dochodcovia-si-vychutnavaju-posedenie-na-plazi
56
25. februára 2025

Pekný dôchodok môže byť výsledkom investičnej stratégie

Text: Peter Apolen
Fotografie: Adobe Stock
Ilustrácie: Dominika Kobetič Colombová

Starneme všetci, no sporenie na dôchodok stále nie je témou, do ktorej by sa ktokoľvek vedel kvalifikovane zapojiť a pridať vlastné postrehy či skúsenosti. Príprava na dôchodok je úloha, ktorú zodpovední ľudia nehádžu za hlavu. A dobrá správa je, že na trhu sú finančné nástroje, ktoré stoja za povšimnutie. Dovoľte im s každou výplatou pracovať pre vás.

Čo je Magnifica?

Magnifica je nadštandardná starostlivosť o vybraných klientov VÚB banky. Okrem osobného bankára, samostatnej siete pobočiek, či služby InvestPlan, prináša aj hodnotný obsah, ktorý Vám ukáže, ako si peniaze nielen udržať a znásobiť, ale aj naplno užiť.

Zistiť viac

Po prah dospelosti, ba možno až do tridsiatky si šialené tempo plynutia času neuvedomujeme. Potom je všetko iné a akési rýchlejšie. Občas sa nestačíme rozhliadať okolo seba. Postrehli ste, že v roku 2024 bol jedným z mimoriadne úspešných indexový fond dôchodkovej správcovskej spoločnosti VÚB Generali?

Sporenie na dôchodok začína byť takou bežnou záležitosťou ako platba mobilom alebo výplata na bankový účet, nie v hotovosti. Stávame sa čoraz viac finančne gramotnými. Zbierame vlastné skúsenosti, ako aj rady z okolia. Finančne sa pripravujeme na svoju budúcnosť, plánujeme a odkladáme si už od prvej výplaty. Patríte medzi ľudí, na ktorých sa vzťahuje táto charakteristika analytikov skúmajúcich naše ekonomické a finančné správanie? Spoznali ste sa v nej?

Ak nie, možno ešte niet dôvodu na paniku. Je možné, že ste investormi, aj keď si to celkom neuvedomujete. Vďaka reforme z roku 2023 si totiž na dôchodok sporia aj ľudia, ktorí sa o financie príliš nezaujímajú. Kým dovtedy musel záujemca do druhého dôchodkového piliera aktívne vstúpiť, od mája 2023 sa sporiteľom stáva automaticky každý, kto začína prvýkrát pracovať. Ten, kto nesúhlasí, má, samozrejme, možnosť vystúpiť.

„Dôchodkové sporenie má byť dlhodobé a relatívne predvídateľné. Nie sme zástancami veľkých a častých zmien stratégie.“

Ak sa teda mladí ešte necítia na kvalifikované rozhodnutie, nasledujú finančné správanie bežné v západnej Európe a USA, teda dlhodobú prípravu na dôchodok celoživotným investovaním do akcií.

Spoluvlastníci rozvinutého sveta

Táto drobná zmena bude mať na budúce dôchodky zásadný vplyv. Za dva roky pribudlo napríklad v dôchodkovej správcovskej spoločnosti VÚB Generali 50-tisíc nových sporiteľov. Stávajú sa investormi a spoluvlastníkmi kúska rozvinutého sveta, do ktorého patria aj firmy ako Apple či Nvidia.

Automatický vstup je jednou z podstatných zmien spomínanej reformy. Ďalšou je predvolená investičná stratégia. Vďaka tomu sa úspory mladých ľudí koncentrujú do výnosnejších indexových fondov, nie do konzervatívnych dlhopisov s nižším výnosom. Tie sú určené najmä ľuďom vo vyššom veku, ktorí by sa mali pred odchodom do dôchodku vyhýbať trhovým výkyvom typickým pre akcie.

„Druhý pilier je dnes v najlepšom stave, v akom kedy bol. Systém je stabilný, funguje dobre a sporiteľom už zarobil miliardy eur,“ hodnotí zmeny, ktoré sa začali pred dvomi rokmi a už dnes vidno ich výsledky, Igor Vilček, vedúci oddelenia riadenia investícií vo VÚB Generali DSS.

