32
15. decembra 2022

Novoročné predsavzatia: 5 tipov, ako si dať do poriadku osobné financie

Text: Dagmar Vinterová
Fotografie: Shutterstock
Ilustrácie: Helga Pavelková

Predsavzatia sa nemusia týkať len tela a duše, ale aj peňazí. Prečítajte si, kde začať, ak chcete v novom roku lepšie hospodáriť.

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.

Mať v poriadku peniaze je rovnako dôležité ako mať zdravého ducha v zdravom tele. Eduard Berčák z VÚB banky odporúča, čo môžete urobiť, aby pre vás týždeň pred výplatou nebol ten najdlhší v mesiaci a aby ste si aj na dôchodku mohli vyskakovať.

1. Zvýšte svoje príjmy

Prvá rada od Eduarda Berčáka je nečakaná: radí nebáť sa vypýtať si vyšší plat. Ak vám zamestnávateľ už roky neupravoval plat smerom nahor, je načase pýtať si zvýšenie. 

„Inflácia je už dnes vysoká a v roku 2023 môže ešte stúpnuť. Platy nám nerastú dostatočným tempom. Mnoho firiem pri odmeňovaní svojich zamestnancov infláciu vôbec nezohľadňuje a ľudia sa boja vypýtať si viac. No ak má človek nízky plat, netreba sa to hanbiť povedať a treba sa ozvať,“ hovorí. 

2. Nastavte si druhý a tretí pilier

Myslieť na dôchodok je dôležité, aj keď vás od neho delí ešte 30-40 rokov. Demografia je neúprosná, pracujúcich ľudí bude čoraz menej. Je dobré, ak má človek vytvorenú dlhodobú rezervu. 

„VÚB banka poskytuje druhý pilier v spolupráci s VÚB Generali DSS. Vieme, že za posledné desaťročie veľa klientov prešlo do konzervatívnych fondov z akciových alebo indexových, v ktorých majú vyššiu šancu na atraktívne zhodnotenie. Odporúčame klientom, ktorí s tým nemajú skúsenosti, aby sa obrátili na svojho bankára, ktorý im bude vedieť poradiť,“ hovorí Eduard Berčák.

Zároveň odporúča zistiť si, či váš zamestnávateľ podporuje možnosť založiť a nastaviť si tretí pilier. Mnohí zamestnávatelia doň zamestnancom prispievajú, napríklad im do určitej výšky dorovnávajú sumu, ktorú do doplnkového dôchodkového sporenia vložia.  

3. Vytvorte si rezervu

Každá domácnosť by mala mať rezervu minimálne vo výške šesťmesačných výdavkov. Spočítajte si, koľko miniete za pol roka. Takúto sumu si odložte tam, kde bude dobre dostupná, ale zároveň vás nebude lákať na ňu siahať. Rezerva vám pomôže prekonať nepredvídané výdavky a zložité obdobia.

Ak nemáte rezervu, je najvyšší čas začať si ju tvoriť. Ak je to momentálne nad vaše sily, odporúča sa, aby ste sa zatiaľ aspoň poistili pre prípad nečakaného výpadku príjmu.

4. Aspoň 10 % príjmu sporte alebo investujte

„Človek by si mal odkladať bokom aspoň 10 % príjmu a tie rozdeliť z pohľadu akceptácie rizika na sporiaci účet s pomerne nízkym, ale garantovaným zhodnotením a do investícií s vyšším rizikom, ale aj možným zhodnotením. Takýmto postupným sporením/investovaním mu postupne môžu vytvoriť dostatočnú rezervu do budúcnosti,“ radí Eduard Berčák.

Na sporiacom účte má človek garanciu, že o peniaze nepríde. Ale určite je dobré časť príjmu aj investovať. O nastavení sporenia a investovania sa môžete kedykoľvek poradiť so svojím osobným bankárom.

5. Začnite hneď a neodkladajte rozhodnutie na neskôr

Čo môžete urobiť dnes, neodkladajte na zajtra. Pri peniazoch to platí nie dvojnásobne, ale takpovediac geometrickou postupnosťou: čím skôr začnete s investičným sporením, tým skôr sa prejaví efekt zloženého úroku.

Ak si z čias pandémie pamätáte grafy incidencie výskytu nakazených, viete, že vyzerali ako hokejka – dlho-dlho malé prírastky a potom náhly strmý nárast. Podobnou krivkou geometrickej postupnosti sa dá zakresliť aj zložený úrok (jav, keď vám k úrokom začnú pribúdať aj úroky z úrokov, úroky z úrokov z úrokov a tak ďalej). Čím skôr začnete, tým skôr sa začnete blížiť ku koncu hokejky.

Eduard Berčák

Vedúci oddelenia depozít a investícií vo VÚB banke

S investovaním je spojené aj riziko. Hodnota investícií môže rásť, stagnovať alebo aj klesať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Tento materiál predstavuje marketingovú komunikáciu vypracovanú spoločnosťou VÚB, a. s.,  je založený na krátkodobých predpovediach vychádzajúcich z dôveryhodných informačných zdrojov dostupných v čase jeho vytvorenia. Uvedené analýzy a závery majú všeobecnú povahu a nezohľadňujú individuálne potreby investorov. Materiál neslúži na poskytovanie investičného poradenstva alebo investičného prieskumu a nepredstavuje odporúčanie ani výzvu na nákup, predaj alebo podržanie konkrétneho finančného nástroja. Informácie o investičných službách vrátane upozornení v súvislosti s rizikami spojenými s investíciami vo finančných nástrojoch je možné získať na všetkých predajných miestach VÚB, a. s., a na www.vub.sk.

    Starostlivosť od VÚB Magnifica

    Váš osobný bankár je pripravený sprevádzať Vás svetom peňazí a odborne Vám poradiť. Využite jeho služby – odporúčame pravidelne raz za rok alebo vždy, keď nastanú vo Vašom živote veľké zmeny.

    Kontaktujte svojho bankára ešte dnes.

    Kontaktovať

    Ešte nemáte osobného bankára? Ak máte záujem o služby Magnifica, nechajte nám kontakt a my sa Vám ozveme.