24
17. marca 2022

Ako sa to robí: SEPA okamžité platby

Text: Dagmar Vinterová
Ilustrácie: Martina Světlíková

V online bankingu VÚB banky pribudla zdanlivo nenápadná voľba: pri posielaní peňazí z účtu na účet si môžete vybrať SEPA okamžitú platbu. Na tejto inovácii pracovali stovky ľudí a od prvotnej myšlienky po spustenie na Slovensku ubehlo niekoľko rokov.

Z účtu na účet do niekoľkých sekúnd

Klasické SEPA platby, ktoré nám umožňujú posielať peniaze v rámci Európy, tu máme už viac ako päť rokov. Rýchlosť, ktorá nám pri zavedení SEPA platieb stačila, sa nám dnes už zdá pomalá: pripísanie peňazí na účet trvá najčastejšie do ďalšieho dňa, a keď zadáte platbu v piatok večer, jej príjemca si na ňu počká do pondelka. 

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.

Európske inštitúcie už v roku 2014 začali pracovať na návrhu platobného riešenia, ktoré by umožňovalo pripísať platbu na účet príjemcu už v priebehu niekoľkých sekúnd a navyše by bolo dostupné nepretržite, v noci aj cez víkend.

Plán bol SEPA okamžité platby zrýchliť a zjednodušiť tak, aby mohli sčasti nahradiť nielen klasické SEPA platby, ale aj platby v hotovosti či platobnými kartami.

Národný plán rozmenili na drobné

Európske inštitúcie pripravili štandardy pre SEPA okamžité platby, podľa ktorých mohli postupovať jednotlivé krajiny. Na Slovensku sme nezaháľali a začali sme pripravovať príchod SEPA okamžitých platieb aj na naše územie. Bankový sektor sa dohodol s ministerstvom financií, Štátnou pokladnicou a Národnou bankou Slovenska. Spolu vypracovali národný plán, vďaka ktorému každý vie, ako postupovať.

VÚB banka sa zapojila do procesu od začiatku: „Keďže sa neustále snažíme klientovi ponúkať lepšie a kvalitnejšie služby, zavedenie SEPA okamžitých platieb bolo logickým a nevyhnutným krokom, ktorý nasledoval po zverejnení národného plánu,“ hovorí Michaela Volenská, šéfka oddelenia platobných služieb.

Od prvých rozhovorov po testovanie

Aby sa podarilo SEPA okamžité platby zaviesť, museli spolupracovať takmer všetky útvary banky. „Rozbehli sa prvé analýzy a interné rozhovory. Bolo treba vyriešiť mnoho otvorených otázok.

Museli sme metodicky a produktovo nastaviť proces. Pripravili sme informácie pre svojich zamestnancov aj klientov. Nastavili sme kontroly a dozreli na ich bezpečnosť. Pripravili sme infraštruktúru,“ vymenúva Michaela Volenská.

„Veľké nasadenie sa vyžadovalo najmä od kolegov z oddelenia informačných technológií, pretože inovácia zasiahla najmä systémy banky. Správnosť nastavení preverilo intenzívne testovanie,“ oceňuje kolegov.

Do systému sa zatiaľ zapojili tri najväčšie banky

SEPA okamžité platby sa dajú posielať iba medzi inštitúciami, ktoré sú zapojené do systému. Aby systém dával zmysel, je potrebné, aby sa ich zapojilo čo najviac. 

V Európe sú doň zapojené banky a inštitúcie už v 36 krajinách. Na Slovensku sa systém spúšťal naraz v troch najväčších bankách: Slovenskej sporiteľni, VÚB a Tatra banke.

Zladiť všetky procesy nebolo jednoduché: „Koordinácia prebiehala na rôznych úrovniach, napríklad prostredníctvom Národnej banky Slovenska a Slovenskej bankovej asociácie,“ opisuje Michaela Volenská.

Peniaze na účte do 10 sekúnd. Objem SEPA okamžitých platieb rastie

Prečítajte si

Všetko sa podarilo podľa plánu, a tak si prví klienti mohli vyskúšať zaslanie SEPA okamžitej platby hneď po spustení prvého februára v skorých ranných hodinách.

Očakáva sa, že sa postupne zapoja nielen ďalšie banky, ale napríklad aj Štátna pokladnica. Vďaka tomu bude možné okamžite posielať úhrady aj štátnym inštitúciám.

Záujem rastie, na hodnotenie je ešte skoro

„Od zavedenia okamžitých platieb ubehol asi mesiac, a teda je predčasné hodnotiť správanie v tejto oblasti. Registrujeme rastúci záujem o ich používanie,“ komentuje Michaela Volenská a dodáva: „Najviac transakcií naši klienti zadávajú cez mobilbanking a internetbanking. Väčšina týchto platieb smeruje na Slovensko.“

Opisuje, že trendy platobného ekosystému sa v posledných desaťročiach rýchlo menili. Od hotovostných platieb a šekov sme prešli až k digitálnym platobným systémom. Rýchlosť a dostupnosť služieb sa stáva kľúčovou a okamžité platby ju dokážu ponúknuť.

FB Buttons

Ing. Michaela Volenská

Vedúca oddelenia platobných služieb vo VÚB banke