„Sporitelia na dôchodok v druhom pilieri sa stávajú investormi a spoluvlastníkmi kúska rozvinutého sveta, do ktorého patria aj firmy ako Apple či Nvidia.“

Hlavnou výhodou druhého piliera je podľa neho nezávislosť od štátu. Človek si sporí na vlastný dôchodkový účet a to, čo si naň vloží, je určené na jeho budúci dôchodok. Na rozdiel od dôchodcov v súčasnosti nie je odkázaný na to, čo mu prenechá ďalšia generácia pracujúcich.

Neúprosná matematika – o dobrý dôchodok sa treba pričiniť

V prvom pilieri sa dôchodky vyplácajú z odvodov pracujúcej populácie priebežne. Tí, ktorí pracujú, sa skladajú na dôchodky penzistov. V čase, keď tento systém vznikal, bol prestížny a najlepší, aký mohol byť, pretože populácia celosvetovo rástla. „Čo však vtedy, keď bude pracujúcich výrazne menej a dôchodcov výrazne viac? Budeme mať problém. A presne to sa už deje,“ upozorňuje Igor Vilček.

Pripomína, že kým dnes na jedného dôchodcu pripadajú traja pracujúci, v roku 2050 to bude už iba jeden a pol pracujúceho. Populácia starne. „Práve preto tu máme druhý a tretí pilier, ktoré to majú zmierniť,“ objasňuje odborník.

Podľa prieskumu Eurobarometer, ktorý meral úroveň finančnej gramotnosti, len 33 percent Slovákov je viac alebo menej presvedčených o tom, že budú mať v penzii dostatok peňazí. Radíme sa medzi horšiu polovicu krajín EÚ. Napríklad v Rakúsku verí v dobrý dôchodok 52 percent ľudí, v Česku je to 41 percent. A aká výška penzie by to mala byť?

Túto otázku nedávno položila agentúra Focus. Dospela k záveru, že želaný mesačný dôchodok by mal dosahovať 1 165 eur. Je to zhruba dvakrát toľko ako realita. Priemerná starobná penzia dosahuje podľa Sociálnej poisťovne len 681 eur. Dokazuje to obrovský rozdiel medzi očakávaniami a skutočnosťou. Ideálnou predstavou života na dôchodku je pritom možnosť cestovať, venovať sa záľubám či rodine, nuž a na to sú potrebné peniaze.

„Želaný mesačný dôchodok by mal dosahovať 1 165 eur. Je to zhruba dvakrát toľko ako realita.“

„Ak sa dnes väčšina ľudí spolieha na štátny prvý pilier, resp. súkromný druhý pilier, a zároveň si od relatívne mladého veku nevytvára priestor na zvýšenie dôchodku v starobe cez pravidelné sporenie či investovanie, táto túžba navždy ostane len túžbou,“ upozorňuje Martin Slosiarik, sociológ z agentúry Focus.

Legitímna snaha odstrihnúť sa od štátu

Snaha odstrihnúť sa od štátu je jedným z motívov, pre ktoré mladí ľudia vstupujú do druhého piliera. Ďalším je sľubné zhodnotenie. „Ide o dlhodobo jednoznačne najvýnosnejšie dôchodkové sporenie na Slovensku. Najvýkonnejšie fondy druhého piliera zarobili sporiteľom za ostatných desať rokov viac ako 160 percent,“ konštatuje Igor Vilček.

V mimoriadne úspešných rokoch, akým bol i ten minulý, dosahujú fondy veľmi dobré výnosy. Indexový fond VÚB Generali DSS zarobil vlani 28 percent. Stal sa fondom s najväčším zhodnotením na trhu. Aj jeho dlhodobý výnos je nadpriemerný. Za celú existenciu to bolo 10,9 percenta ročne.

„Indexový fond VÚB Generali DSS je najvýkonnejší dôchodkový fond na Slovensku, a to spomedzi všetkých 36 fondov druhého a tretieho piliera. To platí za rok, tri, päť, ako aj ostatných desať rokov,“ chváli Igor Vilček.

