Čo najviac chýba zdravotníkom? Kolegovia, prístroje, ale aj dôvera pacientov
Okrem personálneho a materiálneho vybavenia zdravotníkom najviac chýba podpora verejnosti. Sťažujú sa, že ľudia berú ich pokyny na ľahkú váhu a správajú sa k nim nehumánne.
Už pred nástupom globálnej pandémie bola situácia v zdravotníctve dlhodobo na hranici únosnosti. Na mnohých miestach chýbali špecialisti aj sestry. So šírením pandémie množstvo personálu prestúpilo z už aj tak preťaženého systému na covidové oddelenia a ich kolegovia si musia poradiť bez nich. V decembri minulého roka bolo na Slovensku 79 covidových nemocníc, kde pracovalo 3 000 zamestnancov.
Čo je Magnifica?
Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.
VÚB banka cíti záväzok voči zdravotníkom, a tak medzi nimi v decembri minulého roka urobila prieskum, čo by im najviac pomohlo. Okrem lekárov (na Slovensku aktuálne chýba 14 000 lekárov a sestier, najviac sú potrební anestéziológovia) a vybavenia (zišli by sa nielen pľúcne ventilácie, ale aj prístroje na chladenie pacientov s vysokými teplotami, stacionárne oxymetre či prístroje na meranie vitálnych funkcií) zdravotníkom chýba aj psychická a fyzická podpora.
Podpora vyprchala, zdravotníci musia znášať nadávky
Pri prvých vlnách pandémie sa verejnosť zomkla v podpore zdravotníkov, no s treťou vlnou ich obetavosť a náročná práca akoby zovšednela. Podpora vyprchala. Začala sa naplno prejavovať nedôvera v spoločnosti a ľudia namierili svoj hnev a frustráciu na zdravotníkov.
Zdravotníci sa v prieskume vyjadrili, že sa k nim ľudia správajú nehumánne, dokonca im vulgárne nadávajú. Berú ich pokyny na ľahkú váhu, odmietajú predpísanú liečbu, niekedy sa dokonca odmietajú dať pripojiť na pľúcnu ventiláciu, aj keď ju potrebujú.
Zamestnanci v zdravotníctve sa cítia demotivovane a mnoho z nich uvažuje o odchode do zahraničia alebo o zmene zamestnania. Nedôvera a nízka podpora verejnosti tak ešte viac nahlodávajú celý systém.
Dodať silu a energiu do ďalších dní
Väčšinou my voláme zdravotníkom, keď potrebujeme pomoc. Ale teraz potrebujú pomoc zdravotníci. Mnohí z nás sú im vďační, ale nemáme s nimi priamy kontakt, aby sme to dokázali vyjadriť.
Dôvera súvisí s HDP aj úmrtiami na covid. Na Slovensku je nízka
VÚB banka preto zriadila zelenú linku vďaky, kam mohli ľudia zatelefonovať a bezplatne nahrať poďakovanie zdravotníkom, aby im dodali silu a energiu do ďalších dní, prípadne mohli využiť aj možnosť nahrať audioodkaz alebo video na webe Linky vďaky.
Zdravotníci majú málo času, nahrané odkazy si preto mohli kedykoľvek vypočuť na webe – hoci len na 2 minúty počas prestávky. Rádiá zároveň vysielali krátke vstupy so známymi lekárskymi osobnosťami, ktoré sa na Slovensku snažia o podporu svojich kolegov v nemocniciach.
Energetické balíčky do nemocníc
Aby si ľudia mohli zlepšiť náladu počúvaním vysielania, v období vianočných sviatkov putovali do nemocníc s covidovými oddeleniami rádiá a s nimi aj kávovary a kvalitná káva.
Neskôr VÚB banka v spolupráci s iniciatívou Kto pomôže Slovensku zabezpečila energetické balíčky plné snackov a nápojov, ktoré putovali zdravotníkom do covidových nemocníc. Balíčky v hodnote dvestotisíc eur vystačili pre 900 zdravotníkov približne na tri týždne.
Ako podporiť zdravotníkov? Poďakujme im
Zdravotníctvo je dlhodobo poddimezované. Jedným z pilierov, ktoré ho držia pokope, je ochota lekárov a zdravotníckeho personálu vydržať a pomáhať ľuďom aj v náročných podmienkach.
Je dôležité, aby zdravotníci dostali podporu, vďaku a uznanie od nás všetkých. Ak sa budeme o zdravotníkov dobre starať, budú sa môcť aj oni lepšie postarať o nás, keď to budeme potrebovať.