiže vaša investícia bude likvidnejšia. Zároveň máte väčšiu nádej, že sa vám investícia zhodnotí.

Aby bola nehnuteľnosť atraktívna pre čo najviac ľudí, mala by byť vo vychytenej lokalite. Ideálne je, ak má napojenie na inžinierske siete a budúci kupec už nebude musieť veľa investovať do jej rekonštrukcie. 

Dá sa rekreačná nehnuteľnosť vnímať ako investícia?

Žijeme v časoch, keď ľudia svoje apartmány či chalupy prenajímajú so ziskom, dopyt neustále rastie a navyše sú k dispozícii lacné hypotéky. Mnohých to môže zvádzať k špekulovaniu o investovaní do rekreačných nehnuteľností. Experti však nabádajú na opatrnosť, pretože situácia sa môže kedykoľvek zmeniť.

„Ceny nehnuteľností síce doteraz poväčšine stúpali a rovnako tak ponúkali aj zaujímavý príjem z nájmu, ktorý pohodlne prevyšoval úrokové, poistné a iné náklady obstarania, údržby a prevádzky investičnej nehnuteľnosti. Či tomu tak bude aj v budúcnosti, nevie nik garantovať. Určite to nebude platiť paušálne pre všetky typy a lokality nehnuteľností,“ varuje Zdenko Štefanides. „Náklady a výnosy takejto investície si treba dobre spočítať.“

FB Buttons

Zdenko Štefanides

Vedúci oddelenia ekonomického prieskumu a hlavný ekonóm VÚB banky Pre potreby predstavenstva, kolegov, ale aj externých klientov analyzuje makroekonomické prostredie, vývoj na finančných trhoch a trendy v bankovom sektore.