Zároveň vysvetľuje, že nadpriemerný výnos je výsledkom drobných krokov: „Malá zmena môže pridať 0,1 percenta ročne, čo sa môže zdať málo. Lenže ak týchto zmien urobíme desať, je to už percento navyše. Jednoducho riešime každý detail, ktorý sa dá. To je naša práca a snažíme sa ju robiť na maximum.“

„V čase, keď priebežný systém financovania dôchodkov vznikal, bol prestížny a najlepší, pretože populácia celosvetovo rástla. Keď bude pracujúcich menej a dôchodcov výrazne viac, budeme mať problém. A to sa už deje.“

Nadvýkon, ktorý indexový fond VÚB Generali DSS dosahuje, objasňuje Igor Vilček aj strategickou rozvahou: „Náš tím tvrdo pracuje na tom, aby sme boli maličkými a zmysluplnými krokmi lepší ako konkurencia. Dôchodkové sporenie má byť dlhodobé a relatívne predvídateľné. Nie sme zástancami veľkých a častých zmien stratégie. Naopak, radšej byť mierne, ale stabilne lepší v dlhodobom horizonte.“

Ďalšie formy sporenia

Druhý pilier je však len jedným z nástrojov sporenia na dôchodok. Jeho primárnou úlohou nie je priniesť švajčiarske dôchodky, ako sa to často tvrdí. Poslaním druhého piliera je odbremeniť štátny priebežný systém, ktorý bude čeliť demografickej kríze.

Kto si chce zabezpečiť lepší dôchodok, má v ponuke viacero ďalších alternatív. „Čím viac, tým lepšie – tretí pilier, súkromné sporenie a trebárs aj prenajímanie nehnuteľnosti,“ vymenúva vedúci oddelenia riadenia investícií vo VÚB Generali DSS. Podľa neho je dôležité vybrať si dlhodobo overené nástroje.

Kľúčové je sporiť si v spoľahlivej a stabilnej inštitúcii. „Je dôležité vstúpiť len tam, kde máte istotu, že o svoje peniaze neprídete neodbornými zásahmi. Treba sa pozerať aj na poplatky – samozrejme, čím nižšie, tým lepšie,“ odporúča. Záujem o sporenie podľa neho rastie najmä u mladých ľudí. Práve vzdelaní a mladí ľudia si najviac uvedomujú, že v prípade dôchodku do budúcnosti sa nemôžu spoliehať iba na štát.

„Človek si sporí na vlastný dôchodkový účet a to, čo si naň vloží, je určené na jeho budúci dôchodok.“

Existujú dobrovoľné príspevky?

Alternatívou individuálneho sporenia, o ktorej nie každý vie, sú dobrovoľné príspevky do druhého piliera, teda nad zákonom stanovené odvody. Človek si môže vkladať sumu podľa svojho uváženia. Tieto príspevky môže kedykoľvek obmedziť alebo, naopak, zvýšiť. Nie je ničím viazaný. Podstatné je, že sa dostane k výnosnému a lacnému sporeniu.

„Druhý pilier je najlacnejšie a najvýkonnejšie dôchodkové sporenie na Slovensku,“ konštatuje na záver Igor Vilček. Priebežný poplatok tu dosahuje iba 0,4 percenta ročne, čo je menej ako pri komerčných produktoch.

Paradoxne mnoho ľudí odrádza, že úspory si nemôžu vybrať už po niekoľkých rokoch a musia si počkať až na dôchodok. Je to však zásadná podstata tohto typu sporenia. Sporenie na dôchodok v druhom pilieri sa snaží dovidieť až za horizont – do obdobia, o ktorom počas produktívneho života neradi príliš premýšľame, ale veríme, že sa ho zdraví, šťastní a plní elánu dožijeme. A práve preto treba odolať pokušeniam, akými môžu byť exkluzívna dovolenka alebo luxusné auto.

Prečo sa oplatí sporiť si od mladosti?

Odborníci radia sporiť si na dôchodok už od svojej prvej výplaty. Horizont troch či štyroch dekád dokáže v prípade investovania do akcií urobiť aj s menšou sumou hotové zázraky.

Pozrime sa na príklad:

Pravidelné mesačné sporenie vo výške 50 eur vyprodukuje za 30 rokov pri priemernom výnose 8 percent vo výsledku viac ako 75-tisíc eur. Samotný vklad pritom predstavuje len 18-tisíc eur.

Ak je horizont ešte dlhší, napríklad 40 rokov (od 25 do 65 rokov života človeka), je to súhrnne až 177-tisíc eur. Človek pritom zo svojho vloží 24 500 eur. Pri investovaní je teda extréme dôležitý čas. Preto sa odporúča začať už od prvého vstupu do pracovného života, resp. na pracovný trh.

Činnosť VÚB Generali dôchodková správcovská spoločnosť, a. s., je pod dohľadom Národnej banky Slovenska. S uzavretím zmluvy s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší alebo propagovaný výnos portfólia dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou budúceho výnosu portfólia dôchodkového fondu.