11
22. februára 2021

Hľadáte dokonalú investíciu? Stavte na vzdelanie svojich detí

Text: Jakub Stank
Ilustrácie: Andrea Šafaříková

Začať môžete výberom kvalitnej jazykovky, stredoškolským štúdiom v zahraničí alebo šetrením na najlepšiu univerzitu na svete, kde rok štúdia stojí 50-tisíc dolárov. Prečítajte si, aké náklady sú spojené s kvalitným vzdelaním, čo všetko pri ňom treba zvážiť a prečo ide o jeden z najlepších spôsobov, ako využiť vlastné peniaze.

Pri úvahách, ako pripraviť svoje ratolesti na výzvy, ktoré dnes nevieme ani pomenovať, sú dobrým odrazovým mostíkom skúsenosti ľudí, ktorí sa v problematike profesionálne orientujú.

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.

Oslovili sme preto Máriu Kovacs, konateľku InterStudy University, komunikačnú manažérku programu Erasmus+ Luciu Foltýnovú a majiteľku jazykovej školy Vista Branislavu Očvárovú, aby vysvetlili hodnotu a cenu vzdelania na číslach a praktických príkladoch. 

Začnite cudzím jazykom, otvoríte deťom dvere do sveta

Skvelou príležitosťou, ako začať investovať do štúdia detí a mladých, sú jazykové školy s určitým kreditom. Pri výbere zohľadnite, ako dlho škola pôsobí na trhu, aké má ekonomické zázemie, lektorov a referencie.

„Jazyk je o komunikácii a spôsob výučby by mal byť zameraný práve na ňu a sústavné precvičovanie. Kvalitná škola dáva dôraz na kvalifikovaných lektorov, motiváciu študenta a psychológiu učenia,“ vymenúva niektoré z faktorov majiteľka aliancie jazykových škôl Vista Branislava Očvárová.

Ceny detských kurzov sa v priemere pohybujú od 13 do 18 eur za individuálnu vyučovaciu hodinu alebo od 100 do 160 eur za semester v skupine. „Ak rodič chce, aby bolo jeho dieťa čo najlepšie a naučilo sa jeden cudzí jazyk v skorom veku a neskôr prešlo na ďalší, veľkou výhodou je individuálny prístup alebo duo výučba,“ vysvetľuje B. Očvárová.

Rodičovský záujem o jazykovú výučbu detí rastie. „Dôvodom je aj to, že na rozdiel od iných predmetov deti nevstupujú do vyučovacieho procesu s rovnakými znalosťami jazyka a ocitajú sa v úrovňovo rôznorodých skupinách, čo predstavuje obrovský tlak na začiatočníkov i na učiteľov, ktorí sa musia venovať všetkým deťom súčasne. Je to chronický problém dnešnej školskej výučby,“ konštatuje Branislava Očvárová.

Podporujte snahu spoľahnúť sa na vlastné schopnosti

„Často sa na nás obracajú rodičia z iniciatívy svojich detí, ktoré už vedia o možnostiach štúdia v zahraničí od kamarátov a chcú si to samy vyskúšať,“ vysvetľuje Mária Kovács z InterStudy University.

Spojte sa s lekármi kedykoľvek potrebujete

Zistiť viac

Ak máte možnosť, u svojich detí podobné tendencie určite podporujte. Nejde totiž len o samotné vzdelanie, ale aj o schopnosť fungovať v novom prostredí a riešiť komplikácie bez pomoci rodičov. 

Stredoškolské programy sú dostupné až v 17 krajinách a poplatok za školský rok sa pohybuje od 5000 eur. Mladí sa môžu zúčastniť na výmennom programe, keď strávia rok alebo semester s hostiteľskou rodinou, alebo si sami vyberajú lokalitu a školu podľa vlastných preferencií, ako sú konkrétne vybrané predmety alebo zameranie školy.

V druhom prípade sú poplatky o niečo vyššie, rodičia musia počítať aj s výdavkami na letenky a vreckové vo výške od 150 do 300 eur mesačne. 

„Aj napriek pandémii dnes máme porovnateľný počet stredoškolákov v zahraničí. Študenti majú vo väčšine krajín výnimku z cestovných obmedzení, vďaka čomu mohli nastúpiť do škôl,“ vysvetľuje Mária Kovács. Trend naznačuje, že stredoškoláci sa po dokončení slovenskej maturity opäť uchádzajú o štúdium na vysokej škole v zahraničí.

Zvážte ponuky univerzít v EÚ. Sú dostupnejšie, ako si myslíte

InterStudy spolupracuje tiež s univerzitami v Spojenom kráľovstve, Holandsku, Dánsku, Fínsku a Belgicku či Japonsku. „Študenti sa cez nás môžu prihlásiť aj na University of Cambridge, keďže sme autorizovaným centrom UCAS. Je to systém, cez ktorý sa študenti hlásia na britské univerzity,“ vysvetľuje Mária Kovács. 

V Dánsku a vo Fínsku je vysokoškolské štúdium bezplatné, v Belgicku a Holandsku sa síce platí, no nejde o vysoké sumy, pretože štúdium je dotované štátmi pre všetkých študentov z krajín Európskej únie. Za štúdium v Holandsku tak zaplatíte v prvom roku okolo 1084 eur, za ďalšie ročníky 2168 eur. V Belgicku je ročné školné necelých 1000 eur.

„Štúdium v Spojenom kráľovstve následkom brexitu výrazne zdraželo, keďže naši študenti stratili nárok na financovanie nekomerčnou študentskou pôžičkou, ktorú poskytuje britská vláda. Mnohé partnerské univerzity síce ponúkajú aj našim študentom štipendiá, avšak sumu minimálne 9250 libier ročne si študenti musia zaplatiť z vlastných zdrojov,“ dodáva M. Kovács.

Chcete špičku? Pripravte si aspoň štvrť milióna   

Na čele prestížneho šanghajského rebríčka ARWU dlhodobo stojí Harvardova univerzita, kde sa platí jedno z najvyšších školných v USA. Podľa portálu Investopedia.com je však vzdelávanie na tejto univerzite vynikajúcou dlhodobou investíciou.

Absolventi Harvardu získavajú počas svojej kariéry hodnotné kontakty, čo im umožňuje držať sa v rebríčku globálne úspešných osobností. Podľa PayScales 2020-21 College Salary Report patria tiež k najlepšie zarábajúcim ľuďom v strednom veku. 

Školné na Harvarde sa v akademickom roku 2020/2021 pohybovalo na úrovni 49 653 dolárov. Štvorročný vysokoškolský študijný program celkovo vychádza na 198 612 dolárov, pričom cena nezahŕňa ubytovanie a stravu.

Pri podobných sumách je dobré uvažovať nad dlhodobým sporením alebo zhodnocovaním vlastných prostriedkov, skrátka, mať jasný finančný plán a cieľ. Kým sa vaše dieťa dostane do veku, keď bude rozmýšľať nad univerzitou, peniaze môžete nechať pracovať napríklad vo fondoch a náklady vás neprekvapia.

Podľa štatistiky Open Door Report 2020 v uplynulom roku študovalo na amerických univerzitách 331 Slovákov, z toho štyria na Harvarde a ďalší na prestížnej Princeton University, Yale University či na New York University.

O študijných možnostiach v USA sa možno informovať aj v poradenskom centre Komisie J. Fulbrighta na Slovensku, ktoré je súčasťou celosvetovej siete poradenských centier EducationUSA. Centrum pomáha uchádzačom aj pri vypĺňaní prihlášok a s ďalšími náležitosťami pre štúdium na amerických univerzitách.

Využite výhody, ktoré vysokoškolákom ponúka program Erasmus+ 

Ďalšou príležitosťou, ako sa zdokonaliť v cudzom jazyku a získavať skúsenosti cenné na trhu práce, je program Erasmus+. „Zamestnávatelia čoraz častejšie vítajú u uchádzačov tzv. soft skills.

Rastislav Faltin: Magnifica je flexibilný bankový svet pre ľudí, ktorí si vážia peniaze a čas

Prečítajte si

Študenti, ktorí zažili štúdium v zahraničí, sú samostatnejší, priebojnejší, majú skúsenosť s prácou v medzinárodnom kolektíve, sú tolerantnejší, majú dobré komunikačné zručnosti a dokážu sa prispôsobiť zmenám,“ vymenúva Lucia Foltýnová, komunikačná manažérka programu Erasmus+.

V uplynulom roku využilo možnosť vycestovať na študijný pobyt do zahraničia 3700 študentov. Hoci pandémia obmedzila mobilitu, priniesla aj pozitíva. „Mnohí študenti majú možnosť absolvovať štúdium na zahraničnej univerzite aj dištančnou formou, keď výučba prebieha online.

Ďalšou možnosťou sú tzv. zmiešané mobility, keď napríklad časť štúdia prebieha online a časť sa uskutočňuje priamo na zahraničnej škole. To znamená, že študent môže vycestovať do zahraničia na skúškové obdobie. Všetko však závisí od podmienok vysokých škôl,“ dodáva. 

Každý študent v rámci programu Erasmus+ má možnosť prihlásiť sa na prioritné univerzity, pričom na niektoré z nich ho čaká pohovor. V prípade, že je výberový proces úspešný, získava mesačný grant počas celej dĺžky štúdia v zahraničí a výhodou je, že neplatí školné. 

Výška podpory v rámci programu Erasmus+ sa líši podľa krajiny, do ktorej študent cestuje. Pri nákladoch treba počítať s ubytovaním, stravou, dopravou, povinným poistením, kúpou leteniek, vreckovým, ale aj s rezervou v prípade nečakanej situácie. Celková mesačná suma za štúdium v zahraničí sa tak môže vyšplhať na 800 až 1000 eur*.

Moje investície majú plán

Vďaka novej službe Investplan je váš bankár schopný namodelovať pre vás vhodné portfólio a poskytovať vám pravidelné investičné odporúčania.

Zistiť viac

*Aktuálna výška grantu v krajinách s najnižšími nákladmi na život predstavuje 470 eur mesačne (napríklad Česká republika, Poľsko či Maďarsko). V ďalšej skupine krajín príspevok predstavuje 520 eur mesačne (Nemecko, Francúzsko, Španielsko a iné).

Nemusíte mať jasnú predstavu o tom, akú univerzitu by vaše dieťa malo absolvovať, ani ho zahltiť množstvom krúžkov a doučovaní. Začnite sa však na jeho vzdelávanie pozerať ako na dôležitú a dlhodobú investíciu, ktorá sa mu bude zhodnocovať celý život. Vzdelávanie môže byť tým najcennejším darom a cestou, ktorou pôjdete spoločne celý život. A preto je dobré byť na ňu pripravený tak, aby vám financie nestáli v ceste.   

FB Buttons

TENTO NEWSLETTER VÁM PRINÁŠA MAGNIFICA

Magnifica je nadštandardné bankovníctvo pre klientov VÚB, v ktorom získate osobného bankára, investičné poradenstvo a ďalšiu prémiovú starostlivosť.

Viac o VÚB Magnifica